Palo Alto Networks, IBM ile İş Birliği Yaptı

Palo Alto Networks ve hibrit bulut, yapay zeka teknolojileri alanında lider olan IBM, yapılan ortak bir açıklamayla müşterilere yapay zeka destekli güvenlik sonuçları sunmak için geniş kapsamlı bir iş birliğine imza attıklarını duyurdu. Bu iş birliği duyurusuyla Palo Alto Networks ve IBM’in birbirlerinin platformlarına ve yenilikçi yetkinliklerine bağlı hareket edeceği belirtildi.

Dijital dönüşüm ve yapay zekanın hızla büyümesiyle birlikte giderek genişleyen karmaşık kurumsal teknoloji ortamı ciddi siber güvenlik zorluklarını da beraberinde getiriyor. Şirketler gittikçe daha sofistike hale gelen tehditleri ve evrilen saldırı yüzeylerini ele almak için yapay zeka (AI) ile desteklenen kapsamlı güvenlik platformlarına öncelik veriyor. Palo Alto Networks ve IBM, tamamıyla yapay zeka destekli bir yaklaşımla müşterilerine güvenlik operasyonlarını kesintisiz hale getirme ve dönüştürme, her ölçekteki tehditleri durdurma ve güvenlik sorunlarının giderilmesini hızlandırma konularında yardımcı olmayı amaçlıyor. Bu sektör dinamikleri, bugün yapılan iş birliği duyurusunda teyit edildiği üzere her iki şirket için değerli fırsatlar sunuyor.

Palo Alto Networks bu genişletilmiş iş birliği kapsamında kapanış teamüllerine bağlı olarak IBM’in QRadar için fikri mülkiyet haklarının yanında QRadar SaaS varlıklarını da satın almayı kabul etti. Palo Alto Networks ve IBM QRadar SaaS istemcilerinin gelecek nesil Cortex® XSIAM® güvenlik operasyonları (SOC) platformuna taşınmasını kolaylaştıracak. Bu taşınmada 3,000 entegre dedektörün desteklediği ve gücünü yapay zekadan alan gelişmiş korumadan yararlanılacak. Yerinde (on-prem) QRadar kullanan QRadar müşterileri güvenlik, kullanılabilirlik ve kritik bug düzeltmelerinin yanı sıra mevcut konnektör güncellemeleri, tüketimi genişletme kabiliyeti gibi IBM özelliklerini ve desteğini almaya devam edecek. Şirketler ve iş ortakları ekosistemi, hem QRadar SaaS müşterilerinin hem Cortex XSIAM’e geçmeye karar verenlerin kesintisiz geçişi için yakın iş birliği içinde çalışacak. IBM ve Palo Alto Networks bu kapsamda hak kazanan müşterilere ücretsiz geçiş hizmeti sunacak. IBM bu sözleşme kapsamında Cortex XSIAM platformuna geçmeyi seçen on-prem QRadar müşterileri için Palo Alto Networks’ten kademeli ödemeler alacak.

Palo Alto Networks Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO’su Nikesh Arora:
“Güvenlik sektörü, yapay zekanın şirketleri dönüştüreceği ve eşi görülmemiş sonuçlar sunacağı bir dönüm noktasında. Zaman büyümeyi ve inovasyonu hızlandırma zamanı. IBM ile birlikte bu trendden yararlanacak, lider çözümlerimizi IBM’in öncü watsonx platformu ve premium hizmetleriyle birleştirip tamamen yapay zeka destekli, güvenlik öncelikli tasarımlı çözümlerle güvenlik platformlarını geleceğe taşıyacağız.”

IBM Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO’su Arvind Krishna:
“Palo Alto Networks ile birlikte yapılan benzer stratejik iş birlikleri, sektör genelinde ciddi faydaları beraberinde getiriyor. Cortex XSIAM ve watsonx ile desteklenen gelişmiş tehdit koruması ve otomasyonun yanı sıra ve IBM Consulting tarafından sunulan hizmetler, müşterilerin ve iş ortaklarının gelecek nesil güvenlik operasyonlarını benimsemesini hızlandıracak. Bu yetkinlikleri Palo Alto Networks ile sunacak, veri güvenliği ile kimlik ve erişim yönetimi gibi alanlardaki güvenlik yatırımlarımıza, inovasyonlarımıza ivme kazandıracağız. Müşterilerimiz verilerini, hibrit bulut ortamlarını, AI modellerini ve uygulamalarını korurken bu kritik çözümlere ihtiyaç duyuyor. Palo Alto Networks ekibiyle iş birliği yapmaktan mutluluk duyuyoruz. Yapay zeka destekli siber güvenlik inovasyonunun geleceği bizi heyecanlandırıyor.”

