Sabit Diskiniz Yandıysa Bu Hatalardan Kaçının

Kullanıcı hatalarıyla oluşan ya da aniden gelişen bir felaket, önemli verilerin saklandığı sabit disklere büyük zararlar veriyor.

Kullanıcı hatalarıyla oluşan ya da aniden gelişen bir felaket, önemli verilerin saklandığı sabit disklere büyük zararlar veriyor. Birçok verinin saklandığı hard disklerde en ciddi hasarın ise yangın gibi bir felaketin ardından yanan sabit diskteki verilere ulaşamamak olduğunu belirten Veri Kurtarma Hizmetleri Genel Müdürü Serap Günal, kullanıcıların bu zor durumda yapmamaları gereken 4 hatayı sıralıyor.

1. Çalışmasını durdurun. Öncelikle bir sabit diskin yangın nedeniyle zarar görmesi durumunda, hard diskteki tüm işlemlerin durdurulması gerekiyor. Sabit diski kullanmaya devam etmenin doğru olmadığını dile getiren Serap Günal, bazı kullanıcıların yanan hard disklerinin çalışıp çalışmadığını görmek için kullanmaya devam ettiklerini ancak bu eylemin sabit diske ciddi zararlar verdiği için kesinlikle tavsiye edilmediğini belirtiyor.

2. Sallamayın, sökmeyin veya temizlemeyin. Yangından dolayı zarar gören bir sabit diski birçok kullanıcı sallamaya, sökmeye veya temizlemeye çalışıyor. Bunun nedeninin, kullanıcıların hard disk bileşenlerinin hala iyi olup olmadığını kontrol etmek istemeleri olduğunu belirten Serap Günal, sabit disklerin oldukça hassas olduğunu, sağlıklı durumdayken bile sallamanın yada açmaya çalışmanın sabit diske ciddi zararlar verdiğini söyleyerek bu hareketlerden kaçınılması gerektiğini dile getiriyor.

3. Kurulamaya çalışmayın. Yanan sabit disk için çoğu kullanıcı su dökerek çözüm arayabiliyor. Suyun sabit sürücüye zarar vermesi yüksek ihtimal iken ayrıca onu kurutmaya çalışmak hasarın ciddileşmesine sebep oluyor. Sabit diskin kuruması, diskte değişikliklere neden olarak veri kurtarmanın zorlaşmasına neden oluyor. Yanan sabit diske su dökülmüşse onu ıslak bırakmak en azından ikinci bir hata yapmanın önüne geçiriyor.

4. Bilgisayardan çıkarmayın. Yangının etkilerinin hard disk dışında tüm bilgisayara yayılmış olabileceğini hatırlatan Serap Günal, birçok kullanıcının sürücünün ana makineyle olan bağlantısını kesme eğiliminde olduğunu ve bunun verileri kurtarmada sorunlar yarattığını belirtiyor. Kullanıcıların hasar gören sabit diski bilgisayardan çıkarmamaları önemli bir adım olarak görülüyor.

Yanan hard disklerden verilerin kurtarılamayacağını düşünen kullanıcıların öncelikle bu tarz hatalara düşmemesi gerektiğini belirten Serap Günal, alınacak profesyonel bir veri kurtarma hizmeti ile yanan sabit diskler dahil tüm doğal afetlerden etkilenen hard disklerdeki verilerin kurtarılabileceğini dile getiriyor.