Veri Güvenliği Bütün İşletme ve Kurumların İlk Maddesi Olmalı

Tüm dünyada siber saldırıların küçük ya da büyük hedef gözetmeksizin birçok kuruma veya şirkete saniyeler içerisinde yapılabildiğini açıklayan uzmanlar, “Veri sayısallaşıp dijital dünyada işlenmeye başladıkça şirketler de bu dijital süreci en etkin şekilde kullanmak durumundalar” şeklinde görüş belirtiyor.

Efilli Kurucu Ortağı Şefik Yunus Özcan, 2022 yılında veri ihlalinin kuruluşlara ortalama maliyetinin 4.35 milyon dolara yükseldiğinin altını çizerek, “Bu, yıllık bazda tüm zamanların en yüksek ortalama veri ihlali maliyeti. 2021 yılına kıyasla yüzde 2.6, 2020 yılına kıyasla da %13’lük bir artış söz konusu. Eğitim, teknoloji, sağlık, bankacılık, kozmetik ve e-ticaret sektörlerinin öne çıktığı veri ihlallerinden 25 milyondan fazla kişi etkilendi. 2021-2022 yılı siber saldırılarla dolu ve milyonlarca verinin ihlal edildiği bir yıl oldu. Kullanıcılarından kişisel verileri toplayan ve güvenliğini sağlayamayan şirketlere Kişisel Verileri Koruma Kanunu kapsamında yüklü cezalar kesildi. Veri sayısallaşıp dijital dünyada depolanmaya ve dijital dünyada işlenmeye başladıkça şirketler de bu dijital süreci en etkin şekilde kullanmak durumundalar” şeklinde konuştu.

Özcan, verilerin dijitalleşmesi ile birlikte veri güvenliğinin ön plana çıkarak siber saldırganların iştahlarının kabarmasına sebep olduğunu da sözlerine ekleyerek, firmaların bu konuları ihmal etmemeleri ve yatırım yapmaları konusunun altını çizdi.

Sizin de bu konuda söyleyecekleriniz mi var?