Şirketler Ortak Güvenlik Operasyonları Merkezi Kuracak

IBM Consulting, mevcut ve gelecekteki Palo Alto Networks müşterileri için tercih edilen Yönetilen Güvenlik Hizmetleri Sağlayıcısı (MSSP) olacak. Ortak bir Güvenlik Operasyonları Merkezi (SOC) ise yönetilen bir SOC içerecek. Şirketler ayrıca müşterilerin Palo Alto Networks güvenlik ürünlerinin değerini deneyimleyerek anlamaları için ortak bir Cyber Range platformu kuracak. IBM’in küresel, bölgesel ve yerel hizmet sunan uzmanları, danışmanlık çalışmalarını geliştirmek; Palo Alto Networks güvenlik platformlarının büyümesini, benimsenmesini desteklemek için watsonx, IT otomasyonu, tehdit istihbaratı gibi teknolojileri kullanacak.

Palo Alto Networks, IBM’in tercih edilen siber güvenlik partneri olarak lider siber güvenlik çözümlerine IBM’in her ölçeğini desteklemek için varlıkların ve tekrarlanabilir yöntemlerin oluşturulmasını da kapsayan “Consulting Advantage AI” hizmetleri platformu üzerinden erişim verecek. Palo Alto Networks ve IBM birlikte danışmanların eğitimini hızlandıracak ve 1.000’den fazla IBM uzmanının Palo Alto Networks platformları genelinde optimal taşınma, uygulama ve benimseme hizmetlerini sunabilmesini sağlayacak. IBM ayrıca watsonx’ten yararlanarak Cortex XSIAM üzerinde sektör spesifik dikey yetkinlikler geliştirecek. IBM, diğer büyük teknoloji şirketleri ile yapılan iş birlikleriyle tutarlı olarak Palo Alto Networks ile ittifakın büyük bir güvenlik işi potansiyeli yaratacağını öngörüyor.

Karşılıklı Müşteri İlişkilerini Güçlendirme

IBM, dünya çapında 250.000’i aşan iş gücünü korumak amacıyla Palo Alto Networks’ün yapay zeka destekli güvenlik platformlarını kurum içinde daha geniş ölçekte devreye almayı planlıyor. Bu amaçla ayrıca gelecek nesil güvenlik operasyonları için Cortex XSIAM ve Zero Trust ağ güvenliği için Prisma SASE 3.0 benimsenecek. IBM’in güvenlik platformlaştırmasını benimsemesi, müşterilerin Palo Alto Networks portföyündeki güvenlik ürünlerinin birbiriyle entegre çalışmasından nasıl yararlanabileceğine önemli bir örnek oluşturuyor.

Palo Alto Networks, ilave otomasyon yetkinliklerini desteklemek için watsonx LLM’lerini Cortex XSIAM’e entegre etmeyi, ayrıca müşteri desteği sonuçlarını iyileştirmek için yol haritasına ivme kazandırmak amacıyla IBM’in watsonx teknolojisinden yararlanmayı planlıyor. Watsonx, Palo Alto Networks’ün bilinen teknik sorunları proaktif bir şekilde ele almasına yardım edecek. Bununla birlikte ayrıca özelleştirilmiş self servis çözümler geliştirilmesini ve Palo Alto Networks müşteri destek operasyonlarındaki temsilcilerin üretkenliğini genel olarak artırmasına destek olacak. Ek olarak Palo Alto Networks bulut ve otomasyon alanındaki en son inovasyonlardan yararlanmak için diğer IBM yazılım ürünlerini de uygulamaya koymayı planlıyor.

DevSecOps Yetkinlikleri Pazara Geliyor

IBM geleceğe yönelik bu iş birliği sayesinde sektörün en kapsamlı bulutta yerleşik uygulama koruma platformu (CNAPP) olan Prisma® Cloud ile ilişkisini genişletecek. Prisma Cloud da Red Hat OpenShift ve Ansible için geliştirilen bulutta yerleşik güvenlik dahil olmak üzere mevcut ve gelecekteki IBM DevOps çözümleriyle var olan entegrasyonlarının kapsamını genişletecek. IBM’in DevOps gücü ile Palo Alto Networks’ün bulut güvenliği uzmanlığının bir araya gelmesi, ortak müşteriler için güvenlik öncelikli, tasarımlı DevSecOps yetkinliklerini güçlendirecek ve böylece üretimdeki bulut iş yüklerinde güvenli olmayan kodların çalıştırılmasını önlemeye yardımcı olacak.

Duyurulan iş birliğinin işlem kısmının, düzenleyici kurumların onaylarına ve kapanış teamüllerine bağlı olarak Eylül 2024 sonuna kadar tamamlanması bekleniyor.

Sizin de bu konuda söyleyecekleriniz mi var?