Salgında Kurumsal Şirketlerin Online Danışmanlık İlgisi Arttı

Konusunda uzman kişilerle, bu kişilerden fikir, tavsiye, danışmanlık almak isteyenleri görüştürme hizmeti sunan dijital platform Eksperin.com, bilgiyi demokratikleştirerek herkesin kolayca ulaşabileceği bir iş modeliyle sunuyor.

Salgın döneminde kurumsal şirketler ve kurumlardan da ilgi gören platformun amacı, şirketlerin işlerini büyütebilmek veya yanlış giden şeyleri görerek önlem alabilmeleri için ne zaman isterlerse konusunda uzman deneyimli profesyonellere kolayca ulaşabilmelerini sağlayarak online ortamda bire bir görüştürmek ve uzmanların da ek gelir elde etmesini sağlamak.

Uzman Profesyoneller Sadece Bir Telefon Uzakta

Eksperin platformu, çoğu firma sahibinin en başta gelen sorunlarından olan, “Bir bilene ulaşıp ondan fikir ve tavsiye alabilme” konusunda profesyonel hizmet sunuyor. Alanlarında uzman kişileri TL/dk üzerinden müşteri ile telekonferans yoluyla görüştüren girişimin amacı, ihtiyacı olan kişi ve şirketlerin istedikleri zaman, oturdukları yerden konusunda deneyimli bu kişilere rahatça ulaşıp sorunlarını çözebilmelerini sağlamak. Bu sayede uzman da profesyonel gelir elde etmiş oluyor.

Platform, uzmanlar ve uzman tavsiyesine ihtiyaç duyanlar arasında bir kolaylaştırıcı olarak hizmet veriyor. Belirli bir iş sorusu veya özel hayatınızla ilgili yardım arıyorsanız, devam edip bir görüşme ayarlamak için deneyimli profesyonellere göz atabiliyorsunuz. Genel anlamda, çok çeşitli iş konularında bire bir uzman tavsiyesi alabileceğiniz bir pazaryeri. Birkaç telefon konuşmasıyla çözülebilecek, hızlı soru-cevap tarzı danışmanlık çağrılarını kolaylaştırma hizmeti sunuyor. Doğru bilgi veya deneyim aramak için saatler harcamak yerine, ihtiyacınız olan yanıtları güvenilir, doğrulanmış ve yetkin kaynaklardan hemen alabiliyorsunuz.

Uzman ile randevu ayarlamak istediğiniz saatten 1 saat sonrası için bile olmak üzere 3 farklı saat isteği gönderiyorsunuz. Eksperin, görüşmek istediğiniz süre üzerinden uzmanın dakika ücretine göre kartınızdan ön provizyon alıyor ve görüşme beklenenden kısaysa aradaki farkı müşteriye iade ediyor. (Ve eğer daha uzun süre konuşulursa dakika ücretine göre ilave fiyatlandırıyor.)

Eksperin, aranacak bir konferans numarası ve şifre sağlıyor ve aramanın ne kadar sürdüğünü izliyor. Yalnızca hem müşteri hem de uzmanın hatta olduğu süre için ödeme yapılıyor. Çağrı planlandığında, istediğiniz yerden arayabiliyorsunuz. İster ofisinizden, ister bir cafe’den, isterseniz de yürüyüş yaparken veya arabanızda trafikteyken aramalar alıyor veya yapabiliyorsunuz.

Platform halen 450’ye yakın uzmana sahip ve her ay binlerce dakikalık danışmanlık görüşmesine aracılık ediyor.

Aralarında Alphan Manas ve Prof.Dr.Emre Alkin gibi alanında “ünlü” uzmanlarla bile konuşabiliyorsunuz. Dakika ücretleri platform ortalamasının üzerinde olan bu uzmanlarla şu ana kadar birkaç defa görüşüldü. Prof.Dr. Emre Alkin görüşmelerden elde ettiği geliri bağışlıyor.

Eksperin Platformu Kurucusu Ersin Mete Ertürk, “Eksperin’in amacı iş insanlarının, işlerinde ve özel hayatlarında yaşadıkları sorunları çözebilecek kişilere ulaşarak anında görüşebilmelerini sağlamak. Teknolojik altyapımız sayesinde iki taraf birbirlerinin iletişim bilgilerine sahip olmadan, güvenle bu görüşmeleri gerçekleştirebiliyor. Salgın ile birlikte, iş yapış şekillerinin tamamen değişerek dijitale kayması sonucu ciddi bir ilgi oldu ve görüşme hacimleri arttı. Geçtiğimiz yılın Nisan ayından bu Haziran ayına kadar, platform üzerinden 30 bin dakikaya yakın görüşme gerçekleşti. Çünkü özellikle iş insanlarının yaşadıkları en önemli sorunlardan birinin, işleriyle ilgili özel olarak soru sorup fikir alabilecekleri uzman kişileri bulmak ve onlarla kolay yoldan görüşebilecekleri bir ortam bulunmadığını biliyoruz.” dedi.

