Sophos XG Firewall ile Ağda Gizli Tehditlere Geçit Yok

Sophos, Senkronize Uygulama Kontrolü teknolojisiyle uç nokta güvenlik çözümlerinden gelen bilgiler eşliğinde tüm şüpheli ağ trafiğini denetleyebilen ilk firewall çözümü Sophos XG Firewall’u tanıttı. Ağ üzerinde gizlenmiş uygulamaların neden olduğu trafiği açığa çıkarabilen Sophos XG Firewall, her ölçekte işletmenin ihtiyacına uyum sağlayabilen modüler bağlantı olanakları, farklı donanım seçenekleri ve bulut üzerinden kurulum desteğiyle birlikte geliyor.

sophos xg firewall

Ağ ve uç nokta güvenliğinde dünyanın önde gelen şirketleri arasında yer alan Sophos, kurumları günümüz tehditlerinden korumak üzere geliştirdiği Sophos XG Firewall serisinin yeni sürümünü duyurdu. Gücünü Sophos’un Senkronize Güvenlik teknolojilerinden alan XG Firewall, ağ üzerinde daha önce tanımlanmamış olanlar da dahil olmak üzere tüm uygulamaların oluşturduğu trafiğin tespit edilerek sınıflandırılmasını ve kontrol altına alınmasını sağlıyor.

XG Firewall üzerinde bulunan ve kendi alanında bir ilk olan Senkronize Uygulama Kontrolü (Synchronized App Control), sistem yöneticilerinin ağ üzerindeki tanımlanmamış veri akışını net bir şekilde görmesini sağlayarak güvenlik altyapısının güçlendirilmesine katkıda bulunuyor. Senkronize Uygulama Kontrolü, ağ üzerinde keşfedilen uygulamaları uygun kategoriler altına yerleştirerek, sistem yöneticilerinin bilinmeyen uygulamaları önceliklendirmesine veya engellemesine yardımcı oluyor. XG Firewall’ın sunduğu etkileşimli uygulama raporlama sistemi, ağ trafiğin düzenli olarak izlenmesine olanak sağlıyor.

IDC Güvenlik Ürünleri Araştırma Direktörü Rob Ayoub, Sophos XG Firewall’u “Endüstrinin en büyük problemlerinden biri olan ağ üzerindeki bilinmeyen uygulamaları tespit etmek üzere atılmış önemli bir adım” olarak nitelendiriyor.

Sistem Yöneticileri Ağ Trafiğinin Yüzde 60’ına Hakim Değil

Sophos Son Kullanıcı ve Ağ Güvenliği Grubu Yöneticisi Dan Schiappa, yeni yapılan bir araştırmada sistem yöneticilerinin ağ üzerindeki trafiğin yüzde 60’ını bilinmeyen trafik olarak tanımladıklarına ve bunun getireceği olası güvenlik risklerinden dolayı endişe duyduklarına dikkat çekiyor. Senkronize güvenliğin kalbinde yer alan Security Heartbeat teknolojisi sayesinde, Sophos uç nokta güvenlik çözümlerinin o an çalışan uygulamaları ve oluşturdukları trafik bilgisini XG Firewall’a doğrudan aktarabildiğini ifade eden Schiappa, şunları söylüyor: “Senkronize Uygulama Kontrolü sayesinde sistem yöneticilerine ağ trafiği üzerinde güçlü bir denetim olanağı sağlıyoruz. Güvenlikte oyunun kurallarını değiştiren bu yeni teknolojiyle artık sistem yöneticileri geleneksel firewall çözümlerinin kapatamadığı boşluklardan ve kör noktalardan dolayı endişelenmek zorunda kalmayacaklar.”

Sophos XG Firewall, yerinde kurulum yapmak isteyen kurumlar için donanım olarak sunulmasının yanı sıra, tüm önde gelen sanallaştırma platformlarına uyumlu olarak veya Microsoft Azure Marketplace üzerinden bulut yapısında tercih edilebiliyor. Sophos XG Firewall’ın kapsamlı ağ denetimi özelliklerinden tam olarak yararlanabilmek için Sophos Endpoint Protection uç nokta güvenlik çözümü ve yeni nesil fidye yazılımı önleme sistemi Sophos Intercept X ile birlikte kullanılması öneriliyor.

Sophos XG serisi donanım bileşenleri, modüler sistem kurulumları için çok sayıda bağlantı olanağı sağlayan entegre bağlantı ve FleXi Port seçenekleriyle geliyor. Tüm U1 cihazları üzerinde gelen çift hata korumalı geçiş port çiftlerinin yanı sıra, U1 ve 2U XG serilerinde FleXi Port geçiş modülü tercih edilebiliyor. Yine cihazın farklı kurulumlarda kolayca devreye alınmasını sağlayan Power over Ethernet (PoE) modülü de tercihe bağlı olarak sunuluyor.

Sophos XG Firewall hakkında daha fazla bilgi için https://www.sophos.com/en-us/products/next-gen-firewall.aspx adresini ziyaret edebilirsiniz.