Rus E-ticaret Öncüsü Türk Satıcılarla İşbirliğini Güçlendiriyor

Türkiye’de bir yıldan sonra Türk satıcılarla ortak çalışmalarının sonuçlarını değerlendiren Ozon Global, her yıl düzenlediği forumda Türk satıcılara Rusya’da işlerini büyütme ve satışlarını artırma konusunda yeni ipuçları verdi.

3 Ağustos’ta, hızla büyümekte olan Rus pazar yeri Ozon, Hilton İstanbul Bomonti Otel ve Konferans Merkezi’nde her yıl düzenlediği COM.E ON Forum‘a ev sahipliği yaparak gelecek yıl için Türkiye’de iş geliştirme planlarını açıkladı. Foruma 400’den fazla Türk perakende markası, girişimci ve tekstilci katıldı.
Ozon’un sınır ötesi ticaret alt birimi olan Ozon Global, Rus tüketicilerin yurt dışından gelen ürünlere artan ilgisi ışığında ürün yelpazesini genişletmek için geçen yıl Türkiye pazarına girdi. Ağustos 2022’de şirket, yerel girişimcilerle işbirliğini genişletmek için Türkiye’de bir ofis açtı.

Türk Ürünlerine Talep 41 Kat Arttı

Giyim ve ayakkabıdan elektroniğe Türk ürünleri Rusya’da yüksek talep görüyor, bu da siparişlerde 41 kat artış ve pazar yerinde (yıllık bazda) 9 kat artışla 800.000 ürün kaleminin olmasına yol açtı. Şu anda Ozon’da 800’den fazla aktif Türk satıcısı, Ozon’un 60 milyonluk alışveriş kitlesi arasında görülmemiş bir popülerliğe sahip giysi, ev eşyası, mutfak gereçleri de satıyor.

Türkiye’deki stratejik hedefimiz, Türkiye’den Rusya’ya ve sınır ötesi ticaret hacmini artırmak ve Türk girişimcilerin Rusya pazarına girmelerindeki mevcut engelleri aşmalarına yardımcı olmaktır. Rusya’daki müşterilerin yabancı satıcıların ürünlerine olan ilgisindeki artış göz önünde bulundurularak Türk satıcılara Ozon Global aracılığıyla Rusya’ya ürün satarak işlerini büyütmeleri için eşsiz bir fırsat sunulmaktadır. Ozon Global CEO’su Stepan Gusamov, “Rus online kullanıcı kitlesinin yüzde 60’ından fazlası Ozon’dan alışveriş yapıyor ve ülkelerimiz arasında bağlantı kuran bir köprü görevi görmekten ve Türk satıcıları çabalarında desteklemekten çok mutluyuz” dedi.

Ozon Global’in çeşitli ürün gruplarında ve lojistik alanlardaki üst yönetimi forumda şirketin bölgede her yıl elde ettiği başarıları sundu ve satışları kolaylaştıracak yeni özellikleri ele aldı.

“Türkiye’den Rusya’ya hızlı ve istikrarlı teslimat sağlamak için, ülkedeki çalışmalarımızın ilk aylarında kendi lojistik çözümümüz olan Ozon Global Partner Delivery’yi tanıttık. Teslimat sürelerini yarıya indirmeyi başardık, böylece Rusya’daki müşteriler artık siparişlerini 5-10 gün içinde teslim alabiliyor. Ozon Global Türkiye Başkanı Hazal Maraş, “Bizim en büyük avantajımız, satıcılarımıza yurt dışından Rusya’ya ürün sevkiyatı konusunda destek olmanın yanı sıra, Ozon’un Rusya’daki kapsamlı lojistik altyapısını da onlara sunabilmemizdir” dedi.

Ozon’un 1,5 milyon metrekareyi aşan geniş lojistik ağı, 140 milyonu aşan Rusya nüfusunun yüzde 70’inin Ozon’un teslim alma noktasına 10 dakikalık bir yürüyüşle ulaşabileceği şekilde kurgulandı.

“Ozon Global, iletişim engellerini ortadan kaldırmak için Türkçe müşteri hizmetlerini başlattı. Ayrıca Türk satıcılar, Ozon’un geliştirdiği analitik araçlarına da erişebiliyor. Bu araçlar, potansiyel müşterinin bir portresini oluşturmaya, satışların nasıl artırılacağını incelemeye ve hangi ürünlerin hangi bölgelerde en çok satıldığını analiz etmeye yardımcı olur. Analitik araçlarının dikkatli kullanımıyla satıcılar satışlarını önemli ölçüde artırabilir” diye ekledi Hazal.

Sizin de bu konuda söyleyecekleriniz mi var?