Salgın ile Birlikte Hizmetler Çeşitlendi

Eksperin, salgın ile birlikte kurumsal şirketlerden gelen talepler üzerine iş modellerine yeni hizmetler eklemek durumunda kaldı. Yüz yüze eğitim ve seminer süreçleri tamamen rafa kalktığından dolayı platform artık belirli uzmanlarını ve ayrıca eğitmen olanları şirketlere online seminer ve eğitim hizmetleri ile de sunmaya başladı.

Ertürk, “Salgının başlaması ile belki de yıllar sürecek dönüşümler, kurumsal şirketler tarafından çok hızlı bir şekilde gerçekleştirildi ve tüm eğitim, seminer, lansman, toplantı gibi etkinlikler online olmaya başladı. Biz de burada çok hızlı aksiyon alıp uzman havuzumuzu yeni dünyanın iş modeline adapte ederek, online danışmanlık hizmetinin yanına, online eğitim-seminer, online keynote konuşma ve moderasyon gibi hizmetleri ekleyerek tamamen entegre bir hizmet sunmaya başladık” dedi.

Bununla birlikte, uzmanlarımız içerisinde daha önce kurumsal hayatta yöneticilik tecrübesi olan, deneyimi çok yüksek kişileri “Eksperin Premium” hizmeti ile şirketlere ve kurumlara, kendilerine özel niş sorunlar ve senaryolar için de sunmaya başladık” bilgisini ekledi.

Salgın Sürecinde En Çok İlgi Kurumsal Şirketlerden

Ertürk’ün verdiği bilgiye göre, özellikle geçtiğimiz yılın Nisan ayı ile birlikte finans ve danışmanlık alanındaki kurumsal şirketler başta olmak üzere, KOBİ’lerden de artan oranda hizmet alanlar oldu. “Son 13 aylık süreçte, danışmanlık görüşmelerinin en çok online seminer-eğitim şeklinde kurumsal şirketlerden geldiğini görüyoruz. Bunun nedenini, platform uzmanlarımızın sunduğu konu başlıklarının, şirketlerin ihtiyacı olduğu alanlardan kaynaklandığını gözlemledik. Yine salgın döneminde yaptığımız işbirlikleriyle bazı uzmanlarımızı müşterilere ücretsiz olarak sunarak sürece önemli bir katkı sağladık.

Bu dönemde özellikle, salgın sonrası iş hayatının nereye gidebileceği konusunda belirsizlikler ve kriz yönetimi, görüşmelerin genel çerçevesini oluşturdu. Yine aynı dönemde dijital dönüşüm, psikoloji ve iş geliştirme gibi konu başlıkları da oldukça ilgi gören alanlardı. Bununla birlikte şirketler, dövizin değişken seyri ile ekonomi, finans, kriptopara ve kurumiçi girişimcilik alanları ile ilgili de deneyimli uzmanlarımızla online danışmanlık görüşmesi gerçekleştirdiler.”

Salgın sürecinde bireyler ise daha çok psikologlarla görüşme gerçekleştirdi. Salgın sonrası oluşan davranış bozuklukları, aile danışmanlığı, çocuklarla ilişkiler, stres, panik atak, çift terapisi, uykusuzluk, depresyon gibi konular psikologların en çok danışmanlık görüşmeleri gerçekleştirdiği konu başlıkları oldu.

Bununla birlikte, yaşadığımız İzmir depremi sonrası psikologlarımız, depremden olumsuz etkilenen kişilere “ücretsiz” olarak psikolojik destek sağladı. Kaygı ve korku, stres kontrolü, panik atak, takıntı gibi konular en çok destek verilen alanlar oldu” dedi.

Platformda halen çeşitli alanlarda 400’den fazla uzmanın hizmet verdiğini belirten Ertürk, bugüne kadar yapılan görüşmelerin ortalama süresinin 37 dakika, uzmanların ortalama dakika ücretlerinin ise 18 TL olduğunu belirtti. “Platformda yer alan uzmanlar dakika ücretlerini online başvuru sırasında kendileri belirliyorlar. Ücret talep etmeyen danışmanlar da var. Bu kişiler platformda ücretsiz olarak deneyimlerini paylaşıyor” dedi. Teknolojiden, insan kaynaklarına, ekonomiden, finansa, girişimcilikten, pazarlama ve dış ticaret alanlarına kadar birçok farklı başlıkta yer alan uzmanlar için platformda hizmet verebilmeleri konusunda istenen birkaç temel konu var.

Kurumlara toplu görüşme dakikaları da sunan Eksperin bu hizmeti ile 250, 500 veya 1.000 dakika satın alan kurumlara istedikleri uzman ile sabit bir fiyattan hizmet alma avantajı da sağlamış oluyor.

İsteyenlerin, görüşme gelirini diledikleri yere bağışlayabilmelerine olanak sağlayan bir yapı da kurduklarını belirten Ertürk “Burada da amacımız görüşmeden elde ettiği gelire ihtiyacı olmayan veya bir kısmını bağışlamak isteyen profesyoneller için bir sosyal sorumluluk gerçekleştirmelerine yardımcı olmak” dedi.

Sizin de bu konuda söyleyecekleriniz mi var?