Turkcell’den Gövde Gösterisi: “Fiberi Yerden Taşıyamazsak 5G ile Gökten Yağdırırız”

Turkcell altyapısı ve Samsung’un sunduğu 5G Sabit Kablosuz Erişim Teknolojisi sayesinde 5G uygulamaları Türkiye’de ilk kez Turkcell’in kurduğu canlı deneyim alanlarında hayat buldu.

Soldan Sağa: Thomas Riedel, Kaan Terzioğlu, Mehmet Karaca Dae Hyun Kim, Gediz Sezgin.

Turkcell ve Samsung, 5 Kasım 2018’de 5G konusundaki işbirliklerinin önemli bir adımı olan canlı 5G deneyimini basın mensuplarıyla paylaştı. 26 GHz frekansı üzerinden Samsung’un sunduğu 5G Sabit Kablosuz Erişim Teknolojisi ve Turkcell altyapısı sayesinde hayata geçirilen demo alanında basın mensupları olarak 4K kalitesinde canlı yayın, 360 derece kamera, oyun ve sanal gerçeklik deneyimini ilk elden görme şansı yakaladık.

Toplantıda ilk olarak söz alan Turkcell Şebekelerden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Gediz Sezgin, gerçekleştirilen demoların bugüne dek gerçekleştirilen hız testlerinden farklı olarak teknolojiyi bizzat kullanma fırsatı verdiğini söyleyerek söze başladı. 1 Nisan 2016’da 4.5G spektrum ihalesi sonucunda en geniş spektrum aralığına sahip operatör olduklarını hatırlatan Sezgin, bu spektrum üzerindeki altyapıyı sadece bugünün değil, yarının teknolojilerini de göz önüne alarak kurguladıklarını söyledi.  “Spektrum bir operatörün can damarıdır” diyen Sezgin, Samsung ile denemesi yapılan sistemin fiber erişimin kısıtlı olduğu alanlarda ADSL’e mahkum olan aboneleri fiber hızıyla tanıştırmak için kurgulandığına dikkat çekti.

5G Sabit Kablosuz Erişim Teknolojisi sayesinde fiber kablo altyapısının bulunmadığı ev ve iş yerlerinde, yüksek kalitede Gigabit bağlantı hızlarına ulaşılabiliyor. Turkcell Maltepe Plaza ve Kadıköy’ün yanı sıra yeni nesil iletişim teknolojilerinin geliştirilmesi için Turkcell’in yürüttüğü üniversite işbirlikleri kapsamında İstanbul Teknik Üniversitesi’nde de denenen Samsung’un 5G Kablosuz Erişim Teknolojisi, esnek ve hızlı uygulanan bir çözüm olması açısından da öne çıkıyor.

Sistem, 26 GHz frekansı üzerinden yayın yapan fiber ağlara bağlı istasyonlardan ve bu istasyonlardan gelen sinyalleri işleyen modemlerden oluşuyor. 5G sayesinde gigabit hızında kablosuz olarak dağıtılan erişim sinyalleri, binalara kadar ve bina içinde fiber altyapı kurma zahmetini ortadan kaldıracak. Böylece maliyet azalırken, yüksek hızlı hizmete ulaşmak çok daha kolay ve zahmetsiz olacak.

Samsung 5G İçin 3 Yılda 22 Milyar Dolar Yatırım Yapacak

Toplantıda konuşan Samsung Electronics Türkiye Başkanı Dae Hyun Kim, Turkcell ile işbirliklerine dair şunları söyledi:

“Türkiye’nin gelişmiş teknolojilere sahip olma amacıyla hayata geçirdiği fikirlere destek olmaktan ve bu yolda Turkcell ile yaptığımız iş birliğinden dolayı mutluluk duyuyoruz. Samsung olarak geçtiğimiz Şubat ayında, 5G radyo, 5G yönlendiriciler ve gelecek nesil çekirdekten oluşan dünyanın ilk tamamen ticari 5G FWA çözümlerini tanıtmıştık. 5G FWA çözümleri, son kullanıcıların fiber optik kablo döşemeden Gigabit hızında geniş bant servislerine sahip olmalarını sağlayacak. Ayrıca Samsung olarak 5G, Yapay Zeka, Otomotiv Elektroniği ve Biyolojik İlaçlar gibi gelişmekte olan teknolojiler için önümüzdeki 3 yıl içinde 22 milyar dolar yatırım yapacağız.”

Kaan Terzioğlu: “Hedefimiz Açık: Türkiye 5G’de İlklerden Biri Olacak”

Etkinlikte konuşan Turkcell Genel Müdürü Kaan Terzioğlu, sözlerine “Dünyanın ilk dijital operatörü Turkcell olarak Türkiye’de yine bir ilke daha imza atmanın gururunu yaşıyoruz. 5G alanında Türkiye’nin söz sahibi olması ve en yeni teknolojilerin Türkiye’de de hayat bulması için uluslararası teknoloji devleriyle işbirliklerimize devam ediyoruz” diyerek başladı. Terzioğlu şöyle devam etti:

“Bugün burada yaşattığımız ilk canlı 5G deneyimi, Şubat ayında Güney Kore’de Samsung ile imzaladığımız işbirliği protokolünün hayata geçmiş olan somut bir örneği. Bugün burada 5G ile müşterilerimiz için son nesil yüksek hızda kablosuz erişimin artık mümkün olduğunu gösterdik. Hedefimiz açık; Türkiye’nin dünyada 5G teknolojisine sahip ilk ülkeler arasında yer alması… Turkcell tüm Türkiye’ye bugün dünyada mümkün olan en hızlı mobil şebekeyi kurmuş durumda. 5G sadece bir haberleşme teknolojisi değil; topyekûn dönüşümün, otomotiv, tarım, sağlık gibi sektörlerin dijitalleşmesinin ve Sanayi 4.0 dönüşümünün temeli. Tüm çabalarımız, teknoloji tüketen değil üreten ülke konumuna gelebilmek yönünde. Bu yönde yapılan tüm yatırım ve iş birliklerini çok önemsiyoruz. Samsung ile böylesine önemli bir ‘ilk’e imza atmaktan ötürü çok mutluyuz. İş birliğimiz tüm verimliliğiyle devam edecek” dedi.

Son olarak İTÜ Rektörü Prof. Dr. Mehmet Karaca, “Ülkemizde 2,5 asırdır büyüyen bilim ve eğitim hayatımız var. Hayat çok hızlı değişiyor, dönüşüyor. Artık bilgi çağı gündemimizde. Petrolün yerine artık bilgi var. Bilgiye sahip olan ve analiz edenler dünyayı da yönetiyorlar. Bilgi çağı hızlı erişim gerektiriyor. Bakıyoruz ki günümüzde en büyük şirketler telekomünikasyon şirketleri. Bugün de dünya devlerinden ikisi ile beraberiz. Turkcell ve Samsung’la birlikte İTÜ’nün de bu projede katkımızın olması mutluluk verici. Üniversitemiz de gerek sektöre kaliteli insan gücü yetiştirme, gerekse altyapı ve teknoloji çalışmaları son hızıyla devam ediyor” şeklinde konuştu.

Sizin de bu konuda söyleyecekleriniz mi var?