Tech24 Video Podcast Serisi “Ticari Dönüşüm” ile Başladı

Türk bilişim basınının önemli beş isminin ilk sezon sunuculuklarını yapacağı #Tech24 video podcast serisinin ilk bölümü “Ticari Dönüşüm” başlığıyla yayınlandı. Enterprise Next Genel Yayın Yönetmeni Fatih Sarı’nın moderasyonu ile ilk bölümün konuğu PwC Türkiye Şirket Ortağı Hasan Erhan Dursun oldu.

Enterprise Next Genel Yayın Yönetmeni Fatih Sarı‘nın moderasyonu ile yayınlanan ilk bölüme konuk olan PwC Türkiye Şirket Ortağı Hasan Erhan Dursun, işletmeler için ticari dönüşüme dair tüm ipuçlarını paylaştı.

“Şirketlerin pazarlama, satış, satış sonrası hizmetler, müşteri ilişkileri yönetimi gibi müşterisine dokunduğu fonksiyonlarını yeniden ele alarak cirosunu ve verimliliğini artırması ticari dönüşüm ile mümkün” diyen PwC Türkiye Şirket Ortağı Hasan Erhan Dursun Tech24 video podcastte, ticari dönüşüm nasıl olur? Nereden başlamalı? Bu süreçte hangi teknolojiler gerekli? Başarılı olmak için nelere dikkat etmeli? gibi soruların cevaplarını vererek işletmelerin ticari dönüşüm konusunda yol haritalarına ışık tuttu.

#Tech24 Ticari Dönüşüm video podcastten kısa kesitler:

Ticari dönüşüme şirketler neden ihtiyaç duyar? 

Şirketlerin en önemli hedefleri ciroyu, karlılığı, verimliliği artırmak. Ticari dönüşüm tam da bu hedeflere hizmet ediyor. Günlük yaptığımız işlerde küçük iyileştirmeler yapmak yerine daha büyük ve kapsamlı bir şekilde ele alarak ticari dönüşüm gerçekleştiriliyor.

Ticari dönüşüm şirketlere ne kazandırır?

Özellikle fiyatla rekabet eden; katma değeri daha düşük ürün satan veya hizmet veren Türk şirketlerinin ihracatı artırmaları, yurt dışı pazarlarda daha fazla pay sahibi olabilmeleri için günümüzde dijital dönüşüm, yapay zeka, büyük veri, çalışanlara yeni yetkinlikler kazandırmak gibi dönüşüm trendleri var.

Cirosunu katlamak isteyen, iş yapış şekillerini ileri seviyelere taşımak isteyen şirketler ticari dönüşümden yararlanıyor. PwC dünyanın 156 ülkesinde çok fazla sayıda dönüşüm projesini hayata geçirmiş bir şirket. PwC Türkiye’de de çok benzer bir yapılanma var. Ticari dönüşüm, şirketin odak alanlarından bir tanesi. Şirketlerin stratejisi, faaliyeti, organizasyonu, sistemleri, teknoloji uygulamaları, devreye alma, sürdürülebilirliğini sağlama adımları ile ticari dönüşümü uçtan uca ele alıyor. Ticari dönüşüme yaklaşık üç sene kadar önce başlayan bir şirketin döviz bazında cirosunu 4 kat, karlılığını yüzde 10 artırdığı örneklerin olduğu önemli başarı hikayelerine imza atıyor.

Ticari dönüşüm aynı zamanda müşteri memnuniyeti, müşteriyi elde tutma, müşteri kazanımındaki verimlilik, tekliflerin satışa dönüşmesindeki verimlilik gibi parametrelerde de şirketleri başarılı seviyelere taşıyor.

Ticari dönüşüm süreçlerinde hangi teknolojilere ihtiyaç duyuluyor?

Elbette şirketlerin ticari dönüşüme dair başarılı süreçlerinde kullanılan teknolojiler büyük önem taşıyor. Veri havuzları, veri ambarları, sistemleri birbirine entegre etmek, verileri tekilleştirmek, pazarlama süreçlerine farklı fonksiyonlar kazandırmak, müşteri hizmetleri, satış, servis teknolojleri gibi konular ticari dönüşümde son derece önemli. Yapay zeka çözümleri, ticaret ve e-ticaret araçları da projelerdeki süreçlere, stratejilere adapte ediliyor.

PwC Türkiye ticari dönüşümlerde Salesforce çözümlerini kullanıyor

PwC küreselde neredeyse bütün büyük teknoloji oyuncularının partnerlerinden bir tanesi. PwC Türkiye de aynı şekilde küresel oyuncuların partneri olarak yer alıyor ve ticari dönüşümlerde büyük ölçüde Salesforce çözümlerini kullanıyor. PwC Türkiye Şirket Ortağı Hasan Erhan Dursun, Salesforce çözümlerinin ticari dönüşüm süreçlerine implamente etmekte büyük kolaylık sağladığını, ticari dönüşüm için ihtiyaç duyulan bütün teknolojileri veriden yapay zekaya, pazarlamadan satışa, servisten ticarete uçtan uca desteklediğini belirtiyor.

Fatih Sarı moderasyonu ile Hasan Erhan Dursun’un “Ticari Dönüşüm” ipuçlarını paylaştığı #Tech24 Video Podcasti aşadığan izleyebilirsiniz.

Sizin de bu konuda söyleyecekleriniz mi var?