Acer Swift 5 İncelemesi: Kelebek Gibi Hafif, Arı Gibi Çalışkan

Acer’in 1 kilodan hafif bilgisayarı Acer Swift 5, 14 inç ekran boyutundaki modeliyle Enterprise Next’in konuğuydu. 

Bu bilgisayarın içini havayla mı doldurmuşlar?

Acer Swift 5’i elime aldığımda ilk hissettiğim şey bu oldu. 14 inç ekrana sahip, neredeyse tablet kadar ince bir bilgisayarı elimde tutuyordum ama bir şeyler olması gerekenden farklı geliyordu. Cihaz adeta tüy gibiydi.

Böyle bir cihazın bu kadar hafif olması mümkün değil. Bugüne dek gördüğüm bildiğim hemen her şeye aykırı.

Ama yapmışlar. Üstelik içini de öyle havayla falan doldurmamışlar. 8’inci nesil Intel Core i5 işlemci, 256 GB SSD disk, 8 GB bellek, dokunmatik full HD IPS ekran, üç adet USB ve bir adet HDMI portu… Performanslı bir bilgisayar ortaya koymaya yetecek tüm bileşenlerin hepsi yerli yerinde.

Dedim herhalde kasa plastik olsa gerek, değil. Üst alt kapaklar ve bilek koyma yerleri derin lacivert renge sahip magnezyum alaşım kaplama. Bilgisayarın kalınlığına bile adeta HDMI portu karar vermiş. Acer’in bu modelinde fizik sınırlarını zorladığını hissediyorsunuz.

Adaptörünü bile bu anlayışla tasarlamışlar. Klasik dizüstü adaptörlerindeki iki parça kablonun sağdan soldan yerleştiği adaptör bloğu yerine cep telefonu adaptöründen biraz hallice, doğrudan prize takabildiğiniz bir adaptör çıkıyor kutudan. Cihaz zaten tüy gibi, adaptörün bu yapısı toplam taşıma ağırlığını ve kablo karmaşasını benzerlerine kıyasla daha da aşağı çekiyor.

Ekran ve Klavye

İnce çerçeveye sahip ekrana oldukça konforlu ve arka aydınlatmalı bir klavye eşlik ediyor. Ekran menteşesi 180 derece açılabiliyor.

Kapağı açtığınızda, incecik çerçeveye sahip full HD 1920 x 1080 IPS dokunmatik ekranla karşılaşıyorsunuz. Daha önce Acer’in Nitro 5 modelini kalın ekran çerçevesinden dolayı hafiften eleştirmiştim, cihaz sınıfını değiştirmem gerekiyormuş belli ki. Çerçeveyi incelterek ekran gövde oranını yüzde 87,6’ya kadar yükseltmeyi başarmışlar.

CineView adı verilen ekranın görüntüsü ve görüş açısı gayet iyi. Menteşesi 180 dereceye kadar açılıyor, dümdüz oluyor alet. Böyle olunca yattığınız yerde dizlerinizi kırıp, cihazı üzerine yerleştirip bir şeyler yazmak veya izlemek için ideal.

Ekran 10 noktaya kadar dokunmayı da destekliyor ama açıkçası ben bu kadar parlak görünen bir ekrana parmak izimi bırakmaya kıyamazdım. Zaten cihazda parmak izi bırakmak için daha uygun yerler de var. Sıkça yazı yazan biri olarak benim en sevdiğim klavye düzeni olan chiclet tuş yapısına sahip cihazda yazı yazmak son derece keyifli. Tuşların basınç hassasiyeti çok güzel ayarlanmış, parmaklar klavye üzerinde adeta kelebek gibi dans ediyor.

Klavyenin sağ alt köşesinde ek güvenlik için parmak izi okuyucusunu da ihmal etmemişler.

Bağlantı ve Performans

Cihaz ince ve derli toplu yapısına rağmen giriş çıkış noktaları konusunda bir hayli cömert. Bir adet tam boy HDMI, iki adet standart USB 3.0, bir adet ince USB 3.1 portu cihazın sağında yer alıyor. Açıkçası ben fareyi sağda tutan biri olarak ucundan kablo çıkan her şeyi arkaya veya sola bağlamayı tercih ederdim.

Sola Kensington kilit yuvası ve standart kulaklık girişi mevcut. Arka kısımda herhangi bir bağlantı yuvası veya havalandırma ızgarası yok. Hoparlör çıkışları ve havalandırma ızgaraları cihazın altına yerleştirilmiş. Pervaneler ağır yük altında bile oldukça sessiz, bilek baskı noktalarında belirgin bir ısınma sorunu yaşanmıyor.

Ekran yan açılardan bile gayet güzel görüntü veriyor.

Pil kısmı bu cihazın aşil tendonunu oluşturuyor. Cihazın vaadi 8 saat olmakla birlikte normal kullanımda 5 saat civarında priz aramaya başlıyorsunuz. Ağır yük altında bu süre 3 saate geriliyor. Ağırlığı 1 kilonun altına düşürmenin hissedilir tek dezavantajı bu olmuş.

Sonuç: Enterprise Next’in Hareket Halindeki Profesyonellere Tavsiyesi

Acer Swift 5, dünyanın yükünü sırtına bindirmeden dünyanın işini halletmek isteyenler için iyi bir alternatif. Hafif, şık, sağlam, performans anlamında 3 kiloluk rakipleriyle boy ölçüşemese de yol üzerinde ihtiyaç duyduğunuz her şeyi size sunmaya hazır.

Cihaz şu an Türkiye’de 6.899 TL fiyat etiketiyle satılıyor. Konfigürasyonuna kıyasla biraz yüksek gibi görünse de, taşınabilirliğini göz önüne aldığınızda kendi sınıfı için oldukça makul bir fiyat.

Enterprise Next olarak, Acer Swift 5’i özellikle sık yolculuk yapan, dışarıda çalışmayı tercih eden ve çantasını mümkün olduğunca hafif tutmak isteyen herkese tavsiye ediyoruz.