Pardus 21.3 Raspberry Pi 4 Beta Sürümü Yayımlandı

TÜBİTAK ULAKBİM tarafından geliştirilmeye devam edilen Pardus’un 21.3 Raspberry Pi 4 beta sürümü yayımlandı.

Beta sürümü inceleyip yorumlarınızı bizlerle paylaşmak isterseniz Pardus 21.3 Raspberry Pi 4 beta sürümünü buradan indirebilirsiniz.

Pardus 21.3 Raspberry Pi 4 beta sürümünü ayrıca, 30 Ağustos – 4 Eylül 2022 tarihleri arasında Samsun Çarşamba Havalimanı’nda düzenlenecek olan Teknofest 2022 süresince, TÜBİTAK ULAKBİM Pardus standında deneyimleyebilirsiniz.

ARM Mimarisi Nedir?

ARM mimarisi, RISC tabanlı bir işlemci mimarisidir. Genel olarak düşük güç tüketimi, diğer RISC tabanlı işlemcilere göre sağladığı yüksek performans ve fiyat/performans oranının hayli yüksek oluşu sayesinde pek çok farklı cihazda kullanım alanı bulmuştur.

Çoklu çekirdek performansı ve maliyetin düşük olması, ARM tabanlı mikroişlemcilerin bu kadar popüler hale gelmesinde en önemli etkendir. ARM tabanlı mikroişlemciler, saniyede yaptığı işlem sayısıyla diğer işlemcilerin önüne geçmektedir.

ARM tabanlı mikroişlemciler; daha düşük güç tüketimi, uygun maliyetler, daha az ısı üretimiyle farklarını ortaya koymaktadır. Bu nedenle özellikle gömülü sistemlerde yaygın bir şekilde kullanılmaktadır.

Pardus 21 Raspberry Pi 4’ü Nasıl Kuracaksınız?

Öncelikle Pardus 21.3 Raspberry Pi 4 beta sürümünü buradan indiriniz. Ardından Pardus 21.3 Raspberry Pi 4 için hazırlanan kurulum kılavuzdaki adımları takip ederek yükleme işlemini gerçekleştiriniz. Pardus 21.3 Raspberry Pi 4 Kurulum Kılavuzuna ise buradan ulaşabilirsiniz.

Sizin de bu konuda söyleyecekleriniz mi var?