Serathon-in’de Başvuru Zamanı

Türkiye’nin ilk sermaye piyasası hackathonu Serathon-in başvuruları açıldı.

Sermaye Piyasaları Birliği, sermaye piyasası kurum ve ürünleri hakkında farkındalık yaratmak, yazılım sektörünün bu alana yönelmesini sağlamak amacıyla, sermaye piyasasının ilk yazılım etkinliğini düzenliyor. Bu yıl ilki düzenlenecek ve toplam 45.000 TL ödüllü Serathon-in’de; fintek şirketlerini ve yatırımlarını sermaye piyasasına yönlendirerek, sermaye piyasalarının geleceğini katkı sağlamak hedefleniyor. Serathon-in, yapay zekadan algoritmik işlemlere, büyük veri yönetiminden finansal teknolojilere kadar, katılımcıların hayal gücünü sınırlandırmadan, istedikleri alanda istedikleri teknolojiyi kullanarak proje geliştirmelerine imkan sunuyor. Serathon-in Sermaye Piyasası Yazılım Maratonu 25-27 Ekim 2019 tarihlerinde yapılacak. Yarışmanın başvuruları 22 Ağustos 2019’da başladı ve 10 Ekim 2019’a kadar devam edecek.

Serathon-in’de Katılımcılar Ne Yapacak?

Serathon-in kapsamında takımlardan, sermaye piyasaları alanında yaşanan sorunlara çözüm üretebilecek proje geliştirmeleri bekleniyor. Sektörde faaliyet gösteren kurumların katkısıyla oluşturulan sermaye piyasası sorun kümesine internet sitesinden ulaşılabiliyor.
Takımların sermaye piyasasında yaşanan sorunların çözümünde yararlanabilecekleri Veri ve API seti envanterine de internet sitesinden ulaşılabiliyor. Katılımcıların proje geliştirirken kullanacakları teknolojinin türü tamamen serbest.

Serathon-in’e Kimler Katılabilir?

Serathon-in, Türkiye’nin İlk Sermaye Piyasası Hackathonuna sermaye piyasasına ilgi duyan herkes katılabilir. Serathon-in’e en az 2, en fazla 5 kişiden oluşan bir takımla başvuru yapılabiliyor. Ekipte mutlaka bir yazılımcı (developer) olmalı. Ayrıca, takımda bir tasarımcı ve bir iş geliştirici olması tavsiye ediliyor.

Serathon-in Sermaye Piyasası Yazılım Maratonu, daha önce sermaye piyasalarıyla tanışmayan yazılım profesyonellerini, fintek şirketlerini ve yatırımları sermaye piyasasına yönlendirmeyi amaçlıyor. Bu farkındalığın sermaye piyasalarının geleceğini şekillendirmeye katkı sağlanması hedefleniyor. Etkinlik esnasında geliştirilecek yazılım projeleri, sermaye piyasası kuluçka merkezinde daha ileri aşamaya taşınabilecek.

Yarışmada, özgünlük ve yenilikçilik, yapılabilirlik ile finansal ve sosyal etki koşulları değerlendirme ölçütleri arasında yer alıyor. Yarışmacıların sermaye piyasası alanında, istediği fikri ve teknolojiyi özgürce kullanarak proje geliştirmeleri bekleniyor.

Yarışma sonunda birinci takım 20 bin TL, ikinci takım 15 bin TL, üçüncü takım ise 10 bin TL değerinde yatırım fonu varlık dağılımının sahibi olacak. Ayrıca, dereceye giren takımlara mekân ve danışmanlık alanında çözüm ortağı olan Workinton nezdindeki sermaye piyasası kuluçka merkezinde 6 ay ile 1 ay arasında değişecek süreyle ortak çalışma alanı sağlayacak. Yarışma herkesin katılımına açık olup, başvurular ücretsiz.

Serathon-in etkinliğinin destekçileri arasında Borsa İstanbul, Takas İstanbul, Merkezi Kayıt İstanbul, Türkiye Sermaye Piyasaları Birliği, A1 Capital, Beycon, Burger King, Garanti Yatırım, Gedik Yatırım, Habitat, iDealData, İnfina Yazılım, Matriks, Optimus Yazılım, Tradesoft, Workinton yer alıyor.

Etiketler: ,