YandexART’ta Yeni Özellikler

Kullanıcılardan gelen metin açıklamalarını anında kullanılabilecek görüntü ve animasyonlara dönüştüren yeni bir sinir ağı olan YandexART, görsel üretken yapay zeka alanında büyük adımlar atmaya devam ediyor. Yandex tarafından geçen yıl piyasaya sürülen ağ, artık kullanıcıların kendi görüntülerini yüklemelerine ve seçtikleri stile göre değiştirmelerine imkan tanıyor.

Hem ticari hem de sanatsal projeleri destekleyen YandexART, halihazırda pek çok Yandex ürün ve hizmetinin bir parçası konumunda yer alıyor. Örnek olarak, Yandex Business üzerinde reklamların görselleştirilmesine yardımcı oluyor ve şu anda da Yandex Keyboard’a entegre edilme aşaması devam ediyor. YandexART ayrıca, oldukça az yer kaplayan bir üretken yapay zeka uygulaması olan ve bugüne kadar 10 milyona yakın indirme sayısıyla akıllı telefon kullanıcılarının favorisi Shedevrum’un da temelinde yer alıyor.

YandexART ekibi son olarak, daha fazla yaratıcılık ve eğlence için geliştirdikleri sekiz inovatif mod olan “filtrum”ları Shedevrum’a ekledi. Kullanıcılara kendi seçtikleri fotoğrafları dönüştürme imkanı veren bu yeni özellik, görselleri peluş veya örgü oyuncaklara, çizgi filmlere, yağlı boya tablolara, piksel art’a, neon ışıklara, çiçek desenlerine, hayvanlara, kar manzaralarına ve çok daha fazlasına orijinal benzerliği koruyacak şekilde stilize ediyor.

Bir görseli bu şekilde değiştirmek için kullanıcıların “filtrum”lardan birini seçmeleri ve cihazlarının galerisinden bir resim yüklemeleri yeterli oluyor. Oluşturulduktan sonra stilize edilmiş görseli uygulamanın akışında yayınlayabilir, cihazlarına indirip arkadaşlarına e-posta ile gönderebilir, mesajlaşma programları aracılığıyla paylaşabilir, “meme”ler ve çıkartmalar yapabilir veya sosyal medya profillerinde avatar olarak kullanabilirler.

“Noel oyuncağı” adlı ilk filtrum geçen yılın sonunda Shedevrum’da kullanıma sunuldu ve kullanıcıların Noel tatili boyunca 4,5 milyondan fazla Noel temalı görüntü oluşturmasına olanak tanıdı.

İleriye doğru baktığımızda Shedevrum, görselleri işlemek için daha yaratıcı modlar eklemeyi ve hatta kullanıcıların metin tabanlı talimatları kullanarak kendi “filtrum”larını oluşturmalarına olanak tanımayı planlıyor. Türkiye de dahil olmak üzere uygulama tüm dünyada İngilizce dilinde kullanılabiliyor.

Etiketler: ,

Sizin de bu konuda söyleyecekleriniz mi var?