Olağanüstü Görüntüleme Deneyimini Her Yere Ulaştırma Uzmanlığı

Video ve yayın alanı, günümüzün en ezber bozan endüstrileri arasında.

Yeni teknoloji ve gelişen video tüketim davranışları, daha fazla izleyici katılımı ve gelir elde etme yarışına yön verirken küresel içerik bağlantısı çözümlerinde dünyanın önde gelen şirketi SES, tartışılan konu başlıklarına dair son bilgileri paylaştı.

Video tüketim davranışı günümüzde nasıl gelişiyor?

Pandemi sırasında insanların evde daha fazla zaman geçirmesiyle birlikte video ve TV tüketimi önemli ölçüde arttı. Analist ve danışmanlık şirketi Omdia’ya göre, ABD’de doğrusal TV tüketimi, karantinanın ilk birkaç ayında yüzde 28,7 artarken bir Neilsen Raporu, akış platformlarında harcanan ortalama sürenin 2020’nin ikinci çeyreğinde 2019’un ikinci çeyreğine oranla yüzde 75 yükseldiğini kaydetti. Ofcom tarafından yürütülen bir başka araştırmaya göre, Birleşik Krallık’taki izleyiciler karantinanın ilk günlerinde TV ve çevrimiçi video ile günde ortalama 6,5 saat harcadılar.

İzleyiciler bugün, ödemeli TV ve ücretsiz yayın (FTA) gibi doğrusal TV modellerinden isteğe bağlı video (VOD) gibi OTT platformlara kadar her zamankinden daha fazla görüntü tüketim modeline sahipler. Dünya çapında, VOD platformlarındaki abonelikler istikrarlı bir şekilde artarken Omdia, pazarın 2019 ile 2024 arasında yüzde 10,8’lik bir bileşik yıllık büyüme oranında (CAGR) genişleyeceğini tahmin ediyor. Yine de dünyanın genelindeki görüntü tüketiminin büyük bir kısmı doğrusal televizyon ile devam edecek. Örneğin ABD’de, VOD aboneliklerindeki artışa rağmen, doğrusal TV platformlarına abone olan TV hanelerinin sayısı azalmadı ve bazıları da doğrusal akış seçeneklerini tercih ediyorlar. SES tarafından yayınlanan yıllık Uydu Gözlem Raporu’na göre, tamamlayıcı çevrimiçi VOD aboneliklerindeki önemli ve istikrarlı büyümeye rağmen uydu hanelerin artmaya devam edişi AB genelinde daha da belirgin görünüyor. Mevcut durumda video tüketim eğilimlerinin her bölgede farklı şekilde geliştiğini, izleyicilerin birden fazla tüketim modunu benimsediğini veya hem doğrusal hem de VOD görüntüleme seçeneklerini birleştiren hibrit platformları görmeye devam ediyoruz.

İzleyici talepleri çeşitli bölgesel pazarlarda nasıl farklılık gösteriyor?

İzleyiciler tüketim biçimlerini üç unsura göre seçiyorlar: ilgili içeriğin mevcudiyeti, hizmetin fiyatı ve deneyimin kalitesi ile sağlanan kolaylık. Bu faktörler, günümüzde bölgesel video ve TV pazarlarının nasıl geliştiğinin merkezinde yer alıyor.

VOD, yeterli geniş bant kullanılabilirliği olan çoğu bölgede popüler olsa da, canlı spor gibi içerikler için ideal tüketim modu değil ve genellikle yerel haberler veya yerel dilde içerik sunmuyor. Hindistan, Fransa ve Almanya gibi ülkelerde tüketiciler, VOD aracılığıyla erişilemeyen içeriğe erişmek için ödemeli TV’ye abone olmaya devam ediyorlar. Bir dizi Avrupa ülkesinde, birden fazla VOD platformuna abone olmanın maliyeti, genellikle geleneksel bir ödemeli TV aboneliğinden daha yüksek ve bu da tüketicilerin video içeriği için genel bütçesini arttırıyor. Endonezya, Tayland, Brezilya gibi ülkelerdeki tüketiciler ise FTA kanallarını kullanmayı ve bunları VOD abonelikleriyle tamamlamayı tercih ediyorlar. Dünyanın belirli bölgelerinde (Hindistan, Endonezya ve Afrika gibi kırsal bölgeler) karasal geniş bant bağlantısının olmaması, geleneksel lineer TV’yi baskın tüketim modu haline getiriyor, çünkü mobil veri maliyetleri bu tüketicileri büyük ölçekli isteğe bağlı görüntülemenin dışında tutuyor.

