Riders Robotik Ligi 4. Sezon Finali Gerçekleşti

Riders Robotik Ligi 4. Sezon Finali, 24 Haziran Cumartesi günü gerçekleşti. Riders Robotik Ligi’ne ilk defa bu sezon, ortaokul öğrencileri de yarışmaya katıldı. Lige toplamda 74 farklı okuldan 762 öğrenci katıldı.

Lise kategorisinde İzmir Çakabey Okulları takımı ÇAKATECH, ortaokul kategorisinde ise Karabük Bilim ve Sanat Merkezi takımı Luminous şampiyon oldu.

Türkiye’nin ilk online robot ligi Riders Robotik Ligi’nin 4. Sezon Finali, 24 Haziran Cumartesi günü online canlı yayını ile gerçekleşti. Lige toplamda 74 farklı okuldan 89 takım ve 762 öğrenci katıldı. Öğrenciler lig boyunca toplam 5727 saat kodlama yaptılar. Yarışmalar ve yarışma öncesi eğitimler, lise seviyesinde Python temelli, ortaokullar içinse Blockly temelli gerçekleşti.

Öğrenciler 5 haftalık eğitimler ile Python ve Blockly tabanlı STEM eğitimi alarak robotik kodlamanın temellerini öğrendiler. Bu süreçte verilen ödevleri tamamladıktan sonra eğitim sonu sertifikası almaya hak kazandılar. Ardından 1 mentor ve 6-10 öğrenciden oluşan takımlarla öğrendiklerini uygulayacakları simülasyon temelli yarışmalara katıldılar.

Ön elemedeki mücadeleleriyle final bileti kazanan en iyi 10 takım, yeteneklerini final sahnesinde de gösterdi. Riders’ın YouTube kanalından canlı olarak aktardığı final mücadelelerinde ilk üç arasına girerek Riders Robotik Ligi Dünya Finali’ne katılmaya hak kazanan takımlar, lise kategorisinde; GİYEÇ Robotics (üçüncü), Arteq (ikinci) ve ÇAKATECH (birinci), ortaokul kategorisinde; TEDRönesans (üçüncü), Phoenix (ikinci) ve Luminous (birinci) oldu. İlk üçe giren takımlar RRL Dünya Finali biletinin yanısıra para ödülleri ve lise kategorisi için staj fırsatları kazandı.

Sizin de bu konuda söyleyecekleriniz mi var?