Oracle Yeni Nesil Exadata X9M Platformlarını Tanıtıyor

Oracle’ın veritabanı platformu, yüzde 70 artışla 27,6M IOPS’ye kadar OLTP performansını arttırarak, yüzde 87 artışla analitik taramaları kabin başına 1 TB/s’den daha fazlaya çıkartarak ve bir önceki nesil ile aynı fiyata yüzde 42 daha fazla iş yükünü destekleyerek artık daha hızlı ve daha uygun maliyette.

Oracle, Oracle Veritabanının çalıştırılması konusunda sektörün en hızlı ve en uygun maliyetli sistemlerinin en son sürümü olan Oracle Exadata X9M platformlarının kullanıma sunulduğunu duyurdu. Yeni Exadata X9M ürünleri arasında Oracle Exadata Database Machine X9M ve Oracle Kendi Kendini Yöneten Veritabanı’nı müşteri veri merkezlerinde çalıştıran tek platform olan Exadata [email protected] X9M de yer alıyor. Bugün Global Fortune 100 listesinin yüzde 87’si ve daha küçük boyuttaki binlerce işletme, işleri açısından kritik nitelikteki iş yüklerini çalıştırmak için Oracle Exadata’ya güveniyor.

Yeni nesil Exadata X9M platformları, yüzde 70 daha yüksek IOPS hızı ve 19 mikrosaniyenin altındaki IO gecikmesi ile çevrimiçi işlem süreçlerini (OLTP) daha da hızlandırıyor. Ayrıca analitik SQL kapasitesinde ve makine öğrenimi iş yüklerinde de yüzde 87’ye varan bir artış sunuyor. Bir önceki nesil ile aynı fiyata daha yüksek bir performans sunan Exadata X9M sayesinde müşteriler işlemsel iş yüklerini çalıştırma maliyetlerini yüzde 42’ye ve analitik iş yüklerini çalıştırma maliyetini de yüzde 47’ye varan oranlarda azaltabiliyor.

“Oracle Exadata X9M nesli, dünyanın en hızlı ve en çok kullanılan Oracle Veritabanı platformunu sunarak ve bu platformu da genel bulut, [email protected] ve tesis bünyesindeki sistemler gibi her yerde kullanıma sunarak müşterilerimize olağanüstü bir değer sunma stratejimizin bir devamı,” diyor Oracle Görev Kritik Veritabanı Teknolojilerinden Sorumlu Başkan Yardımcısı Juan Loaiza. “X9M için en yeni CPU’ları, ağ kurma ve depolama donanımlarını uyarladık ve yazılımımızı da çok daha hızlı performans sunacak şekilde optimize ettik. Müşteriler de en hızlı OLTP, en hızlı analitik ve en iyi konsolidasyon çözümünü bir önceki nesil ile aynı fiyata alabiliyor. Başka hiçbir platform, ‘kendin yap’ altyapısı, veritabanı veya bulut hizmeti Exadata X9M’nin performansının, maliyet/performans getirisinin veya basitliğinin yanına bile yaklaşamıyor.”

Equinix, 73 milyar dolarlık önde gelen bir dijital altyapı şirketidir. “Oracle Exadata’ya yaptığımız yatırım beklentilerimizin de ötesinde,” diyor Equinix Küresel BT Altyapısından Sorumlu Başkan Yardımcısı Greg Ogle. “Sadece Siebel CRM platformunun performansını ortalama yüzde 40 oranında ve büyük çaplı sorgulamaların performansını da 4 ila 5 kat arttırmak gibi çalışmalarımızdaki en büyük güçlüğün üstesinden gelmekle kalmadık, aynı zamanda veritabanlarımızın tümünü Exadata üzerinde konsolide ederek 287 veritabanımızın sayısını yarıya indirerek yönetim için sergilenen çalışmaları azalttık, çalışma süresini arttırdık ve eski sistemlerimizdeki maliyetlerimizden de yüzde 50 oranında tasarruf ettik. Exadata X7 ve X8M’yi kullandık ve gelecekte X9M’ye geçmeyi de sabırsızlıkla bekliyoruz.”

