Veri Merkezinizde Bulut Deneyimine Sahip Olmanın Dört Faydası

Hepimiz, bulutun iş çevikliğini iyileştirmekten “self-servis” yetkinliklere sahip olmaya dek kuruluşlar için sayısız fayda sağladığında hemfikiriz. Yine de birçok şirket kendilerini çoğunlukla eski ortamlarıyla sınırladıklarından genele açık buluta geçiş yapmada zorluk yaşıyor. Günümüz kuruluşlarının birçoğu, bulutun ve tesis bünyesindeki sistemlerin birlikte var oldukları bir çözüme ihtiyaç duyduklarının farkında.

Oracle [email protected], bulutun faydalarını tesis bünyesindeki ortamın sunduğu imkanlarla birleştiriyor; iş yüklerini ortamlar arasında taşımanın getirdiği karmaşıklıkları ortadan kaldırıyor. Oracle Türkiye Başkan Yardımcısı ve Genel Müdürü Zeynep Keskin ile bulut ve işletmelere getirdiği faydaları konuştuk.

Kuruluşların iş yüklerini modern hale getirirken kritik iş yükleri için de bulut ölçeğinde güvenliğin, esnekliğin ve ölçeklenebilirliğin avantajlarından yararlanmalarına yardımcı oluyor. Buluta geçiş yolunun önündeki engellerin geçmişte kalmasıyla birlikte işletmeler artık her iki dünyanın da en iyi yanlarını deneyimleyebilecek ve inovasyon ve büyüme fırsatlarını daha da arttırabilecek.

Müşterilerin, Oracle [email protected] ile elde edeceği dört belli başlı faydaya kısaca değinmek istiyorum:

1- Bulut yolculuğunuzu basitleştirin
Tesis bünyesindeki kurulumlar ile bulut ortamındaki kurulumların birbirine gittikçe daha da yakınlaşması ile birlikte Oracle [email protected], farklı ortamlardan gelen birden çok iş yükünün basitleştirilmesine de yardımcı oluyor. Sunulan hizmet portföyü sayesinde kuruluşlar, iş yüklerini tek bir platform üzerinde geliştirme, kurma ve yönetme esnekliğinden faydalanabiliyor.

Oracle, Oracle Bulutu kendi veri merkezinizde çalıştırabilme imkanı sunan tek bulut sağlayıcı. Oracle [email protected], en üst derecede özdeşlik sunuyor, yani tutarlı bir müşteri deneyimi için Oracle Bulutta da tam olarak aynı donanımlara, yapılandırmalara, araçlara ve yazılım sürümlerine sahip oluyorsunuz.

2- Verilerinizi güvende tutun
Oracle [email protected], Oracle Bulut’u kendi veri merkezinizde kullanarak veri bağımsızlığı ve uygulama gecikmesi ile ilgili zorlu yasal şartları karşılayabilmenize imkan sağlıyor. Bu sayede de tüm iş yüklerinize uygulayabileceğiniz standart hale getirilmiş operasyonel politikalar ile verileriniz üzerinde daha fazla kontrol ve yönetişim olanağına sahip olabiliyorsunuz. Oracle [email protected] ayrıca Oracle Bulut Altyapısı’nda verilen kullanılabilirlik ve performans hizmet düzeylerinin aynılarını sunuyor.

Oracle Bulut Altyapısı, tüm katmanlara uygulanan gelişmiş güvenlik otomasyonunu içerirken makine öğrenimi (ML) de iş ortağı veya geliştirme ortamlarında hassas verilerin maskelenmesine yardımcı olur. Her zaman var olan şifreleme özelliği ve yekpare güvenlik kontrol merkezi ile yöneticileriniz, her tür şüpheli kullanıcı, yapılandırma veya verilere yetkisiz erişim teşebbüsü konusunda uyarılır. Aynı zamanda Kendi Kendini Yöneten Veritabanı, insan hatası olasılığını en aza indirecek şekilde yamalama, yükseltme ve ayar işlemlerini kendi kendine ve güvenli bir şekilde gerçekleştirir.

3- Geliştiricilere çeviklik katın
Bulut, daha hızlı geliştirme çalışmaları için veri yönetimini basitleştirdiğinden ve bakımı da hızlandırdığından geliştiriciler ve analistler için kritik bir inovasyon aracı niteliğindedir. Oracle Dedicated Region [email protected] ürünü, saniyeler için tamamen Kendi Kendini Yöneten Veritabanı (Oracle Autonomous Database) da dahil olmak üzere Oracle Bulut Altyapısı hizmetlerinin sunulabilmesi için gereken self-servis portalı veya REST API’lerini sunmaktadır. Oracle [email protected] ayrıca Oracle buluta özel uygulama geliştirme için Container Engine for Kubernetes, Oracle Cloud Infrastructure Registry, Oracle Streaming, Oracle Events ve Oracle Functions ürünlerini de içermektedir.

Aynı zamanda Oracle Kendi Kendini Yöneten Veritabanı’nda geliştiricilerin verileri hızlıca yüklemesine, nesneleri yönetmesine ve REST API’leri geliştirmesine imkan sağlayan, düşük kod içerikli bir geliştirme çalışma çerçevesi olan Oracle Application Express (APEX) de yer almaktadır.

4- Uygulamalarınızı daha hızlı çalıştırın
Oracle [email protected], var olan uygulamalarınızı ve veritabanlarınızı kendi veri merkezinizdeki yüksek performanslı bulut altyapısında çalıştırabilmenize imkan sağlar. Uygulamalarınızı, çıplak metal bilişim, VM, GPU, Kendi Kendini Yöneten Veritabanı ve Exadata [email protected] kullanarak daha hızlı ve daha yüksek ölçekte çalıştırabilirsiniz. Ayrıca optimize edilmiş Dedicated Region [email protected] kaynaklarını da kullanarak en zorlu yüksek performanslı bilişim (HPC) iş yüklerinizi de hızlandırabilirsiniz.

Daha fazla bilgi için buradan e-kitabı okuyabilir veya [email protected] videosunu izleyebilirsiniz.

Sizin de bu konuda söyleyecekleriniz mi var?