Sosyopix’te Hedef Yurtdışında da Büyümek

Enterprise Next röportajlarında konuğumuz Sosyopix Kurucu Ortağı ve CEO’su Emre Abat oldu.

Fotoğraf baskı ürünleri ile faaliyetlerine başlayan Sosyopix, bugün; fotoğraf baskıları, hediye kutuları, deri ürünler, albümler, kanvas tablolar, magnetler, duvar dekorasyonu kategorilerinde “iyi ki” dedirten kişiselleştirilebilir hediyeler hazırlıyor. Aynı zamanda Sosyopix Flowers ile de taze mevsim çiçeklerini, özel çiçek kutularında kullanıcılarına sunuyor.

Ürünlerini el işçiliği ile hazırlayan Sosyopix, tüm ürünleri tek tek, en ince detaylarına kadar inceliyor ve incelemeden sonra özel tasarım kutularda kullanıcılarıyla buluşturuyor. Marka, 1. kalite malzemelerle, son teknoloji cihazlarla üretimi gerçekleştirilen ürünler tasarlıyor. Mevsimin en taze çiçeklerini özel çiçek kutularında ve kişiselleştirilebilir hediye kutularında kullanıcıları için hazırlayan Sosyopix; hediye kutuları, çiçekler ve diğer tüm kategorilerdeki ürünleri kendi üretim tesisinde üretiyor.

Emre Abat (CEO) ile Sezgi Abat (COO) tarafından kurulan, Erdem Gezer’in de ortak ve CTO olarak rol aldığı Sosyopix; 5 kişiyle başladığı yolculukta bugün, 80 kişilik ekibiyle kişiselleştirilmiş hediye pazarında lider konumda.

Hedef: 2021’i en az 2.2 milyon üye ile tamamlamak

Sosyopix, herkesin anılarına dokunabilmesi mottosuyla yola çıktı. Sosyopix’i kişiselleştirilmiş hediye platformu olarak tanımlamak mümkün. Marka, yaratıcı ve yenilikçi ürünlerini “iyi ki dedirten hediyeler” sloganıyla kullanıcılarıyla buluşturuyor. Sosyopix’in 1,5 milyon aktif üyesi bulunuyor, hedef 2021’i en az 2.2 milyon üye ile tamamlamak. Sosyopix, ayda 70 bini fotoğraf baskıları olmak üzere 100 bin adet ürün siparişi alıyor.

Sosyopix kategorilerinin en popüleri Sosyopix Printing. Marka, bu kategorideki ürünleri son 2 yıldır, yurt dışında 10’dan fazla ülkeye Türkiye’den gönderiyor. Bunun dışında yakın zamanda Sosyopix Printing‘i yurt dışında bir ülkeye taşımak üzerine de girişimleri var.
yüzde 100 büyümeyi hedefliyor

Sosyopix, 2020 yılında salgına rağmen ekibini yüzde 100’ün üzerinde büyüttü. Bu dönem boyunca Sosyopix Operasyon Merkezi’nin kapasitesini de 4 kat büyütecek şekilde genişletti ve 2020’yi 4,5 kat büyümeyle kapattı. 2021’e yeni ürünleriyle hızlı bir giriş yapan Sosyopix, 4 farklı kategoride 70 yeni ürün ile bu seneyi yüzde 100 büyüme ile tamamlamayı hedefliyor.

85’ten fazla ülkeye gönderim

Sosyopix, Amerika, İngiltere, İtalya, Almanya, Fransa ve İspanya başta olmak üzere 85’ten fazla ülkeye gönderim yapmayı sürdürüyor. Türkiye’de 4.000 metrekareden oluşan bir operasyon merkezine sahip olan Sosyopix, yurt dışında da operasyon merkezi için arayışlarına devam ediyor. Bunun için öncelik olarak MENA ve EMEA bölgelerine öncelik veren markanın ilk seçenekleri arasında Avrupa ve Birleşik Arap Emirlikleri bulunuyor.

Sosyopix kullanıcılarının yüzde 60’ını kadınlar oluşturuyor. Kullanıcılarının yüzde 80’i Y ve Z kuşağı olan Sosyopix’in en önem verdiği konulardan biri de kalite. Bu nedenle de büyürken kontrollü şekilde büyümek, kaliteden ödün vermemek markanın birinci önceliği.

“Yenilebilir hediye” kategorisine yatırım yapmaya hazır

Sosyopix, hediye kategorisinde ürün çeşitliliğini genişletecek adımlar atıyor, bu bağlamda çok yakın zamanda Sosyopix Flowers ile çiçek kategorisine de hızlı bir giriş yaptı. Sosyopix, önümüzdeki dönemde de “yenilebilir hediye” kategorisine yatırım yapmaya hazırlanıyor. Marka, “Sosyopix Bakery” ile yenilebilir hediyeleri kullanıcılarıyla buluşturmak için çalışmalar yapmayı sürdürüyor.

Sosyopix Kurucu Ortağı ve CEO’su Emre Abat ile gerçekleştirdiğimiz keyifli sohbeti aşağıdan izleyebilirsiniz.

Etiketler: ,

Sizin de bu konuda söyleyecekleriniz mi var?