Yapay Zeka Toplantı Odalarına Giriyor

Cisco Webex ve Cisco Spark platformlarının birleştirilmesi ile ortaya çıkan yeni Webex Meetings uygulaması ile toplantı ve birlikte çalışma standartları en üst seviyeye çıkıyor. Yapay zekâ ve makine öğrenimi kullanılarak kurgulanan yeni Webex Meetings televizyon olan herhangi bir ortamı sessiz ve kullanışlı bir toplantı odasına dönüştürebiliyor.

Tüm dünyada 100 milyondan fazla kullanıcısı bulunan Cisco Webex, yenilikleriyle toplantı anlayışını kökünden değiştirmeye hazırlanıyor. Bugün küresel toplantı standardı haline gelen ve her ay üzerinde 6 milyar dakika toplantı gerçekleştirilen Cisco Webex değişen iş ve toplantı ihtiyaçları gözetilerek Cisco Spark ile birleştrildi ve Webex Meetings uygulamasına dönüştü. Bilgisayarla öğrenme ve yapay zekanın eklendiği uygulama, Cisco video cihazları kullanılırken televizyonu olan herhangi bir ortamı Webex odasına çeviriyor, gürültü önemle özelliği ile de mobil toplantıların en kritik sorunlarından olan birine çare oluyor.

Cisco’nun tasarladığı her şeyin merkezinde insan olduğunu vurgulayan Cisco Türkiye İş Birliği Ürünleri Satış Yöneticisi Pınar Yıldız Budakoğlu, “Bugün iş gücü ihtiyaçları büyük bir hızla değişiyor. Biz de Cisco olarak yatırımlarımızı insan ihtiyacı odaklı yapmayı sürdürüyoruz. Vizyonumuz Webex Meetings deneyimini bir milyar kullanıcıya ve dünya çapındaki tüm konferans odalarına ulaştırabilmek” dedi.

Akıllı sistem soru sormak isteyeni bilecek

Webex Meetings uygulamaları ile ilgili bilgi veren Budakoğlu şöyle devam etti: “Yolculuğumuza yapay zekayı her toplantıya, her çağrıya, her konuşmaya ve her etkileşime entegre ederek devam ediyoruz. Webex AssistantTM -eski adıyla Cisco Spark Assistant – daha donanımlı hale getrildi ve daha fazla cihazda kullanılabilir hale geldi. Geçtiğimiz yıl MindMeld’i satın alarak elde ettiğimiz teknoloji sayesinde Webex Assistant, bulut bağlanabilme özelliğine sahip Webex Room Kit ve Room Services’da kendini göstermeye başlayacak. Öte yandan gürültü önleme özelliğinin sesli görüşmeler için çok önemli olduğunu artık hepimiz biliyoruz. Sesli klavye kullananlar, havlayan köpekler, yanı başınızda gerçekleşen sohbet… Bunlar birçok toplantının bölünmesine yol açan rahatsız edici unsurların sadece birkaçı. Cisco’nun bulut tabanlı bağlantıya sahip bina içi video araçları artık bu gürültüyü bastırabiliyor. Böylece bir daha bir katılımcı gürültülü bir şekilde kağıtları karıştırdığında sistem otomatik olarak o sesi iletişiminizi bölmeyecek kadar kısacak. Kağıtları karıştıran kişi bir soru soracak olursa, sistem bunu ‘bilecek’ ve gürültü önlemeyi devre dışı bırakacak.”

Televizyon varsa toplantı var

Yeni Webex Meetings ile ilgili göze çarpan ilk şeyin video odaklılığı olduğunu belirten Pınar Yıldız Budakoğlu ister dizüstü bilgisayarınızı ister Cisco video odasının cihazını ister mobil cihaz kullanılsın artık ekip üyelerinin birbirlerini net bir şekilde görebileceklerini belirtti. Televizyonu olan herhangi bir alanı bir Webex odasına çeviren yeni bir cihazı da portföylerine eklediklerini belirten Budakoğlu, “Webex Share televizyon girişine takılabilen avuç içi büyüklüğünde bir adaptör. Televizyondaki iş bittiğinde ise Webex Teams alanında paylaşıma devam edilebiliyor. Tüm bunlara ek olarak ekipler artık kolayca oda ayarlayabilecek, bir odanın önceden tutulup tutulmadığını ve çok daha fazlasını Webex Share sayesinde öğrenebilecek” dedi.

Sizin de bu konuda söyleyecekleriniz mi var?