Xiaomi FlipBuds Pro İncelemesi: Seste Dengeler Değişiyor

Xiaomi’nin aktif gürültü önleme özelliğine sahip kablosuz Bluetooth kulaklığı FlipBuds Pro, dengeli bir ses karakteri eşliğinde birinci sınıf kalite ve performans vaat ediyor.

Xiaomi, enerji tasarruflu Qualcomm QCC515 yongasıyla güçlendirdiği ve güçlü aktif gürültü önleme (ANC) teknolojileriyle desteklediği FlipBuds Pro kulaklığını geçtiğimiz aylarda Türkiye pazarına sunmuştu. Xiaomi, bu yeni modelde aptX ses desteği ve maksimum 40 dB gürültü azaltma yeteneğiyle ortamdaki arka plan gürültüsünü yüzde 99’a kadar yok edebildiği iddiasında. Kalitesi, tasarımı ve fonksiyonlarıyla Airpods Pro’ya rakip olarak konumlandırılmasına rağmen neredeyse yarı fiyatına satılan bu etkileyici ürünü yayınımızda test etme imkanı bulduk.

Tasarım ve Özellikler

FlipBuds Pro’nun kenarları yuvarlatılmış şarj kutusu, benzerleri arasında daha derli toplu oluşuyla öne çıkıyor. Böylece cepte oldukça kolay taşınan bir form faktörüne bürünmüş. Yüzeyin siyah parlak kaplaması da cihaza premium bir görünüm katmanın yanı sıra cebe çıkarıp koymayı kolaylaştırıyor. Cihazın kutusunun kablosuz şarj özelliğini de desteklemesi hoş bir ayrıntı.

Hem kutunun hem kulaklıkların yapısı ve işçiliği gayet iyi. Kapağını açıyorsunuz, bırakınca açık duruyor. Kapatıyorsunuz, tatminkar bir sesle klik diye kapanıyor. Zippo çakmak gibi, Mercedes’in yolcu kapısı gibi kapak yapmışlar. Kalite hissini kullanıcıya aktarmak açısından önemli bir detay. Bir de kulaklıkları kutudan çıkarması biraz daha kolay olsa süper olacakmış. Bu gördüğüm kadarıyla pek çok kulaklık üreticisinin göz ardı ettiği bir konu.

Her biri 6,1 gram ağırlığında olan kulaklıklar, kulak kepçesinden destek alarak uzun kullanımlarda bile rahatsız etmeyecek biçimde kulak içine ergonomik bir şekilde yerleşiyor. Kulaklıklar Qualcomm’un kablosuz kulaklıklarda kullanılmak üzere özel geliştirdiği QCC5151 Bluetooth bütünleşik ses yongasına sahip. Bu yonga Qualcomm aptX uyarlanabilir ses kodlamasını desteklemenin yanı sıra, Bluetooth 5.2 bağlantı standardı sayesinde bağlantı sırasında düşük enerji ve düşük gecikmeli bağlantı özelliğine sahip. Kulaklıklar iki cihaza aynı anda bağlanabiliyor ve hangisinde ses çalıyorsa ona öncelik verebiliyor.

Kulaklığın fonksiyonlarını tıpkı AirPods Pro’da olduğu gibi aşağı sarkan saplarından tutup hafifçe sıkarak kontrol ediyorsunuz. Sapı hafifçe bir, iki veya üç kez sıkarak veya sıkıp bekleyerek müzik kontrollerini veya aktif gürültü önleme modları arasındaki geçişi sağlayabiliyorsunuz. Cihazın kutusunun üzerinde ve kulaklıkları koyduğunuz iç tarafta iki adet bağımsız çok renkli LED yer alıyor. Dışarıdaki LED kapak açıldığında kutunun şarj durumunu gösterirken, içerdeki LED kutuya koyduğunuz kulaklığın pil şarj seviyesi hakkında size görsel bilgi sunuyor. Telefonunuz Xiaomi ekosistemine dahilse kulaklığa dair ek kontrollere ve kapak açıldığı anda otomatik bağlanma gibi ekosisteme özgü özelliklere erişmek mümkün.

