Uption Sterlin Hesabı ile Hizmet Haritasını Genişletti

Uption, kullanıcıların ihtiyaçlarına göre hizmetler sunarak sektörde öncü olmaya devam ediyor. Euro hesabı ile Avrupa’dan ödeme alma komisyonlarını minimuma indiren Uption şimdi de Sterlin hesabı ile kullanıcıların İngiltere ve tüm Avrupa’dan yapacakları GBP cinsi para transferlerini saniyeler içinde ve düşük komisyon ücretleriyle gerçekleştiriyor.

Aktif Bank’ın yüzde 100 iştiraki, Türkiye’nin ilk yerli, global para transferi ve ödeme platformu UPT’nin dijital uygulaması Uption, Avrupa’dan hızlı ve düşük maliyetlerle para transferinin önünü açan Euro hesabının yanı sıra kullanıcıları için Sterlin (GBP) hesaplarını da hayata geçirdi. Sterlin hesabı ile İngiltere’den ödeme alan kullanıcılar, hızlı ve düşük komisyonlu bir alternatife kavuştu.

Dünya nüfusunun yüzde 95’ine, uygun maliyetlerle para transferi imkân sağlayan Uption, Sterlin hesabı ile kullanıcılarına bir IBAN tahsis ederek, İngiltere’den yapılan GBP transferlerinin hesaplarına saniyeler içinde ulaşmasının önünü açıyor.

Kullanıcıları fahiş ödemelerden kurtarıyor

Yaygın olarak SWIFT sisteminde son derece yüksek transfer ücretleri ile yapılan işlemler, Uption’ın Sterlin hesabı ile çok daha hızlı ve çok daha düşük maliyetler ile gerçekleşiyor. Konuya ilişkin değerlendirmede bulunan UPT Genel Müdürü Murat Kastan, “Uption olarak her zaman önceliğimiz tüketici ihtiyaçlarına yenilikçi çözümler sunmak. Bu anlamda 2023 yıl sonunda pilot uygulama olarak hayata geçirdiğimiz şimdi kullanıcılarımızla aktif olarak buluşturduğumuz Sterlin hesabıyla kullanıcılarımızın ihtiyaçları doğrultusunda hareket ederek sektörde yaygın olmayan bir hizmeti kapsama aldık. Birleşik Krallık’ta yaklaşık 800 bin Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı yaşıyor. Bu nüfusun birçoğu orada çalışıyor, para kazanıyor ve Türkiye’deki yakınlarına, ailesine para gönderiyor. Orada yaşayan Türkler ailelerine SWIFT ile para gönderdiklerinde, alıcı taraf hem çok vakit kaybı yaşıyor hem de fahiş kesintilere maruz kalıyor. Sterlin hesabı ile biz bu problemi çözüyor ve bölgeden Türkiye’ye yapılan transferler için hızlı ve düşük maliyetli bir alternatif getiriyoruz. Üstelik alıcılar parayı TL’ye çevirmeden, direkt olarak GBP cinsinde alabiliyor ve hesaplarında GBP olarak tutabiliyorlar. Esasında sadece Birleşik Krallık’ta çalışanlar için değil, Türkiye’den bölgeye iş yapan ya da hizmet sağlayan çalışanlar için de Sterlin hesabı düşük komisyonlarla ödem almalarının önünü açıyor. Özellikle bölgedeki şirketler için “freelance” olarak çalışanlar, Sterlin hesabı ile ödemelerini kolayca tahsis edebiliyor” dedi.

Sizin de bu konuda söyleyecekleriniz mi var?