Poddy’de Günlük Yeni Kullanıcı Adedi Yüzde 330 Arttı

Herkesin özgürce sesini duyurabildiği sosyal podcast uygulaması Poddy, yatırım sonrası üreticiye verilecek destek açıklamasına kayıtsız kalmayan podcast dinleyicilerinin yeni adresi oldu. Artık her gün binlerce yeni dinleyici podcast’i Poddy’den dinlerken platformun günlük yeni kullanıcı adedi 3,3 kat, günlük podcast dinleme süresi ise 5 kat arttı.

Poddy geçtiğimiz haftalarda 85 milyon TL köprü tur değerlendirmesi ile aldığı yatırımı ve podcast üreticilerinin artık sadece dinlenerek gelir elde edebileceğini paylaşmıştı. Bu çağrıya kulak veren üreticiler kendi kitlelerini Poddy’ye çağırarak karşılık verdi. Dinleyicilerse bugüne kadar dinledikleri podcaster’ların yayın yaptıkları platformdan gelir elde edemediklerini duyunca Poddy’ye adeta akın etti.

Hem üreticiler hem de dinleyiciler hızla Poddy’ye geçince günlük yeni kullanıcı adedi 3,3 kat, günlük toplam podcast dinleme süresi 5 kat arttı!
Poddy’nin aldığı yatırım ve podcastten elde edilebilecek gelir bilgilendirmesinin ardından, günlük yeni kullanıcı adedi önceki döneme göre 4,3 katına çıktı. Dinleyiciler de artık podcasti Poddy’den dinlemeye başlayınca, duyuru öncesine göre günlük podcast dinlenme süresi 6 katına yükseldi. Bir diğer deyişle, yatırım sonrası Poddy’nin günlük yeni kullanıcı adedi yüzde 330, günlük podcast dinlenme süresi ise yüzde 500 arttı.

Podcastler ile dinleyici daha güçlü ve derin bir samimiyetle bağlantı kuruyor

Yakın tarihli bir araştırmaya göre sadık bir dinleyici kitlesine sahip olan podcaster’lar artık daha yeni ve daha özgün etkileyiciler haline geldi. Z kuşağının yarısından fazlası (yüzde 58) diğer bir medya formuna kıyasla podcastte üreticiye daha yakın ve samimi hissediyor. Bu da üreticileri çekerek dinleyici kitlesinin bu kadar yoğun bir hacimde Poddy’ye gelmeye başlamasının ardındaki neden olarak dikkati çekiyor.

Aynı araştırma markaların podcast’lerde reklam vererek bu samimi bağın bir parçası olabildiğini, en çok önemsedikleri kitleyle etkileşime geçebildiğini ve bunun son derece etkin bir pazarlama hamlesi olduğunu vurguluyor. Bu da Poddy’de kitlelerin daha fazla vakit geçirmesi, etkileşimin yükselmesi ve bunlara bağlı olarak da dinlenme süresinin artmasının kaynağını net bir şekilde ortaya koyuyor. Poddy’nin yeni versiyonu da işte tam da bunu destekleyecek şekilde tasarlanarak kullanıcının podcastte yaşayacağı deneyimi geliştirmeye ve bu işten alacağı keyfi arttırmaya odaklanıyor.

Poddy CEO’su Cüneyt Göktürk bu gelişmelerle ilgili görüşlerini şöyle ifade ediyor:
“Podcast artık Poddy’den dinleniyor. Yatırım ve partner programı duyurusu sonrası ne mutlu ki kitlelere yayılan etki ile Poddy’de yer almak isteyen üretici, dinleyici ve reklam veren/marka sayısı oldukça fazla. Ülkemizde baskın olarak tek bir uygulamadan podcastin dinlendiğini düşünürsek, dinleyicide kısa sürede bu büyüklükte bir davranış değişikliği yaratabilmiş olmak bizi daha da çok heyecanlandırıyor. Biz de bir yandan bu tatlı yoğunluğu yönetiyor, bir yandan da reklam talepleri karşısında bir süre daha reklam almayacak şekilde ilerlemeye çalışıyoruz. Araştırma raporunun verileri dinleyicilerin yüzde 58’inin podcastte bir reklamı duyduktan sonra bu ürün veya marka ile samimi bir ilişki içine girdiğini gösteriyor. Burada genellikle podcaster’ların dinleyicilerle kurduğu derin bağın, samimiyetin etkisi var. Bu nedenle podcast, müşteri ile temasa geçmede güçlü, özgün ve güvenilir bir mecra olarak algılanıyor. Amerika’ da tüketicilerin yüzde 75’i poscaster’ların satın alma kararlarında etkili olduğunu söylüyor; bu oranın sosyal medya influencer’larına kıyasla daha yüksek olduğunu görüyoruz. Son dönemde reklam verenlerin Poddy’ye ve podcaste olan ilgisinin de temelinde de kurulan bu samimi bağ ile dinleyicinin satın alma kararı üzerindeki etkisi yatıyor.

Rapordaki verilerin, Poddy’nin yaptıklarını doğrularcasına karşılarına çıktığının altını çizen Cüneyt Göktürk şöyle devam ediyor: “Tüm bunlar, işin potansiyelini bir kez daha ortaya koyuyor. Biz bu konuda da öncü çalışmalar hayata geçirmek üzere tüm partnerlerimizle birlikte çalışmaya devam ediyoruz. Çok yakın bir zamanda da hem partnerlere hem de reklam verenlere podcastte yeni oyuncaklar sunacak medya çözümlerini de devreye alacağız.”

Podcast dinleyicilerine seslerini duyurabilme ve podcast üretenlerin dinleyicileriyle etkileşime geçebilmesini sağlamak amacıyla Türk girişimciler tarafından temelleri atılan Amerika merkezli sosyal podcast platformu Poddy, 2024 yılının ilk yarısında gerçekleştirmeyi planladığı global tohum öncesi yatırım turu öncesinde friends & family ve melek yatırımcılardan 85 milyon TL köprü tur değerlemesi ile ilk yatırımını almıştı.

Hem dinleyicilerin hem de üreticilerin podcaste ilişkin birçok sorununa çözüm getiren ve bu özellikleri ile de podcast alanında dünyada ilk ve tek “sosyal podcast platformu” olan Poddy, herkese sesini duyurma fırsatı verme vizyonuyla ekosistemi büyütmeye devam ediyor. Artık Poddy ile üreticiler, sponsor olmadan gelir elde edebilirken, dilerse Poddy’nin sunduğu medya araçları ile de daha geniş kitleleri ulaşma imkânı yakalayabiliyor.

Sizin de bu konuda söyleyecekleriniz mi var?