Turkcell Bulutta Red Hat Dedi

Red Hat, merkezi sanallaştırma altyapısını (NFVi) Red Hat OpenStack platformu üzerinde kuran Turkcell’in tüm hizmetlerini Birleşik Telko Bulutu adını verdiği tek bir bulutta topladığını ve Red Hat Ceph Storage ile desteklediğini duyurdu.

Turkcell bu açık altyapıyla dilediği sanal ağ işlevini daha hızlı uygulayabilecek ve gerekli gördüğü kaynakları daha esnek bir şekilde ölçeklendirebilecek.

Konuyla ilgili detaylı basın bültenimizi ekte, Red Hat – Turkcell Birleşik Telko Projesi’ne dair Red Hat Türkiye Genel Müdürü Haluk Tekin‘in görüşleri şöyle:
“Bugün geldiğimiz noktada köklü telekomünikasyon servis sağlayıcılarının açık kaynağı benimsemelerinin ve NFVi platformlarının avantajlarını görüp yazılım tanımlı bileşenlerin yeni hizmetlerde oynadığı rolü görmelerinin Red Hat’in Türkiye’de, özellikle de haberleşme sektöründe bu kadar hızlı büyümesinin ardındaki nedenler olduğunu görüyoruz. Turkcell bu sektörde çevik olmanın, inovasyonların önemini kavrayan, çok geniş topluluklara etkin bir şekilde hizmet götürmeyi hedefleyen bir şirket olarak yeni hizmetlerini pazara daha hızlı sunmak için Red Hat ile işbirliği yaptı. Turkcell’e rekabet avantajı kazandırdığımıza inanıyor ve 5G ve sınır bilişime hazırlandığımız bir dönemde hızla ve başarıyla yeni hizmetler sunuyor olmasından heyecan duyuyoruz”.

Sizin de bu konuda söyleyecekleriniz mi var?