Qualys, Blue Hexagon’un Yapay Zekâ Platformunu Satın Aldı

Qualys’in veri gölünü, gerçek zamanlı sıfırıncı gün tehdit algılama yapan güçlü bir tahmine dayalı analitik platformuna dönüştüren yapay zekâ/makine öğrenmesi teknolojisi.

Qualys, Blue Hexagon’un varlıklarını satın aldığını duyurdu. Böylece Qualys Cloud Platform’a yapay zekâ/makine öğrenmesi (YZ/MÖ) eklenerek petabaytlarca yüksek düzeyde entegre edilmiş verinin müşteriler için anlamlı içgörülere dönüştürülmesine yardımcı olunacak.

Bu satın alma, Qualys’in güçlü Cloud Platform’undan ve 10 trilyonu aşkın veri noktasından yararlanarak aktif güvenlik açığı istismarı, gelişmiş ağ tehditlerinin belirlenmesi ve tüm varlıklar ve uygulamalar genelinde uyarlanabilir risk azaltma gibi davranış kalıplarını ortaya çıkarmasını sağlayacak. Yüksek düzeyde entegre edilmiş güvenlik verilerinin makine öğrenmesi teknolojisiyle bu dinamik kombinasyonu, Qualys müşterilerine siber güvenlik riskinin öngörülü ve otomatik olarak azaltılmasını sağlayacak.

Blue Hexagon CEO’su ve kurucu ortağı Nayeem Islam, “Ekibim ve ben böylesine yenilikçi, endüstri lideri bir bulut güvenliği şirketine katılmaktan büyük mutluluk duyuyoruz” diye belirtti ve ekledi: “Derin öğrenme tabanlı Ağ Tespiti ve Yanıtı ürünlerimiz Qualys’in muazzam güvenlik veri gölünü ağ verileri ve derin öğrenme ile güçlendirerek gelişmiş güvenlik riski değerlendirmesi ve algılaması sağlıyor.”

Blue Hexagon, konteynırlar ve depolamadaki tedarik zinciri enfeksiyonundan, komuta ve kontrole sahip kripto madenciler ve APT’lere ve kötü niyetli aktörlerin yetkisiz faaliyetlerine kadar çeşitli bulut saldırılarının gerçek zamanlı tespiti yoluyla işletmelerin genel bulutu güvenli bir şekilde benimsemelerini sağlayan Bulut Tehdit Tespiti ve Yanıtı çözümleri alanında bir YZ/MÖ yenilikçisidir.

Blue Hexagon YZ/MÖ teknolojisi, Qualys Cloud Platform’a entegre edilerek müşterilerin şunları yapmasına olanak tanıyacak:
Aktif güvenlik açığı istismarlarını algılama – Blue Hexagon’un Qualys VMDR’ye entegre edilen YZ/MÖ tabanlı tehdit algılama özelliği, ağ üzerindeki davranış kalıplarına ve şüpheli etkinliklere dayalı aktif istismarları algılayarak güvenlik açığı değerlendirmesini artıracak.

Adaptif risk azaltma uygulama – Adaptif azaltmalarla iş açısından kritik varlıkların maruz kalması da dahil olmak üzere açık güvenlik açıkları ve tehdit riskini azaltmak için tahmine dayalı analitik için Qualys Cloud Platform’dan Platformundan yararlanılabilecek.

Ağ tehditlerinin bağlamıyla algılama ve yanıtı artırma – Blue Hexagon’un YZ/MÖ odaklı ağ algılama özelliği, Qualys Multi-Vector EDR ve Context XDR’nin fidye yazılımı ve kötü amaçlı yazılım saldırılarının erken belirtileri için şifrelenmiş trafik de dahil olmak üzere ağ telemetrisini, protokollerini ve trafiğini aracısız bir şekilde toplamasına, incelemesine ve analiz etmesine olanak tanıyacak.

Qualys Başkanı ve CEO’su Sumedh Thakar, “Yapay zekâ/makine öğrenmesi ve siber güvenlik alanındaki en parlak beyinleri Qualys ekibine kattığımız için büyük memnuniyet duyuyoruz” diyor ve ekliyor: “Qualys’in misyonu, kuruluşların siber riskleri belirlemelerine ve azaltmalarına yardımcı olmaktır. Blue Hexagon platformu ise, müşterilerimizin siber dayanıklılığını artıracak, bağlam farkındalığı güçlü olan içgörüler sağlamamıza olanak tanıyacak.”

Sizin de bu konuda söyleyecekleriniz mi var?