Türk Mühendislerden Otonom Sürüşte Dünyada Bir İlk

Türk mühendisler, dünya çapında imza attıkları başarılı projelere otonom sürüşleri de ekledi ve dünyada ilk defa bir startup, tam ölçekli 4. Seviye otonom sürüş uygulaması yaptı. Türk mühendislerin ABD’de kurduğu bir şirket olan ADASTEC; Türkiye’den sonra ABD ve Avrupa pazarlarını hedefliyor.

Enterprise Next röportajlarında bugün konuğumuz ADASTEC Kurucu Ortağı Murat Emre Duman ve CSO’su Ali İhsan Danışman oldu. Türk mühendislerin geliştirdiği projeler dünya çapında ses getirmeye devam ediyor. Bir startup tarafından yapılan otonom sürüş alanında 4. Seviye ilk uygulama olan ADASTEC, ülkemizdeki ilk projesini ise Karsan ile gerçekleştirdi.

ADASTEC, Türk Mühendisleri tarafından kurulmuş, otonom sürüş yazılım geliştiren bir teknoloji şirketi. ADASTEC, projelerinde teknopark avantajları ve TÜBİTAK destekleri ile uluslararası pazarlarda rekabet avantajı elde ediyor. ADASTEC ürünleri ABD, Michigan eyaletinde projeleri hibe destekler alarak bölgede desteklenen sayılı mobilite girişimlerinden biri olmayı da başardı. ADASTEC Türk üniversitelerinin dışında, Amerika’da University of Michigan ve Michigan State University ile ortak projeler de yürütüyor.

ADASTEC yöneticileri ile gerçekleştirdiğimiz keyifli sohbeti aşağıdaki videodan izleyebilirsiniz.

Sizin de bu konuda söyleyecekleriniz mi var?