Yapı Kredi, VMware Tanzu ile Dijital Bankacılık Deneyimini İyileştirdi

VMware altyapı çözümleri ve Tanzu ürün portföyünde yer alan ürünlerle altyapısını modernleştiren Yapı Kredi, kazandığı faydaları bu yazımızda anlatıyor.

VMware’i modernleştirilmiş sistemlerinin merkezine yerleştiren Yapı Kredi, bünyesinde geliştirdiği uygulamaları ve son kullanıcı memnuniyetini artırıyor. Yapı Kredi’nin Mimari Uygulama Platformları ve Veri Tabanı Yönetimi Genel Müdür Yardımcısı Taylan Güney, Tanzu platformunun sunduğu avantajlarla ilgili şunları söylüyor:
“Çözümlerimizin pazara ulaştırma süresini iyileştirebilmek ve uygulamalarımızı ve altyapılarımızı gelişmiş teknolojilere taşıyabilmek, en önemli hedeflerimiz arasında yer alıyor. VMware ile birçok alanda yakın işbirliğimiz var. Uygulamalarımızı birlikte modernleştirdiğimiz VMware ile konteynerlerin ve bulut yerlisi uygulamaların ağ bağlantısını otomatikleştirebiliyoruz. Tanzu Application Service sayesinde Yapı Kredi dijital kanallardaki trafik önemli ölçüde arttığında ortamını anında ölçeklendirebiliyor.”

Yapı Kredi Teknoloji Dijital Bankacılık ve Ödeme Sistemleri Uygulama Geliştirme Genel Müdür Yardımcısı Gülter Bedel, “Teknoloji ve iş modelleri çok hızlı değişiyor. Dolayısıyla buna adapte olmak kritik önem taşıyor. Günümüzde herkesin mobil bir cihazı var ve milyonlarca kişi bankacılık sistemine giriş yapabiliyor. Bu yüzden sistemlerin ölçeklenebilir olması, BT alanındaki en büyük zorluklardan birisi” diyor.

VMware Türkiye Ülke Direktörü Murat Mediçeler ise görüşlerini şu şekilde aktarıyor: “Tüm dünyanın içinden geçtiği dönem, birçok dönüşümün gerçekleşmesine güç verdi. Bu dönüşüm sayesinde kurumlar büyümelerini daha da hızlandırabiliyor ve müşteri ile çalışan memnuniyetini daha da artırabiliyor. Dönüşemeyenler ise ciddi sorunlarla karşı karşıya kalabiliyor. Bankalarda da aynı durum geçerli. Şirketler dönüşüm planlarını yaparken inovasyon imkanlarını güçlendirmek ve hızlandırmak ile güvenliği en ön planda tutmak arasında kararsız kalabiliyor. Ancak VMware olarak şirketleri bu durumdan kurtarıyoruz ve her ikisini de gerçekleştirebilmesini sağlıyoruz. VMware’in sunduğu teknolojiler sayesinde kurumlar birden çok bulutu kendi amaçları doğrultusunda ve bir düzen içinde kullanabiliyor. Bu da dünyanın ve teknolojinin gittiği yerle birebir örtüşüyor.”

Tanzu Nedir?

Tanzu’nun ne olduğunu aktarmadan önce kısaca konteynerlerden bahsetmekte fayda var. Konteynerler bir uygulamayı oluşturma, paketleme ve ulaştırma yöntemidir. Konteynerde barınan iş yükünün çalışması için gereken her şey yer aldığı için hız, esneklik, ölçeklenebilirlik, kaynak kullanımı ve optimizasyonu gibi modern altyapılar için çok önemli olan alanlarda büyük avantajlar sunuyor. Tanzu ise kullanıcıların genel ve özel bulutlarda konteyner orkestrasyon yazılımı olan Kubernetes’i (K8S) çalıştırmasına ve yönetmesine yardımcı olan bir ürün paketidir. Kubernetes’i birinci sınıf bir VMware ürünü olarak sunan Tanzu, VMware sanallaştırma portföyüyle de uyumlu bir şekilde çalışabiliyor. Kubernetes kümesini barındırmak için temel platform olarak vSphere’i kullanan VMware, özel veri merkezi, genel bulut ve sınır bulut gibi birçok farklı alanda tutarlı bir geliştirici deneyimi sunuyor.

Tanzu’ya Neden İhtiyaç Duyuldu?

Yapı Kredi uygulamalarını bir süredir monolitik yapılarda geliştiriyordu ve oralarda çalıştırıyordu. Ancak bu sistemleri güncellemek zor olduğu için yeni fintek şirketleriyle birlikte dinamikleşen ve rekabetin arttığı pazara uyum sağlamak da zorlaşıyordu. Müşterilerini memnun etmek için bankanın kolayca iyileştirilebilen güvenilir yazlımlar geliştirmesi gerekiyordu. İşte bu yüzden Yapı Kredi de yeni bir yaklaşım benimsedi ve modern bir altyapı kullanmaya başladı.

Diğer ürünler karşısında kararlılığı, geliştirici dostu API’ları ve yerel desteğiyle öne çıkan Tanzu Application Service (TAS) sayesinde Yapı Kredi üstün müşteri deneyimi sunmaya ve pazardaki rekabetini devam ettirmeye hazır hale geliyor. Ayrıca dijital kanallardaki trafik önemli ölçüde arttığında ortamını anında ölçeklendirebiliyor. Şekillendirilebilir çözüm ve ek bankacılık regülasyonlarıyla uyum imkanı sunan API’ya öncelik veren tasarım ile Yapı Kredi, modern altyapısını uzun süre kullanabiliyor.

Konuyla ilgili hazırlanan videoyu aşağıdan izleyebilirsiniz.

Sizin de bu konuda söyleyecekleriniz mi var?