Trend Micro İş Ortakları Ekosistemiyle 2020’de Daha da Büyüyecek

Trend Micro, 18 Aralık 2019’da düzenlediği Trend Micro Partner Day etkinliğinde Türkiye’nin dört bir yanından iş ortaklarıyla bir araya geldi. 2019 yılında yüzde 25’e yakın büyümeye imza attıklarını söyleyen Trend Micro Türkiye Ülke Müdürü Hasan Gültekin, 2020 yılında iş ortaklarıyla birlikte daha büyük hedeflere yürüyeceklerinin altını çizdi.

Kurumları siber tehditlerden korumak için uçtan uca siber güvenlik çözümleri sunan Trend Micro, 18 Aralık 2019’da İstanbul Feriye’de düzenlediği Trend Micro Partner Day etkinliğinde Türkiye’nin dört bir yanından katılan iş ortaklarıyla bir araya geldi. Sanatçı Yavuz Seçkin’in sunumuyla renklenen etkinlikte 2019 yılı değerlendirildi ve 2020 hedefleri paylaşıldı. Etkinliğe Trend Micro iş ortakları, çalışanları ve sponsorları dahil olmak üzere yaklaşık 140 kişi katıldı.

Kurumlar Sadece Rakamlarla Değil, Felsefesiyle de Var Olmalı

Trend Micro Türkiye Ülke Müdürü Hasan Gültekin, etkinliğin başlangıcında yaptığı hoş geldiniz konuşmasında kurumların sadece rakamlarla değil, felsefesiyle de var olması gerektiğini ifade etti. Gültekin, “Biz Trend Micro olarak inandığımız çözümleri piyasaya sunuyoruz. Sürekli geliştirdiğimiz yeni teknolojilerle müşterilerimizi güvende tutarken, başarılı finansal performansımızla paydaşlarımızı da mutlu ediyoruz” dedi. Gültekin, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Her yıl gerçekleştirdiğimiz iş ortakları etkinliğimizi bu yıl üçüncü kez düzenledik. Bugün burada Türkiye’nin farklı bölgelerinden çok sayıda iş ortağımızı ağırlıyoruz. Trend Micro olarak Türkiye’de 2019 yılında bir önceki yıla göre önemli bir büyüme yakaladık. Pek çok ilimizde çok sayıda büyük kurumlarla güzel işlere imza attık. Bu yıl yüzde 25 civarında büyüme bekliyoruz. 2020’de bunu daha da ileri taşımak istiyoruz. Yeni dönemde özellikle kamu, finans ve üretim sektörüne ağırlık vereceğiz. Mevcut müşterilerimizle daha çok derinleşmeye, bizi belli bir noktada kullanan müşterilerimizin farklı alanlardaki ihtiyaçlarını karşılamaya odaklanacağız.”

Trend Micro’nun globalde de büyüyen ve hissedarlarını mutlu eden bir şirket olduğunu söyleyen Gültekin, “2019 yılında bulut, son kullanıcı ve ağ güvenliği alanında pek çok yeni ürün ve teknoloji ortaya koyduk. Önümüzdeki yıl da yeni ürün ve teknolojilerimizi müşterilerimize sunmaya devam edeceğiz. 2020’nin herkes için güzel bir yıl olmasını diliyorum” şeklinde konuştu.

Trend Micro’nun Başarısında İş Ortaklarının Payı Büyük

Trend Micro Akdeniz Ülkeleri Kanal Müdürü Mehmet Dağdevirentürk, geçen yıllardan farklı olarak bu yılki etkinlikte sponsorlara yer verdiklerini söyledi. Trend Micro’nun başarısında iş ortaklarının büyük payı olduğuna değinen Dağdevirentürk, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Her yıl bir strateji belirliyoruz ve o strateji çerçevesinde odaklandığımız iş ortaklarımızla bir araya geliyoruz. Bu yıl distribütörlerimizle ve diğer şirketlerle yaptığımız sponsorluklar, iş ortakları ekosistemimizin beraber iş geliştirme konusunda ne kadar hevesli olduğunu ortaya koyuyor. Geçtiğimiz yılki etkinliğimizde 90 kişiydik, bu yıl 140 kişi civarında katılımımız oldu. Zorlu ekonomik koşullara rağmen yüzde 25 civarı büyümeye nasıl ulaştığımızı katılımcılarımızla paylaştık. 2020’de daha fazla büyüme beklentimiz var. Bunu yine iş ortaklarımızla başaracağız. Stratejilerimizi ortaya koyacak, 2020 yol haritamızı paylaşacağız. Yeni yılda da iş ortaklarımızla sürekli temas halinde olacağız.”

