SES ve Emergency.lu Haiti’ye Yardım İçin Harekete Geçti

SES ve acil durum kuruluşu emergency.lu, Haiti’deki Matthew Kasırgası felaketinin sonrasında hayati bağlantı hizmeti sağlamak üzere harekete geçti.

Kategori 4 olarak tanımlanan Matthew Kasırgası, 4 Ekim’de Haiti’nin güneybatısında etkisini gösterdi. Saatte 235 km rüzgar hızı ile 1964 yılından bu yana Haiti’de görülen en güçlü kasırga oldu. Yüzlerce kişi hayatını kaybederken, binlerce ev de tahribata uğradı.

Acil durum kuruluşu emergency.lu tarafından sunulan iletişim hizmetleri, Haiti’deki insani müdahale için bağlantı sağlamak amacıyla, Acil Telekomünikasyon Birimi (ETC) ve Dünya Gıda Programı (WFP) ile yakın işbirliği içinde başladı. Yerde bulunan ve operasyonel hizmet veren bir Hızlı Dağıtım Seti’ne ek olarak, bir Düzenli Dağıtım Seti’nin de kısa süre içinde devreye geçeceği belirtildi. Emergency.lu terminalleri, acil müdahale çalışmalarının etkisini artırmak için gerekli hayati iletişim bağlantıları yeniden kurmak amacına tam kapsamlı hizmet eden SES uydu kapasitesini kullanmaktadır. Bağlantı şişme bir anten ve bir terminal aracılığıyla kurulurken, kapasite olarak SES-6’nın C bandı kullanılmaktadır.

SES Techcom Hizmetleri İdari Müdürü Gerhard Bethscheider konuyla ilgili şu açıklamayı yaptı: “Haiti’deki kasırga gibi doğa bir afet olduğunda, altyapı kısmen veya tamamen tahrip olur ve işlevini yitirir. Diğer yandan yardım ve bilgi almaya çalışan ya da yakınları ile irtibata geçmek isteyen kişilerin haberleşme ağlarına aşırı yüklenmesi söz konusudur. Koordine insani yardımın kolaylaştırılmasını ve iletişim ağlarının hızla yeniden yapılandırılmasını sağlayan tek altyapı ise uydudur.”

Sizin de bu konuda söyleyecekleriniz mi var?