Ramazan Bayramı’nda E-ticaret Yüzde 41 Büyüyecek

Bayramlar ve özel günlerin alışveriş potansiyelinin yükseldiği dönemler olması nedeniyle e-ticaret siteleri için büyük önem arz ettiğini vurgulayan uzmanlar,  bayramda e-ticaretin yüzde 41 kadar büyüyebileceğini ve gıda, pastaneler, özel hediyelik eşyalar, özel üretim çikolatalar, kadın-erkek-çocuk giyim, ayakkabı, aksesuar gibi ürünlerin ön plana çıkacağını açıkladı.

Depremin olumsuz etkisinin Mart ayında yavaş yavaş azaldığını belirten IdeaSoft CEO’su Seyhun Özkara, “Bayramlar alışveriş potansiyelinin yükseldiği dönemler olması nedeniyle e-ticaret siteleri için büyük önem arz ediyor. Ramazan ayının ve yaklaşan bayram döneminin de etkisiyle online alışverişte bir büyüme mevcut. Bayram öncesi alışverişini her geçen yıl artan oranlarda internete taşıyan tüketiciler, artık günlük ihtiyaçlarını da online olarak almayı tercih ediyor. Verileri incelediğimizde Şubat ayına göre Mart ayı ve ardından gelen bayram dönemiyle birlikte ortalama yüzde 41’lik bir büyüme görmeyi öngörüyoruz. Bayram döneminde öncelikli olarak gıda sektöründe bir artış yaşanıyor. Bunu pastaneler, özel hediyelik eşyalar, özel üretim çikolatalar, kadın-erkek-çocuk giyim, ayakkabı, çanta, aksesuar gibi ihtiyaçlar takip ediyor. Bu ürünler, online alışverişte satışı artan ürünler olarak ön plana çıkıyor” dedi.

Bayram için öngördükleri yüzde 41’lik büyümenin Ramazan ayı için de geçerli olduğunu sözlerine ekleyen Özkara, “Özellikle mobil cihazların kullanımı hızla arttı. Artık sadece mesai saatleri içinde değil, mesai saatleri dışında da online alışveriş alışkanlıklarının geliştiğini ve Ramazan dönemi özelinde iftar öncesi ve sahur sonrası süreçlerde de tüketicilerin alışveriş oranlarında artışların olduğunu gözlemliyoruz” şeklinde konuştu.

Sizin de bu konuda söyleyecekleriniz mi var?