SES ve Orange’tan O3b mPOWER İletişim Sisteminde İşbirliği

Orange, Afrika’da artan bağlantı talebini desteklemek için ağına, uydu tabanlı devrimci olarak nitelendirilen terabit ölçekli O3b mPOWER iletişim sistemini entegre eden ilk küresel telekom operatörü olacak.

Afrika’da 18 ülkede bulunan Orange, SES’in yeni nesil MEO uydu iletişim sistemi olarak çığır açan O3b mPOWER ürününü kullanan ilk telekom şirketi olma avantajıyla Orta Afrika Cumhuriyeti’nden başlayarak tüketici ve iş hizmetlerini hızlandırıyor.

Günümüzde gelişmekte olan O3b mPOWER, dünyanın tek tam finanse edilmiş NGSO (sabit konumda olmayan yörüngeli) geniş bant sistemidir. Dünya’dan sadece 8.000 kilometre uzakta bulunan sistem, mevcut karasal ağlara sorunsuz bir şekilde entegre edilebilen düşük gecikmeli yüksek verimli çözümlere güç vermek üzere tasarlanmıştır. 2022 yılında faaliyete geçtiğinde, O3b mPOWER, dünyanın hemen hemen her yerinde dijital dönüşümü ve bulut adoptasyonunu gerçekleştirmek için küresel olarak çok sayıda işlem hacmi sağlamayı vaadediyor.

Son derece esnek O3b mPOWER takımyıldızı, müşterilerin taleplerini karşılamak için gerçek zamanlı olarak kaydırılabilen ve ölçeklendirilebilen, her biri 5.000’e kadar tam olarak şekillendirilebilen ve yönlendirilebilen ışına sahip ultra yüksek kapasiteli, düşük gecikmeli, yüksek güçlü MEO uydularından oluşmaktadır. Sistem, iç hücresel ana taşıyıcı ve eşzamanlı uluslararası IP kanal uygulamaları için idealdir.

Orange, 2017’den beri SES’in mevcut nesil O3b MEO tarafından yönetilen hizmetlerinin müşterisi ve erken dönem uygulayıcısıdır. Orange, Afrika ve Orta Doğu’daki büyük varlığı ve kıtadaki birçok ülkede uydu ağ geçitleri ile SES için stratejik bir ortaktır. O3b mPOWER ile Orange, sürekli büyüyen müşteri tabanı, yeni dijital kullanımlar ve finansal hizmetler sayesinde bant genişliği talebinin büyümesini desteklemek amacıyla düşük gecikmeli MEO etkin yeteneklerini önemli ölçüde artıracak. Devrim niteliğindeki sistem, Orange’ın coğrafi erişimini genişletirken yüksek geniş bant ve kesintisiz bağlantı sunmasını sağlayacak.

Buna ek olarak, Orange Orta Afrika Cumhuriyeti, SES’in MEO ve GEO uydularını kullanarak ülkenin dört bir yanındaki uzak baz istasyonlarından başkent Bangui’deki çekirdek ağa bağlanmak ve 2G/3G trafiğinin kümeleşmesini sağlamak amacıyla dünyanın tek çok yörüngeli ağından yararlanacak. Bu da operatöre hücresel ana taşıyıcı ve çekirdek IP geçişi için tek bir kaynak ve MEO ve GEO hizmetleri arasında tutarlı ve kesintisiz bir deneyim sunma ayrıcalığı kazandırıyor.

Orange Uluslararası Ağ Altyapı ve Hizmetleri Genel Müdür Yardımcısı Jean-Luc Vuillemin yaptığı açıklamada, “SES ile bu yeniliğin ortakları ve erken benimseyenleri olmaktan ve Orta Afrika Cumhuriyeti’nin en uzak yerlerinde yüksek kaliteli bağlantı sunabilmekten dolayı heyecan duyuyoruz. Bu uzun süredir devam eden ortaklık, Afrika’daki dijital uçurumu kapatmak ve ağımızın hızını ve coğrafi erişimini artırmak için daha akıllı ve açık ağlar kurma misyonumuzla tamamen uyumludur” dedi.

SES Networks CEO’su JP Hemingway ise şöyle konuştu: “Bu yeni anlaşma, hem şirketlerimiz hem de daha büyük bir endüstri için çok önemli bir kilometre taşı niteliğindedir. Yenilikçi O3b mPOWER sistemi ile Orange ve SES, ağların genişletilmesi ve iyileştirilmesi yönünden telekomünikasyon pazarında bir devrim yaratıyor. Hücresel ana taşıyıcı ve yüksek performanslı bulut bağlantısı dahil olmak üzere çok çeşitli telekomünikasyon gereksinimlerine güç sağlayabilme özelliğiyle O3b mPOWER – diğer karasal altyapı ile birlikte – uzak ve yetersiz hizmet alan bölgelerin ekonomik olarak en uygun şekilde bağlanmasının anahtarıdır.”