Serbest Çalışanlar İçin Dijital Güvenlik Önerileri

Siber güvenlik şirketi ESET kısıtlı kaynakları nedeniyle siber güvenliğe yeterli zaman ve bütçe ayıramayan serbest çalışanların ve küçük işletmelerin dikkat etmeleri gereken alanları belirledi, alabilecekleri güvenlik önlemlerini sıraladı.

Kendi işini yapanlar, mali varlıkları ve hassas müşteri bilgileriyle tehdit aktörlerinin hedefinde yer alabiliyorlar. Fırsatları takip eden siber suçlular doğru korunmayan çevrimiçi hesaplar, güvenlik yazılımı yüklü olmayan cihazlar ya da en son işletim sistemi, tarayıcı ve diğer yazılım sürümlerini çalıştırmayan bilgisayarların izini sürebiliyorlar. Serbest meslek sahipleri, aşağıdaki önleyici tedbirlere odaklanarak doğru güvenlik alt yapısı oluşturabilirler.

Önemli iş verilerinizi yedekleyin: Bu, öncelikle neyin yedeklenecek kadar önemli olduğunu belirlemek ve ardından bir yedekleme çözümü seçmek anlamına gelir. Bulut depolama (örneğin OneDrive, Google Drive), yedeklemeler otomatik olduğundan ve donanım için ön yatırıma gerek olmadığından faydalı bir seçenektir. Çoğu büyük sağlayıcı, fidye yazılımı bulut verilerine yayılsa bile önceki sürümlerden geri yükleme yapmanızı sağlayan özelliklere sahiptir. Bununla birlikte, içinizin daha çok rahat etmesi için, çıkarılabilir bir sabit sürücüye yedekleme yapmak ve ihtiyaç duyulana kadar bağlantısının kesildiğinden emin olmak faydalı olabilir.

Güvenlik yazılımı kullanın: Güvenilir bir ürün seçin ve tüm bilgisayarları, diğer cihazları kapsadığından emin olun. Her zaman en son sürümü çalıştırması için otomatik güncellemeleri açık tuttuğunuzdan emin olun.

Tüm bilgisayarları ve cihazları yamalı tutun: Otomatik güncellemeleri açarak tüm işletim sistemlerinin ve diğer yazılımların en son sürümünün yüklü olduğundan emin olun. Bu, güncel açıklara karşı yamalı olacakları anlamına gelir.

Hesapları güvende tutun: Yalnızca bir parola yöneticisinde saklanan güçlü, benzersiz parolalar kullanın ve sunulduğunda iki faktörlü kimlik doğrulamayı açın (sosyal medya, e-posta, bulut depolama, yönlendirici vb.). Bu, kimlik avı, kaba kuvvetle parola tahmin etme ve diğer saldırı risklerini azaltacaktır.

Mobil cihazlarınızı koruyun: Tüm yazılımları güncel tutun, güvenlik yazılımı yükleyin ve resmi olmayan uygulama mağazalarından herhangi bir uygulama indirmeyin. Cihazların güçlü bir parola veya sağlam bir biyometrik kimlik doğrulama yöntemiyle kilitlendiğinden ve kaybolma veya çalınma durumunda uzaktan takip edilip silinebildiğinden emin olun.

İşlerin ters gidebileceği durumlar için bir plan oluşturun: Bu “olay müdahale planının” kapsamlı olması gerekmez. Sadece işletmenizin hangi BT hizmetlerine güvendiğini bilin ve en kötü durum senaryosu gerçekleştiğinde iletişime geçebileceğiniz kullanışlı bir iletişim listesi hazırlayın. Bu, kurtarma sürelerini hızlandıracaktır. Sistemlerin çevrimdışı olmaya zorlanması durumunda planın basılı bir kopyasını el altında bulundurun.

Sizin de bu konuda söyleyecekleriniz mi var?