Değişen İhtiyaçlara Uyum Sağlayacak Çözümlerle Müşterilerinin Yanında

Trend Micro Teknik Lideri Mehmet Gülyurt da sunumunda tehdit ekosisteminde bu yıl neler olduğundan, gelecek yıla dair beklentilerinden ve Trend Micro çözümlerinden bahsetti. 2019’un yoğun bir yıl olduğuna dikkat çeken Gülyurt, şunları söyledi:

“2019 yılında tehditler öngörülerimiz doğrultusunda gerçekleşti. Daha çok e-posta yoluyla gelen gelişmiş oltalama saldırılarıyla karşılaştık. Yeni teknolojiler eşliğinde geleneksel sunucu altyapılarının konteyner denilen, rahatça genişleyebilen yapılara transferiyle birlikte bu yapıları da güven altına alma ihtiyacı doğdu. Müşterilerimizin saldırıların neden ve nasıl gerçekleştiğini uç nokta ve ağ üzerinde analiz edebilecekleri ürün arayışları vardı. O konuda çözüm sunduk. Önümüzdeki yıl da yine ağırlıklı olarak benzer tehditlerle karşılaşacağımızı öngörüyoruz. E-posta üzerinden yapılan gelişmiş oltalama tehditleri, bulut ortamındaki yanlış yapılandırmalardan kaynaklanacak tehditler ve yazılımların zararlıların tehdidi altında olmasından kaynaklanacak riskler öncelikli saldırı alanları olarak görünüyor. Dolandırıcıların yeni yüzü haline dönüşen Deepfake de yine önlem alınması gereken can sıkıcı konular arasında.”

Gülyurt, Trend Micro olarak bunlara karşı neler yaptıklarını şöyle özetledi:

“Trend Micro olarak gelişen tehditlerle mücadele için XDR platformunu müşterilerimize sunduk. XDR, müşterilerimizin sahip olduğu çevresel güvenlik ürünleri ve Trend Micro ürünlerinin akıllı bir şekilde konuşmasını ve çıktıların doğru şekilde analiz edilmesini sağlayan bir platform. Böylece güvenlik bulgularını akıllı analizlerle bir araya getirerek, kullanıcıların içinde bulunduğu durumu görmesini ve kolayca önlem almasını sağlayabiliyoruz. Önümüzdeki yıl gündemde olacak bir diğer konu da bulut üzerindeki iş yüklerinin güvenliğinin sağlanması. Bunun için Trend Micro Cloud One adlı bir platform sunduk. Trend Micro olarak değişen ihtiyaçlara ve koşullara uyum sağlamak üzere müşterilerimizin yanında olmaya devam edeceğiz.”

Dünya Ekonomisi Yavaşlıyor, Pedal Çevirmeyi Bırakanlar Düşecek

Trend Micro Partner Day, farlı konulardaki uzmanların Türkiye’nin ekonomik koşulları ve siber tehditlerin geleceğine ilişkin sunumlarına da ev sahipliği yaptı. DNG Danışmanlık Kurucusu, Ekonomi ve Strateji Uzmanı Fatih Keresteci, etkinliğin başlangıcında “Küresel Gelişmeler Işığında Türkiye Ekonomisi ve Mali Piyasalara Yönelik Stratejik bir Bakış” başlıklı bir sunum gerçekleştirdi. Sunumunda dünya ekonomisinin ivme kaybettiğine, gelir dağılımındaki eşitsizliğe ve ekonominin korumacı bir duruşa geçtiğine dikkat çeken Keresteci, “Dünya ekonomisindeki senkronize yavaşlama önemli ve dikkat edilmesi gereken bir konu. Şu anki durumumuz bisiklet sürmeye benziyor. Eğer pedal çevirmeyi bırakırsak düşeriz. Bu duruma uyum sağlamak, hikayemizi risklere göre planlamak, adaptasyon yeteneğimizi güçlendirmek zorundayız” diye konuştu.

Asimetrik Bir Savaşın Ortasındayız

Denizbank Güvenlik Teknolojileri Bölüm Müdürü Evrim Eroğlu da “Masanın Diğer Tarafı” başlıklı sunumunda siber tehditlerin gelişimine değindi. Konuşmasına Sun Tzu’nun “Düşmanın gelmeme olasılığına güvenmeyin, önemli olan sizin ne kadar hazır olduğunuzdur” deyişiyle başlayan Eroğlu, “Siber saldırganlarla asimetrik bir savaş yürütüyoruz. Büyük bir alanı korumaya çalışıyoruz ama hasar almamız için saldırganların küçük bir delikten içeri girmesi yetiyor. Buna uyum sağlamalıyız” dedi. Eroğlu sunumunda BDDK’nın açıkladığı yeni kuralların getireceği fırsatlardan, makine öğrenimi teknolojisinin getireceği güvenlik risklerinden, IoT bulut güvenliğinden, ulusal siber savaşlardan, 5G ve DevSecOps kavramlarının öneminden de bahsetti.

Bu Yılki Etkinliğe Sponsorlardan Destek Geldi

Trend Micro Partner Day 2019 etkinliğinde Arena, Crypttech, Logsign, Mellanox, Microsoft Azure, Mobile Iron LinkPlus ve RiskRecon InfoNet sponsor olarak yer aldı.

Sponsorların yaptığı sunumlarla devam eden etkinlik, kapanış gösterisinin ardından düzenlenen kokteylle sona erdi.

Bu içerik Trend Micro sponsorluğunda Enterprise Next tarafından hazırlanmıştır.