Samsung Evo Plus 256GB microSD: Hız ve Kapasite Bir Arada [İnceleme]

Enterprise Next olarak Samsung’un özellikle yüksek kalite ve çözünürlükte video ve fotoğrafçılıkla uğraşan kullanıcıları hedeflediği 256 GB kapasiteye sahip microSDXC kartına göz attık.

Samsung Evo Plus 256GB

Samsung’un 256 GB kapasiteye sahip microSD kartı geçtiğimiz günlerde Enterprise Next’te masamıza konuk oldu. 256 GB bugün bir mobil cihaz için çok yüksek bir kapasite. Çoğunuzun Apple dizüstü bilgisayarında bu kadar depolama alanı yoktur. Vaktinde kasetlere oyun kaydetmiş, tek yüzüne 1 MB anca sığan 8 inçlik floppy diski elinde tutmuş biri olarak bu kapasitenin bu kadar küçük bir alana sığdırılması bana inanılmaz geliyor. Gerçi bu bile muhtemelen 5 yıl sonra dönüp bakınca burun kıvıracağımız bir rakama dönüşecek.

Samsung Evo Plus 256GBKartımıza dönelim. marka model tam olarak Samsung EVO Plus microSDXC 256 GB olarak geçiyor. Kart UHS Speed Class 3 olarak nitelendirilmiş. Bundan birkaç hafta önce kişisel kullanımım için aldığım aynı kartın 128 GB modeli UHS Speed Class 1 olarak geçiyordu. Peki bu ne demek? Kart teorik olarak saniyede 95 MB okuma ve 90 MB yazma hızına çıkabiliyor. Benim 128’lik kart teorik olarak 80 MB okuma ve 20 MB yazma hızına çıkabiliyordu.

128 GB ve 256 GB arası sınıf farkını kapasite büyümesi nedeniyle yüklü veri ihtiyacının öngörülmesi olarak yorumladım ben. Ama satın alırken daha büyük kapasite olsun diye kendinize ek bir sebep arıyorsanız bu hız farkını da değerlendirebilirsiniz. Neticede bu kadar büyük kapasiteye ihtiyacınız varsa muhtemelen bol bol Ultra HD 4K video veya ardışık fotoğraf çekmeyi planlıyorsunuz demektir. Özellikle yüksek çözünürlüklü video çekerken kapasitenin yanında hızın da bu kadar veriyi gereken hızda yazabileceğinden emin olmanız lazım.

Kart sonuçta bildiğiniz hafıza kartı. Takıyorsunuz, biçimlendiriyorsunuz ve çalışmaya başlıyor. Özellikle eski model bir cihaz kullanıyorsanız bu tür yüksek kapasiteli kartların uyumluluğuna önceden bir bakmanıza fayda var. Ben kartı Samsung Galaxy S7 Edge telefonuma takarak içi boşken A1 SD Bench adlı programla birkaç kez üst üste hız denemesi yaptım. Okuma hızı ortalama 68 MB, yazma hızı 40 MB civarında geziniyor. Zaten pakette yazan söz konusu hızlar teorik olarak betimlenmiş. Bu teorik koşulların ideal olarak nasıl karşılanacağını bilmediğimden sağlamasını yapamıyorum. Diğer yandan Ultra HD video çekmek saniyede yaklaşık 20 megabit veri akışı oluşturur. 8’e bölerseniz saniyede 2,5 Megabyte eder. Hadi kalite iyice iyi olsun deyin 50 megabite yükseltin, yine 6-7 civarında kalıyor. Haydi haydi yeterli.

Özetle kart bu, küçük tırnağınız kadar bir şey. Takıyorsunuz çalışıyor, okuması hızlı yazması hızlı kapasitesi yüksek. Yanında kaliteli bir SD kart adaptörü de hediye geliyor. Hepsinin KDV dahil 590 TL civarında fiyatı var. Eğer akıllı telefonunuzda, fotoğraf makinenizde veya kameranızda böylesine yüksek bir kapasiteye ihtiyacınız varsa, cihazınız bu boyutlarda kartları destekliyorsa (bunun için cihaz üreticisinin web sitesine bakmanız lazım) ve bedelini ödemeye hazırsanız çok da fazla düşünmeyin derim.

Piyasadaki Sahte Kartlara Karşı Uyanık ve Dikkatli Olun

Bu aralar özellikle Samsung gibi popüler markaların aksesuarlarında bazen sahte ürünlerle karşılaşmak söz konusu. Bir keresinde başıma gelmişti, orijinali 170 lira civarında olan bir aksesuarı 50 liraya görüp sipariş etmiş ve gayet güzel paketlenmiş bir imitasyonla karşılaşmıştım. Sonradan gerekli şikayetler yapıldı, ürün iade edildi. Peki sahte SD kartları gerçeğinden nasıl ayırırsınız? Üzerindeki baskıya veya paketine bakarak ayıranlar da var ama bunlar sürekli değişen parametreler. O nedenle biz kesin ve kanıtlanmış yöntemler üzerinden gidelim.

Samsung Evo Plus 256GB

SD Insight Programıyla Kartı Kontrol Edin

Android telefonlara indirebileceğiniz SD Insight uygulaması, kart üzerinde yer alan üretici bilgilerini ve üretim tarihini tespit ederek görüntülüyor. Samsung ve Kingston gibi popüler üreticilerin hemen her modeli programda kayıtlı olduğu için orijinal kartı bu yazılım sayede doğrulayabilirsiniz. Eğer kart orijinal değilse program kartın üzerindeki marka yerine başka şeyler görüntüleyecektir. Samsung kart takıp ekranda Samsung logosunu ve doğru kapasiteyi görmüyorsanız şüphelenebilirsiniz.

Kartı H2testw ile Testten Geçirin

H2testw, elinizdeki depolama birimine baştan sona yazan ve bu verilerin doğru yazılıp yazılmadığını kontrol eden küçük bir yardımcı uygulama. Böylece gerçek kapasitesi düşük, ama Alicengiz oyunlarıyla daha yüksek kapasiteye sahipmiş gibi gösterilen kartları tespit edebilirsiniz. Kartın kapasitesine bağlı olarak test biraz uzun sürebiliyor ama içiniz rahat olsun istiyorsanız beklemeye değer. Programı bu adresten indirebilirsiniz.

Tabii böyle ürünler satın alırken güvenilir satıcıları tercih etmeyi ve gerçek olamayacak kadar iyi tekliflere şüpheyle yaklaşmayı ihmal etmeyin.

Sizin de bu konuda söyleyecekleriniz mi var?