Yapay Zeka İşe Alım Uzmanlarının En İyi Destekçisi Olacak

Yapay zeka ile desteklenen ve SaaS platformu olan Vinter ile adaylar ve işe alım uzmanları arasında yalın ve şeffaf bir süreç yaratılırken, işletmelerin zaman ve maliyetten tasarruf etmesi hedefleniyor.

Yeni nesil işe alım platformu Vinter, işe alım uzmanlarının adayları bulma, değerlendirme ve görüşmeler gerçekleştirme aşamalarında harcadıkları zamandan tasarruf etmelerini sağlayarak işletmelerin işe alım maliyetlerini yüzde 80’e kadar düşürüyor.

Vinter, adayı sorulara verdiği yanıtlar ve pozisyona uygunluğu temelinde değerlendirip puanlıyor. Gelişmiş yapay zeka, adayın yetkinliklerini tüm detaylarıyla analiz edip, işe alım uzmanlarının kararlarına öngörü sunuyor.

Yapay zeka ile geliştirilip, asenkron süreç yönetimine olanak tanıyarak aday değerlendirmelerinin daha hızlı, objektif ve verimli bir şekilde yapılmasını sağlayan Vinter, işe alım ekiplerinin en iyi destekçisi olmayı hedefliyor.

Vinter Yönetim Kurulu Başkanı Erkan Yeniçare, Vinter ile işe alım dünyasında yeni bir oluşum hedeflediklerini belirterek, “Asenkroninsan kaynakları yazılım pazarının 2028 yılına kadar 7,2 milyar dolara ulaşacağı tahmin ediliyor. Gartner araştırmasına göre, İK yöneticilerinin yüzde 47’si 2023 yatırım bütçelerini İK teknolojilerine ayırmayı planlıyor. Bir şirketteki işe alım personelinin adayla ilk görüşmesinden adaya teklif sunmasına kadar geçen ortalama süre 36 iş günü ve bu sürecin şirkete maliyeti 4 bin 700 dolar. Vinter ile 9 kat daha hızlı işe alım ve yüzde 80 maliyet tasarrufu sağlanması mümkün” dedi.

Yeniçare, “Vinter ile adaylar ve işe alım ekipleri arasında daha yalın ve daha şeffaf bir süreç yürütüyoruz. İşe alım uzmanlarının kendi süreçlerini oluşturmaları için esnek bir altyapı sunuyor, veriye dayalı bir karar verme süreci oluşturmalarını sağlıyoruz. Vinter’ın asenkron ilerleyen süreci sayesinde adaylar ve işe alım uzmanlarının toplantı veya randevu ayarlamadan kendi zaman planlamalarına göre süreci yürütmelerine yardımcı oluyoruz. Sistem durum bilgilendirmeleri ile adaylar ve işe alım uzmanlarının süreç ilerleyişinden haberdar olmasını sağlıyoruz” şeklinde konuştu.

Vinter’ın özellikleri arasında; esnek ve kendi işe alım sürecinizi uyarlayabileceğiniz bir yapı, soru seti yönetimi, teknik yeterlilik, yetkinlik envanteri, yabancı dil yetkinliği, gelişmiş analitikler içeren dashboardlar, entegrasyonlar ve yapay zeka destekli aday değerlendirmeleri bulunuyor.

Sizin de bu konuda söyleyecekleriniz mi var?