Ses Kalitesi, Görüşme Netliği ve Aktif Gürültü Engelleme

Xiaomi FlipBuds Pro, kaliteli ses çıkışı için 11 milimetrelik dinamik sürücülerle donatılmış. Kulaklıklar gayet dengeli bir sese sahip. Basları abartmadan, tizleri kaybetmeden, Hi-Fi geleneğine uygun sıcak bir ses karakteri sunuyor. Hatta sevdiğim şarkıları dinlerken bazen arkada bu detay da varmış ne güzel dediğim, orkestradaki enstrümanları tek tek ayırabildiğim anlar da oldu. Bu konuda da kocaman bir aferini hak ediyor.

Kulaklıkların aktif gürültü önleme özelliği 40 desibele kadar gürültüyü filtreleyebiliyor. Bu Xiaomi’ye göre dış ortam seslerinin %99’unun engellenebilmesi anlamına geliyor. Yaptığım denemelerde gürültü önleme konusunda son derece etkileyici sonuçlar elde ettim. Cihaz sizi adeta dünyadan soyutluyor. Aktif gürültü önleme özellikle tren, uçak veya toplu taşıma gibi gürültülü ortamlarda gerçekten bulunmaz nimet. Kulaklığı ofis ortamında kullanacaklar için yazı yazarken klavyeden çıkan tıkırtıları bile neredeyse tamamen boğmaya yetecek kadar iyi performans gösteriyor.

Dilerseniz şeffaflık moduyla bunun tam tersini de yapabiliyorsunuz. Yani ortam seslerinin mikrofonla toplanıp kulağınıza yansıtılarak dinlediğiniz müziğe karışmasını, böylece çevresel farkındalığınızın artmasını sağlayabiliyorsunuz. Kulaklıklar üzerinde yer alan infrared sensör sayesinde kulaktan çıkarıldığını algılayıp müziği durdurabiliyor. Hatta çıkarıp 3 dakika boyunca kutusuna koymazsanız bunu da size hatırlatıyor.

Xiaomi FlipBuds Pro’nun telefon görüşmeleri sırasındaki performansı gayet iyi. Her bir kulaklığın üzerinde yer alan üçer adet mikrofon sesinizi karşıya net bir şekilde yansıtmanın yanı sıra ortam gürültüsünü süzerek görüşmeden uzak tutma işlevini de üstleniyor. Rüzgarlı havalarda bile karşınızdakine sesinizi duyurmada sorun yaşamıyorsunuz.

Kullanım ve Pil Ömrü

FlipBuds Pro aktif gürültü önleme özelliği olmadan 7 saate kadar, aktif gürültü önleme özelliği açıkken 4,5 saate kadar kesintisiz müzik çalabilme vaadine sahip. Tabi bu değerler genelde %60 civarı ses seviyesine göre ölçüldüğü için gerçek kullanımda bu biraz daha az olabiliyor. Ama bu kulaklıklar zaten öyle uzun saatler kulakta durmadığı için birkaç saatte bir kısa süreliğine kutusuna girmesi bile kesintisiz dinleme etkisi yaratıyor.

45 dakikada tamamen şarj olabilen saklama kutusu kulaklıkları 3 kez tam şarj edebiliyor. Bu da 28 saat toplam çalma süresine karşılık geliyor.

Sonuç

Xiaomi, FlipBuds Pro ile premium tasarımı, dengeli ses dağılımını ve etkileyici aktif gürültü önleme yeteneğini bir pakette toplamayı başarmış. Tek kusuru parlak siyah kutusunun mıknatıs gibi parmak izi toplaması. Özellikle ilk kullandığınız dönemlerde insan iz yapacak diye cihazı eline almaya kıyamıyor.

FlipBuds Pro, Xiaomi’nin kablosuz stereo kulaklık serisinde şu an için markanın zirvesini temsil eden modeline karşılık geliyor. Bu unvanın gereklerini de hakkıyla yerine getiriyor. Özellikle AirPods Pro kalitesini ve kullanım şeklini Android ortamında yaşamak isteyenlere gözü kapalı tavsiye ediyorum.

Etiketler: ,

Sizin de bu konuda söyleyecekleriniz mi var?