Spectrum Networks, Azure Başta Olmak Üzere Tüm Microsoft Yetkinliklerini İçeren Eğitimleriyle Türkiye’de

Yetişmiş işgücüne erişmek birçok liderin 2022 gündeminde ilk sırada yer alırken, şirketler daha maliyetli ve uzun olan işe alım süreçleri yerine eğitim ve geliştirme uygulamalarını benimsiyor. İşgücünün çoğunluğunu oluşturmaya aday olan gençler de, işverenlerinin dijital becerilerine yatırım yapmasını bekliyor. Düzenlediği eğitim programlarıyla şirketlere, çalışanlarının teknoloji yeteneklerini geliştirme fırsatları sunan, Microsoft’un önde gelen ödüllü öğrenme partneri Spectrum Networks, Türkiye’deki şirketlere Microsoft iş çözümleri konusunda eğitimler veriyor.

Yetişmiş işgücüne erişim, sektör ve ölçek fark etmeksizin birçok işletme için en önemli gündem maddelerinden birine dönüştü. ManpowerGroup anketinde küresel çapta 10 işletmeden 7’sinin yetişmiş işgücü kıtlığından etkilendiği belirtilirken, bu oranın 15 yılın en yüksek seviyesi olduğuna dikkat çekildi. Yetişmiş işgücü eksikliğinin dijitalleşme çabalarını yavaşlattığı, dijital becerilere sahip olmayan şirketlerin teknoloji yatırımlarının hız kestiği görüldü. Dijital teknolojileri bilen ve kullanan işgücüne ulaşmakta güçlük çeken şirketlerin, dijital dönüşüm projelerini 35 ila 45 hafta ertelediği belirtildi. Şimdiye dek 150 bini aşkın katılımcıya eğitim veren Spectrum Networks, fiziksel ve online eğitimlerini, eğitim ve geliştirme programlarıyla mevcut insan kaynağının yeteneklerini bir üst seviyeye çıkarmayı hedefleyen Türkiye’deki şirketlerin hizmetine sundu.

Spectrum Networks’ten Türkiye adımı

Türkiye’deki operasyonlarına başlamalarına ilişkin değerlendirmelerini paylaşan Spectrum Networks Satış ve İşbirliklerinden Sorumlu Başkan Yardımcısı Pournami Nair, “Ortadoğu, Kuzey Afrika ve Asya Pasifik bölgelerinde yüzlerce kurumun dijital dönüşümüne katkıda bulunan Spectrum Networks olarak, Microsoft onaylı eğitimlerimizle Türkiye’deki şirketlere de hizmet vermeye başladık. Altı ayda bini aşkın kişi, Spectrum Networks eğitimleri aracılığıyla Microsoft Azure’un Veri ve Yapay Zeka, Uygulamalar ve Altyapı çözümleri başta olmak üzere Modern İşyeri, İş Uygulaması Dinamik ve SCI Güvenlik, Uyumluluk ve Kimlik gibi Microsoft yetkinliklerine dair Türkçe eğitim aldı” dedi.

Çalışanlar, işverenlerinden becerilerine yatırım yapmalarını bekliyor

Çalışanlara sunulan eğitim olanaklarının insan kaynağı edinimi açısından rekabet avantajı yarattığına dikkat çeken Pournami Nair, “Lorman tarafından derlenen verilere göre 10 çalışandan 7’sinin gelişimlerine ve öğrenmelerine yatırım yapan başka bir şirkette çalışmak için mevcut işlerinden ayrılmaya görece eğilimli olduğu tespit ediliyor. Learning and Work Institute tarafından yürütülen bir araştırmada ise 10 çalışandan yaklaşık 9’unun (yüzde 88) dijital becerileri kariyerleri için önemli gördüğü, 7’sinin ise işverenlerinden bu alanda kendilerine yatırım yapmalarını bekledikleri kaydediliyor. Bu veriler, birçok işletmenin her süreçte robotik süreç otomasyonu, büyük veri analitiği, yapay zeka, nesnelerin interneti gibi teknolojileri benimsediği bir çağda, çalışanların dijital yeteneklerini uzmanlar tarafından verilen eğitimlerle geliştirmenin önemine dikkat çekiyor. Spectrum Networks olarak küresel işgücü krizinin üstesinden gelmek ve bu günleri aşmak isteyen şirketlere dijital dönüşüm süreçlerini hızlandıracak eğitimler sunuyoruz” dedi.

Altı ayda bin profesyonel yararlandı

Bilişim sektöründe gerek dünyada gerekse Türkiye’de işgücü ihtiyacının her geçen yıl arttığına işaret eden Nair, değerlendirmelerini şu sözlerle sonlandırdı: “Dijitalleşme, beraberinde verimlilik ve dayanıklılık getiriyor. Türkiye’deki faaliyetlerimize başladığımızdan bu yana, son 6 ayda Spectrum Networks eğitimlerinden binin üzerinde profesyonel faydalandı. Türkiye’de resmi sertifika kurslarımızı ve kurumsal eğitimlerimizi Türkçe olarak vermek ve son on yılda dünya çapında 150 binden fazla kişiye eğitim vermek hedefiyle faaliyetlerimizi sürdürüyoruz. Birçok iş çözümünün üzerinde çalıştığı bulut platformu Azure başta olmak üzere iş süreçlerini iyileştiren ve sektörleri ilerleten Microsoft’un çözümlerini kavramayı ve kullanmayı kolaylaştırmayı amaçlayan eğitimlerimizle, ileri dijital becerilere sahip insan kaynağını her sektöre kazandırmak için çalışıyoruz.”

Spectrum Networks, 24 Haziran’da Microsoft Azure çözümünün dijital dönüşüm için ne gibi fırsatlar barındırdığına, Azure çözümünün temellerine ve bulut dönüşümünde tam potansiyele ulaşmanın yollarına dair bir web semineri düzenleyecek. Katılımın ücretsiz olduğu etkinlik, her seviyeden katılımcıya açık olacak.

Sizin de bu konuda söyleyecekleriniz mi var?