SES, Uydu Destekli 5G Testlerine Öncülük Ediyor

Mobil operatörler, fiber bağlantının olmadığı veya düşük bant genişliği gereksinimlerine sahip uzak veya kırsal alanlardaki hücre sitelerinden gelen ana taşıyıcı trafiği için yıllardır uydu bağlantısını (genellikle GEO) kullandılar.

Ancak 2013 yılında SES’in O3b takımyıldızı faaliyete geçtiğinde tüm bunlar değişti. Bugün, SES’in orta dünya yörüngesi (MEO) takımyıldızının verimi ve düşük gecikme süresi, dünyanın dört bir yanındaki mobil operatörler tarafından 4G LTE bağlantısı sağlamak için başarıyla kullanılıyor.

SES bir yandan GEO ve MEO çoklu yörünge platformunu daha açık ve karasal ağlarla entegre hale getirmek için çalışırken diğer yandan da uydunun, mobil ağlarının erişimini nasıl sorunsuz bir şekilde genişletebileceğinin henüz farkında olmayan mobil operatörler için yeni seçenekler sunuyor. İşte bu yeni 5G olanaklarından bazılarını sergilemek için SES, kısa bir süre önce ABD’deki büyük bir mobil operatör ve bulut sağlayıcı ile çok sayıda saha testi ve teknik gösteri gerçekleştirdi.

Tüketici 5G Hizmetleri

GEO ve MEO uydu hizmetleri aracılığıyla bazı uzak konumları birbirine bağlayan, önde gelen bir ABD mobil operatörü, SES’in NGSO takımyıldızının nasıl 5G ağının bir parçası olabileceğini merak etti ve SES ekibini MEO hizmetlerinin kapasitesini test etmeye davet etti.

SES’in test takımı ekipmanlarını mobil operatörün Teksas’taki tesislerinde bulunan test yerlerine kurdular ve tüm test senaryolarının ve ölçümlerinin yakalanmasını sağlamak için mühendislik ekipleriyle yakın bir şekilde çalıştılar. Testler serisi, bir tane SES O3b MEO uydusu üzerindeki kaliteyi, stres testi yük kapasitesini ölçmek ve performansını değerlendirmek için hem 4G hem de 5G ses ve veri senaryolarını içeriyordu.

Bir hafta süren testler, SES’in mobil operatörler için fiber benzeri performans sağlama yeteneğini doğruladı ve benzeri görülmemiş sonuçlar sundu:

• Tek bir MEO uydu bağlantısı üzerinden 10 saatlik bir süre içinde 10.000 eşzamanlı çağrı sürdürüldü.
• Fiber kalitesinde video gecikmesi ve 5 üzerinden 4,23’lük etkileyici bir ortalama görüş puanı (ses kalitesinin endüstride yaygın bir ölçümüdür) elde edildi.
• MEO test yapılandırması 900 Mbps toplam çıktı sağladı.

Bağlantıyı tam anlamıyla test etmek için, mobil operatör ve SES her bir lokasyonda, 5G telefon cihazını 5G Ultra Geniş Bant eFEMTO’ya bağlayarak endüstrinin ilk uydu üzerinden 5G görüntülü aramasını başlattılar. Mühendisler kollarını salladılar ve herhangi bir algılanan duraklama veya gecikme olmaksızın konuşurken aşağı yukarı zıpladılar ve bağlantının düşük gecikme süresini doğruladılar.

SES’in O3b mPOWER sisteminin Kıdemli Mühendisi ve test projesinin teknik lideri Christian Rodriguez, “Mobil operatör ekibi, ses ve veri testlerinin kapasitesinden ve performansından etkilenmelerinin haricinde, 5G videonun kalitesine inanamadılar çünkü uydu üzerinden yüksek kaliteli bir 5G deneyiminin mümkün olduğunu düşünmemişlerdi. Bu testler, MEO sistemimizin çeşitli kullanım durumlarına sağlayabileceği yeni seçenekler için onların gözlerini açtı” dedi.

Bulutta Barındırılan 5G Çekirdeğe Sahip Özel Ağlar

5G’ye geçiş, çeşitli kurumsal, endüstriyel, ulaşım ve diğer uygulamalar için düşük gecikme süresi ve yüksek bant genişliği ile daha güvenli kablosuz iletişim sunan özel ağlar için yeni bir fırsat sunuyor.

Özel ağlar için genel zorluk, bir işletme veya daha küçük bir operatörün çeşitli ekipman parçalarını satın almasını ve ardından kurup bakımını yapmasını gerektirmesidir ki bu da ağı çalışır hale getirmek için önceden önemli bir sermaye yatırımını zorunlu kılar. Bazı durumlarda da büyük mobil operatörler ekipmanı satın alıp kurarlar ve bunu yönetilen bir hizmet olarak sunarlar. Şirketlerin gerçekten istediği şey ise ‘büyüdükçe öde’ iş modeline ve genel bulutun esnek ölçeğine sahip özel bir ağ hizmetidir.

SES bu seçeneği göstermek amacıyla, bulutta barındırılan bir 5G çekirdek şebekeyi kullanarak uydu etkin bir özel ağ kurmanın ne kadar kolay olduğunu kanıtlamak için ABD merkezli büyük bir bulut sağlayıcıyla çalıştı. Demo için, Seattle dışındaki bir ofis binasında kurulan özel bir ağa 5G akıllı telefon bağlandı. Bu ağ, SES’in MEO ağı üzerinden bir SES Cloud Direct bağlantısı aracılığıyla Virginia Ashburn’deki bir genel bulut tesisinde barındırılan bir 5G çekirdek şebekeye bağlandı.

Bulutta barındırılan bir 5G çekirdeğinin gücünü ve basitliğini vurgulayan demonun tamamı (mühendis olmayan!) tek bir kişi tarafından kuruldu ve çalıştırıldı. Hazır ekipmanı, buluttaki yazılım modüllerini ve düşük gecikmeli MEO bağlantısını kullanan demo, konumlar arasında yaklaşık 100 milisaniye gecikme süresi sağladı.

Demo, konseptin bir kanıtı olmanın yanı sıra, kurumsal müşterilerin veya daha küçük operatörlerin, kuruluşları için doğru olan ve taleple ölçeklenebilen bir çözüm oluşturmak amacıyla düşük maliyetli ekipman ve genel bulut kullanarak özel ağ pazarı fırsatından nasıl yararlanabileceğine güzel bir örnek teşkil etmektedir.

Yaklaşan O3b mPOWER

Dünyanın dört bir yanındaki mobil operatörler, yeni pazarlar açmak ve yeni müşteriler çekmek için ağlarını genişletmenin yeni yollarını ararken ister 5G cihazları olan tüketiciler ister özel ağlar kuran işletmeler olsun, bu testler MEO uydularının küresel iletişimde oynadığı kritik rolün altını çizmeye yardımcı oluyor.

SES’in yeni nesil O3b mPOWER sisteminin yakında faaliyete geçecek olması bu anlamda büyük önem taşımaktadır çünkü esnek ve ölçeklenebilir MEO takımyıldızı, operatörlerin ağlarını genişletebilecek ve geliştirebilecek ve trafiği uçtan çekirdeğe taşıyabilecek başarısı kanıtlanmış bir yeteneğe sahiptir. Daha da önemlisi, O3b mPOWER, özellikle yüksek değerli 5G uygulamaları ve kullanım durumları için kritik olan hizmet sunumunu otomatikleştirmek için daha az fiziksel ekipman ayak izi, çok daha hızlı dağıtım süreleri ve sıfır temaslı provizyon sağlayacaktır.