SES ve BCE’den Asteroid Günü’nün Global UHD Yayını

Bir ay süren yayın, uzay ve asteroitler hakkında bilgilendirme sağlayacak.

SES ile BCE arasındaki ortaklık sayesinde, Birleşmiş Milletler’in asteroitler hakkında resmi eğitim ve farkındalık günü ilan ettiği “Asteroid Günü” için hazırlanan bir aylık yayın programını izleme imkanı bulacaklar. Ultra HD formatındaki yayınlar, Asteroid Günü’nün Haziran 2019 ayında gerçekleşecek küresel programlarını ve 30 Haziran’a kadar 190 ülkede gerçekleşen 2.000’den fazla etkinliği kapsayan içerikten oluşuyor.

Asteroid Günü girişimi ortakları olan SES ve BCE (Broadcasting Center Europe), ilgili olayların bir ay süren küresel yayınını dünyadaki izleyicilere ulaştırmak için bir araya geldi. BCE, RTL City’deki medya merkezinden, uydu üzerinden UHD ve HD formatlarının ve IP ağlarının aynı anda yayınlanması için playout hizmetleri sunacak. Çevrimiçi dağıtım BCE’nin Freecaster Live Streaming çözümü aracılığıyla gerçekleştirilirken, sosyal ağlarda ve web sitelerinde hem canlı hem de talebe bağlı görüntüleme sağlanacak. Uydu dağıtımını yapacak olan SES, Asteroid Günü için gerçek anlamda küresel bir iz bırakmak amacıyla programlamayı beş uydusundan yayınlayacak. Avrupa, Afrika, Asya, Latin Amerika ve Kuzey Amerika’daki Doğrudan Eve Yayın (DTH) alan izleyicilerin tümü, SES’in erişiminin bir kanıtı olarak program yayınlarına erişebilecekler.

Yayın programı, yapımı Asteroid Günü tarafından ve SES, BCE ve Lüksemburg Hükümeti sponsorluğunda organize edilen 28 Haziran’daki 24 saatlik canlı yayın Asteroid Day LIVE ile sona erecek. BBC ve CNN’in önde gelen habercileri tarafından sunulacak maraton gösterisine, ünlü astronotlar, uzman bilim adamları, teknoloji uzmanları ve gezegen bilimindeki araştırmacılar konuk olacak.

Lüksemburg Uzay Ajansı CEO’su Marc Serres konuyla ilgili şöyle konuştu: “Lüksemburg, Avrupa’yı ve dünyayı birleştiren bir uzay endüstrisi ve uydu telekom altyapısına ev sahipliği yapıyor. SES ve BCE gibi önde gelen firmaların uzmanlığı ve değerli desteği, Asteroid Günü’nü uluslararası bir başarı haline getirmede kilit bir rol oynarken hepimizin uzay ve asteroitler hakkında küresel bir konuşma yapmasını sağlıyor.”

SES Teknoloji Şefi Ruy Pinto, “SES’te, yaşamı olumlu yönde etkileyecek ve dönüştürecek bir araç olarak teknolojiye değer veriyoruz. Asteroitlerin, hem ortaya çıkabilecekleri etki tehlikeleri hem de potansiyel kaynak olabilecekleri hakkında bilgi edinmek için bu küresel farkındalık kampanyasına sponsor olmaktan gurur duyuyoruz. Birden fazla uyduyu kullanarak, bu önemli yayın programlamasını milyonlarca TV kanalına ulaştırmak için küresel erişimimizin gücünü kullanıyoruz” dedi.
Yayını izlemekle ilgili talimatlar için burayı ve yayın programı hakkında detaylar içinse burayı tıklayınız.