2017 Sezon Kreasyonuyla Samsung Galaxy A7: Orta Sahanın Taçsız Kralı

Samsung’un 2017 yılında yenilediği Galaxy A serisinin üst üyesi Galaxy A7, Enterprise Next’in konuğu oldu. Etkileyici tasarımı ve yüksek performansıyla orta-üst sınıfta rekabet için konumlandırılan cihaz, eğlencenin yanı sıra profesyonel iş ihtiyaçlarına da cevap verecek nitelikteki geniş ekranı ve yüksek kapasiteli piliyle dikkat çekiyor.

Samsung Galaxy A7

Samsung, geçtiğimiz yıl Galaxy A serisini yenileyerek orta sınıfta iddialı bir ürün grubu haline getirmiş ve bu alandaki rekabetin yeniden şekillenmesini sağlamıştı. Bu yıl Galaxy A serisinin 2017 modelleri eşliğinde bu ideal formülün daha da olgunlaştığına şahit olduk. Özellikle de Enterprise Next’e konuk olan, serinin üst uç ürünü 2017 model Galaxy A7’de bu durum kendini iyice belli ediyor.

Yeni Galaxy A7, metal bir çerçeve içine yerleştirilen camdan üretilmiş hafif eğimli bir sırt yapısına sahip. Buna ön tarafta 5,7 inçlik, inç başına 386 nokta yoğunluğuyla Full HD çözünürlük sunan AMOLED teknolojisine sahip bir ekran eşlik ediyor.

Ekranın sunduğu renk zenginliği, geniş görüş açısı ve siyah rengin derinliği cihazı açtığınız andan itibaren dikkat çekiyor. Bunlar Samsung’un ürünlerinde uzun zamandır kullandığı ve yıllar içinde iyice olgunlaşan AMOLED teknolojisinin getirileri. Üstelik AMOLED sayesinde Always on Display (daima açık ekran) olarak ifade edilen, telefonunuzun ekran kilidini açmadan ve kayda değer bir güç tüketimine neden olmadan saat ve diğer bildirim detaylarını görebileceğiniz görünümleri kullanabiliyorsunuz. Bu kısa sürede alışkanlık yaratan ve diğer modellerde eksikliğini hemen hissedeceğiniz bir özellik.

Tüm bu yapı toplamda 186 gramlık yekpare bir kasa içinde size sunuluyor. Telefonun biraz büyük olduğunu kabul etmek lazım. Bununla birlikte tasarımda kullanılan kavisler sayesinde elde tutmak bir o kadar da kolay. Olur da düşürürseniz ön ve arkada çizilmelere karşı Gorilla Glass kaplama olduğunu bilmek sizi biraz rahatlatacaktır. Daha da abartıp telefonu denize veya havuza düşürürseniz, IP68 standardında toz ve su geçirmezlik özelliği sayesinde cihazı şöyle bir silip kuruttuktan sonra kullanmaya devam edebilirsiniz.

Donanım Özellikleri

Telefonun bir diğer ilginç tarafı da hem önde hem arkada 16 megapiksellik ikiz kameraya sahip olması. Bu durum kendi fotoğrafını çekmekten hoşlanan selfie tutkunlarının ilgisini çekebilecek bir özellik. Odaklanması da gayet hızlı. Şu an kullandığım Galaxy S7 edge’nin bile ön kamerasında böyle bir çözünürlük yok. Gerçi çekilen fotoğrafları yan yana koyduğunuzda hala şirketin amiral gemisi olan S7 edge’nin daha başarılı sonuçlar ortaya koyabildiğini görebiliyorsunuz.

Telefonun işlem merkezinde 3 GB RAM, Mali-T830MP3 grafik yongası ve 8 çekirdekli Samsung Exynos 7880 1,9GHz işlemci görev yapıyor. 32 GB’lık dahili depolama belleğini microSD kart desteğiyle 256 GB’a kadar yükseltmek mümkün. Bu yapı Full HD çözünürlüğe sahip cihazı performanslı bir şekilde kullanmak için oldukça yeterli. Özellikle ekran büyüklüğünü dikkate aldığınızda cihaz neredeyse uzun yolculuklar sırasında bilgisayarınızı aratmayacak kadar konforlu bir kullanım sunuyor.

Dahası, Samsung ekranla birlikte büyüyen cihaz boyutunu 3600 miliamperlik devasa bir pil yerleştirmek için güzel bir fırsat olarak değerlendirmiş. Bu yoğun kullanımda bile cihazın 2 güne yakın süre sizi yarı yolda bırakmayacağı anlamına geliyor. Daha fazlasına ihtiyacınız varsa, sadece birkaç simgeye dokunarak iki kademeli güç tasarrufunu devreye sokabilirsiniz.

Enterprise Next’in Görüşü

Açıkçası akıllı telefon dünyasında artık yeni şeylerle karşılaşmak zor. Üstte geniş ekran, altta kontrol tuşları, arkada kamera haricinde üreticiler tasarıma fazla bir şey katamıyor. Değişiklikleri en fazla boyutlarda, tercih edilen malzeme cinsinde ve malzeme kalitesinde görebiliyoruz.

Bununla birlikte Samsung Galaxy A7, cihazı elimize aldığımız andan itibaren ideal bir şekilde dengelenmiş ağırlığından üzerinizde bıraktığı kalite hissine kadar hala bu alanda yapılabilecek yeni şeyler olduğunun ispatı gibi. Sanki yıllardır bildiğiniz, tanıdığınız birinin o güne kadar hiç fark etmediğiniz farklı bir yönünü keşfetmek gibi. İlginç bir his.

Özetle Samsung Galaxy A7, orta-üst seviyede güzel konumlandırılmış bir ürün olarak bizim beğenimizi kazandı. Büyük ekranı, parmak izi okuma ve temassız ödeme gibi ek özellikleri, şık tasarımı ve uzun pil ömrüyle sadece tasarım düşkünlerinin değil, iş dünyası profesyonellerinin de ellerinin altında bulundurmak isteyecekleri nitelikte bir cihaz olduğunu düşünüyoruz.

Cihaz 2.499 TL’lik tavsiye edilen satış fiyatına sahip. Özelliklerine detaylı olarak bakmak isterseniz bu adresi ziyaret edebilirsiniz.

Sizin de bu konuda söyleyecekleriniz mi var?