WD, 2032’ye Kadar Net Sıfır Emisyon Taahhüt Ediyor

Yeni hedeflerle iklim değişikliğinin etkilerinin azaltılması amaçlanıyor.

Western Digital bugün, şirketin global ölçekte çevresel ayak izini olumlu yönde geliştirme konusundaki taahhüdünü daha da ileriye taşıyan iddialı ve yepyeni kurumsal sürdürülebilirlik hedeflerini açıkladı. Yeni hedefler, şirketin operasyonlarını yüzde 100 yenilenebilir enerji ile güçlendirmeye, şirketin operasyonları genelinde net sıfır Kapsam 1 ve Kapsam 2 emisyonlarına ulaşmanın yanı sıra su ve atık azaltma hedeflerine de odaklanıyor.

Sürdürülebilirlik stratejileri, Western Digital faaliyetlerinin merkezinde yer alıyor. Detaylı planlama ve uygulama sayesinde şirket, belirli tesislerin yenilenebilir enerji ile çalıştırılması ve üretilen birim başına enerji tüketiminin azaltılması gibi hedefleri şimdiden belirleyip bu hedeflere ulaştı. Şirketin hedefine koyduğu ve sorumluluk aldığı konular özellikle şunları içeriyor:

– Küresel operasyonlarını 2030 yılına kadar yüzde 100 yenilenebilir enerji ile yürütmek
– 2032 itibarıyla şirketin operasyonlarında net sıfır emisyona (Kapsam 1 ve 2 emisyonları) ulaşmak
– Su çekilmelerinin 2030 yılına kadar yüzde 20 oranında azaltmak
– 2030’a kadar operasyonel atıklarımızın yüzde 95’inden fazlasını atık alanlarından uzaklaştırmak

Western Digital Küresel Operasyonlardan Sorumlu Başkan Yardımcısı Irving Tan, konuyla ilgili olarak, “Bu yeni ve iddialı sürdürülebilirlik hedeflerine olan bağlılığı, Western Digital’ın iyi bir çevre sorumlusu olmaya verdiği önceliği ve iklim değişikliğinin etkilerini hafifletme konusunda şirketimizi sorumluluk sahibi kılmak için veriye dayalı hedefler ve ölçütleri ortaya koyma önceliğini daha da ileri taşıyor. Düşük karbonlu ürün tasarımı ve paketlemenin yanı sıra yenilenebilir enerjiden yararlanmak için emisyonları, suyu ve atıkları azaltmaya yönelik önlemler alma konusunda kayda değer bir ilerleme kaydettik. Koyduğumuz bu yeni hedefler, sürdürülebilirlik alanında sektör lideri olma kararlılığımızı bir kez daha ortaya koyuyor” açıklamasını yaptı.

Western Digital’ın oluşturduğu sürdürülebilirlik programı şimdiden çarpıcı hedefler belirleyerek endüstri kuruluşları tarafından kabul gördü. Örneğin, şirketin kapsam 1 ve 2 emisyonlarını 2030’a kadar yüzde 42 azaltma ve kapsam 3 kullanım aşaması emisyon/terabayt değerini 2030’a kadar yüzde 50 azaltma hedeflerinin her ikisi de, 2020 finansal yılına göre, 2021’de Bilim Temelli Hedefler girişimi (SBTi) tarafından onaylandı ve o tarihten bu yana Western Digital, yaklaşık yüzde 15 oranında kapsam 1 ve 2 emisyon azaltımı sağladı. Ek olarak, First Movers Coalition’ın kurucu üyelerinden biri olarak Western Digital, 2030 yılına kadar okyanus taşımacılığı için en az yüzde 10 net sıfır yakıt taahhüdünde bulundu. Western Digital’in Şangay, Çin ve Penang, Malezya’daki tesisleri Dünya Ekonomik Forumu’nun Deniz Feneri Ağı tarafından Sürdürülebilirlik Deniz Fenerleri olarak tanındı.

Etiketler: , ,

Sizin de bu konuda söyleyecekleriniz mi var?