Yapay Zeka Devreye Girdi Eğitimleri Tamamlama Oranı Arttı

Enocta’nın verilerine göre, 2023 yılının ilk çeyreğinde eğitimleri tamamlama oranı bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 75 oranında arttı.

Türkiye’nin ilk “uzaktan eğitim” şirketlerinden birisi olarak 1999 yılında kurulan, günümüzde uçtan uca sunduğu dijital eğitim çözümleri ile 3 milyonu aşkın çalışana hizmet veren Enocta, 2023 yılının ilk çeyreğine ait verileri açıkladı.

Enocta CEO’su Ahmet Hançer, “2023 yılının ilk çeyreğinde kullanıcı davranışlarını analiz ederek elde ettiğimiz veriler bize, kullanıcılarımızın 2022 yılının ilk çeyreğine göre eğitimlere daha fazla önem verdiğini ve yapay zeka önermeleri ile eğitimleri tamamlama oranlarının yüzde 75 oranında arttığını gösteriyor” dedi. Hançer, aynı dönemde aktif kullanıcı sayılarında yüzde 20, içerik atamalarında yüzde 50 artışın olduğunu söyledi.

Yapay zeka

Enocta’nın pandemi döneminde yoğun bir çalışma ile Dijital Eğitim Kataloğu’nda bulunan 7650 içeriği yıllık abonelik modeli ile kurumsal kullanıcıların hizmetine sunduğunu, aynı zamanda kişiselleştirilmiş öğrenme için yapay zeka yardımıyla kullanıcıları analiz eden, onlara öneriler sunan bir uygulamayı devreye aldığını belirten Hançer şunları söyledi:

“Yapay Zeka’nın devreye girmesi ve içerik seçeneğinin zenginleşmesi ile atanan, tercih edilen eğitim sayıları ile eğitimleri tamamlama oranlarında yükseliş görülmeye başlandı, bu yükseliş artarak devam ediyor. Biz de, kullanıcılarımızın eğilim ve tercihlerini analiz ediyor, onlara sorular soruyor, aldığımız yanıtları da dikkate alarak sunduğumuz içerik ve altyapı olanaklarını geliştirmeye devam ediyoruz.”

Hançer, bilginin çok hızlı eskidiği, okuldan edinilen bilgilerin iş yaşamındaki değişimi algılamak ve değişime liderlik etmek için yeterli olmadığı bir dönemden geçildiğini belirterek, “Dijital eğitim, bilginin hızla eskidiği bu ortamda bireylerin gelişim yolculuğuna çok önemli katkılar sunuyor; internet bağlantısının olduğu her yerden, her zaman dijital bir cihaz aracılığıyla eğitim alma olanağı sağlıyor” dedi.

Sizin de bu konuda söyleyecekleriniz mi var?