Küresel olarak, isteğe bağlı hizmetler, bölgeler arasında en popüler olan “VOD + ödemeli TV” tüketim modeli ile doğrusal TV’yi tamamlayıcı nitelikte sunuluyor. Bununla birlikte, “VOD + FTA” modeli de geçerlilik kazanıyor. VOD dünya çapında giderek daha popüler hale gelse de, “yalnızca VOD” evlerinin nadir bir istisna olarak kalmaya devam edeceği öngörülüyor.

Video ve yayın endüstrisi müşteri talebini karşılamaya nasıl uyum sağlıyor?

Hem yayıncılar hem de platform operatörleri için izleyici katılımı, işletmeleri için geliri en üst düzeye çıkarmanın anahtarıdır. Doğru fiyatlandırma modellerini bulabilen ve ödemeli TV, FTA kanalları ve OTT içeriğinin ideal ve kullanışlı bir karışımıyla en çekici TV paketini sağlayabilen yayıncılar, pazarda rekabet avantajını koruyabilecekler. ABD’de HBO ve ESPN, Brezilya’da Globo, İngiltere’de Sky ve Hindistan’da Star TV gibi yayıncıların tümü hem lineer TV hem de OTT hizmetleri sunuyor. Ancak, bu hizmetler piyasa talebini karşılamak için daha düşük bir maliyetle sunulduğundan, gelirlerinin büyük bir kısmı hala doğrusal platformlardaki reklamlardan geliyor.

Öte yandan VOD platformlarında içerikten para kazanma, sektördeki önemli bir zorluk. VOD hizmet sağlayıcıları, yıllık gelirlerinin çoğunu yeni içerik üretimi ve edinimi için harcıyor. Kullanıcı başına düşük ortalama gelir (ARPU) ve abonelik VOD (SVOD) platformlarında yüksek kesinti oranları büyüyen bir endişe kaynağı ve birçok SVOD sağlayıcısı, karlılık elde etmek için abonelik maliyetlerini artırıyor.

SES, gelişen endüstriyi nasıl destekliyor?

Yayın pazarına birinci sınıf video hizmetleriyle hizmet veren 30 yılı aşkın bir deneyime sahip olan SES’in yaklaşımı, içerikleri birden çok platform ve birden çok ekran aracılığıyla dünyanın herhangi bir yerindeki izleyicilere sunarak, müşterilerinin bu ezber bozan pazara uyum sağlamasına yardımcı olmaktır. Şirket bu bağlamda yayıncılar hem de platform operatörleri için uçtan uca yenilikçi çözümler sunuyor. Örneğin yayıncılar, SES’in kanal yönetimi çözümü aracılığıyla, olağanüstü doğrusal görüntüleme deneyimleri oluşturmak için çeşitli içerik türlerini birleştirmenin karmaşıklığını azaltırken iş akışlarını geliştirmek üzere bulut oynatmadan yararlanabiliyor. Doğrudan eve yayın (DTH) çözümü ise, yayıncıların dünya çapında milyonlarca haneye yüksek bant genişliğine sahip HD ve Ultra HD içerik ulaşmasına olanak tanıyor. SES bunlara ek olarak hibrit yayın ve OTT çözümüyle, müşterilerinin abone veri tabanlarını korumaları, yeni küresel izleyiciler çekmeleri ve yeni para kazanma fırsatlarından yararlanmaları için yenilikçi OTT hizmetleri başlatmasını sağlıyor. SES böylece, video ve yayın endüstrisindeki oyuncuların, izleyici taleplerini karşılamak için stratejilerini geliştirirken, nerede olurlarsa olsunlar izleyicilerini büyütmelerine, gelirlerini artırmalarına ve izleyicilerine olağanüstü deneyimler sunmalarına yardımcı olmaya devam ediyor.

Etiketler: