SES, Kazakistan’ın Uzak Köylerinde Demo Projesi Başlattı

SES’in Orta Dünya Yörüngesi uydu ağı, yüksek hızlı İnternet’i etkinleştirmek için Kazakistan’ın uzak köylerine 380 Mb/sn downlink (uydudan iniş hattı) ve 120 Mb/sn uplink (uyduya çıkış hattı) ile rekor bir hız getiriyor.

İki uzak Kazakistan köyünün sakinleri, dünyanın önde gelen küresel içerik bağlantı çözümleri sağlayıcısı SES tarafından kurulan 30 günlük bir ağ yolu ve uydu özellikli Wi-Fi aracılığıyla, benzeri görülmemiş İnternet hızlarından faydalanabilecekler. Bu uygulama, Dijital Kalkınma, Yenilik ve Havacılık Endüstrisi Bakanlığı’nın bir yan kuruluşu olan Cumhuriyetçi Uzay İletişimi Merkezi (RCSC) ve Kazakistan merkezli bir bağlantı sağlayıcısı olan AsiaNetCom ile işbirliği içinde gerçekleşiyor. Demo sırasında şirketlerin, SES’in O3b uydu takımyıldızı aracılığıyla 380Mbps downlink ve 120Mbps uplink’e ulaştıkları ve bunun, Kazakistan’da uydu aracılığıyla şimdiye kadar kaydedilen en yüksek hız olduğu ifade edildi.

Demo, ülkenin dijital uçurumu kapatmanın yanı sıra sağlık, işletmeler, yerel yönetimler, eğitim ve daha fazlası için yüksek performanslı iletişim ağlarının faydalarını getirmeyi amaçlayan “Dijitalleşme, bilim ve inovasyon yoluyla teknolojik atılım” adlı ulusal proje çerçevesinde organize edildi.

SES ve RCSC arasında bu yılın başlarında imzalanan işbirliği anlaşmasının bir parçası olan test, SES’in Orta Dünya Yörüngesi (MEO) ağlarının ve yaklaşmakta olan ikinci nesil O3b mPOWER iletişim sisteminin faydalarını gösteriyor.

Mevcut demo ağı, yüksek hızlı İnternet erişimi için Kokerek’te bulunan bir RCSC teleportunu Akterek ve Beriktaş köylerine bağlamak için SES’in birinci nesil O3b uydularından yararlanıyor.

Dijital Kalkınma, Yenilikler ve Havacılık ve Uzay Sanayi Bakanı (MDDIAI RK) Bagdat Mussin konuyla ilgili şu açıklamayı yaptı: “Kazakistan, nüfusa İnternet bağlantısı sağlama konusunda şimdiden ilerleme kaydetti. Bununla birlikte, hala radyo röle iletişimleri veya kablo bağlantısı yoluyla bir ağ iletmenin imkânsız olduğu uzak köyler var. Bu şartlar altında, uydu takımyıldızlarını kullanmaya karar verdik. Bu, kapsama alanımızı genişletmemize ve Kazakistan nüfusuna geniş bant İnternet bağlantısı sağlamamıza olanak sağlayacak.”

JSC RCSC Yönetim Kurulu Başkanı Malik Zhuiriktayev ise “Dijitalleşme, bilim ve inovasyon yoluyla teknolojik atılım” adlı ulusal projenin temeli, ister Nur-Sultan’da olsun ister uzak bir dağda, nerede yaşarlarsa yaşasınlar, ülkenin her vatandaşına İnternet erişiminin sağladığı aynı yaşam kalitesini ve fırsatlarını getirmektir. Bazı durumlarda, karasal ağların kullanımı ekonomik olarak pratik değildir ve bizler de bu yüzden, bu uzak köylerde yüksek hızlı bağlantı sağlamak amacıyla yenilikçi uydu teknolojisini uygulama fırsatlarını değerlendiriyoruz. Bu demo bize daha fazla ölçeklendirme olanaklarını keşfetme fırsatı veriyor” dedi.

SES Finans Direktörü Sandeep Jalan ise şunları söyledi:
“Ülkede yaşamın ve ekonominin tüm alanlarını dijitalleştirmeyi ve iyileştirmeyi amaçlayan bu projede yer almaktan büyük heyecan duyuyoruz. Bugün ortaklarımız RCSC ve AsiaNetCom ile işbirliği içinde, Kazakistan kırsalını birbirine bağlayarak yenilikçi ve kanıtlanmış MEO ağımızın rakipsiz performansını gösterdik. İkinci nesil MEO sistemimiz O3b mPOWER gelecek yıl faaliyete geçtiğinde, sağlanan kapasiteyi ve bant genişliğini daha da artıracak. Ayrıca, hükümetlerin, işletmelerin ve mobil operatörlerin artan ihtiyaçlarını karşılayarak önemli ölçüde daha yüksek hızları esnek bir şekilde sunacak.”