Intel, 220 milyar Dolar değeriyle yarı iletken tasarımı ve üretiminde bir dünya lideri. “Oracle ile olan ortaklığımız hiç bu kadar önemli olmamıştı” diyor Intel Veri Merkezi ve Yapay Zeka Grubundan Sorumlu Başkan Yardımcısı ve Genel Müdürü Sandra Rivera. “Exadata X9M’nin ve Exadata [email protected] X9M’nin Intel’in 3. Nesil Xeon Scalable işlemci platformunu ve Optane kalıcı belleğini (persistant memory) destekleyerek etkileyici bir kapasite ve verimlilik artışı sağlayacak olmasından dolayı çok heyecanlıyım. Oracle’ın bu yeni platformlarının sunacağı yepyeni olasılıkları sabırsızlıkla bekliyorum. Ayrıca Intel olarak üretim grubumuz bünyesindeki en kritik fabrika operasyonlarında Exadata kullanıyor olduğumuzu söylemekten de mutluluk duymaktayım. Oracle Exadata ailesinin bir parçası olmaktan gurur duyuyoruz.”

Oracle Exadata [email protected] X9M

Exadata [email protected] X9M, yüzde 80’e kadar daha hızlı tarama, yüzde 87 daha yüksek IOPS ve 19 mikrosaniyeden daha kısa SQL okuma gecikmesi ile önceki nesillerden daha hızlı. Aynı fiyata sunulan daha yüksek performans sayesinde maliyetlerde önceki nesil sistemlere kıyasla yüzde 47’ye varan düşüş elde edilirken esnek depolama kapasitesi artışı sayesinde de büyük ölçekli iş yükleri için altyapı maliyetlerinde yüzde 45’e varan bir tasarruf imkanı da sunuluyor. Operatör Erişim Kontrolü ise sistemlerinin uzaktan nasıl yönetildiği konusunda müşterilere tam bir kontrol imkanı sağlarken hassas ve yönetmeliklere tabi ortamların güvenliğini de artırıyor.

Tamamı flaş bellek kullanan Amazon RDS’ye kıyasla Exadata [email protected] X9M, 50 kat daha iyi OLTP gecikmesi performansına sahip. Tamamı flaş bellek kullanan Microsoft Azure’a kıyasla ise Exadata [email protected] X9M, 100 kat daha iyi OLTP gecikmesi performansına sahip. Analitik açısındansa Exadata [email protected] X9M, Microsoft Azure SQL’den 25 kat, Amazon RDS’den ise 72 kat daha hızlı performans sergilemektedir. Exadata [email protected] X9M ayrıca dolu bir kabin AWS Outposts konfigürasyonu kullanan AWS RDS üzerinde çalışan veritabanlarına kıyasla 50 kat daha düşük OLTP gecikmesi ve 18 kat daha fazla toplam kapasite sunmaktadır.

Exadata [email protected] X9M’de Oracle Kendi Kendini Yöneten Veritabanı

Sektörün tek kendi kendini yönlendiren veritabanı olan Oracle Kendi Kendini Yöneten Veritabanı artık Exadata [email protected] X9M üzerinde de kullanılabiliyor. Bu amaçla yapılan yeni bir geliştirme sayesinde daha düşük CPU ihtiyacı olan küçük veritabanları artık daha çevik, konsolidasyon maliyetleri daha düşük, uygulama geliştirme ve test imkanları ise daha fazla. Oracle’ın Sıfır Veri Kaybı ile Geri Kurtarma Çözümü olan ZDLRA ile entegrasyon ise veri kaybına ve siber saldırılara karşı daha iyi bir koruma sağlıyor. Ayrıca müşteriler, müşteri tarafından yönetilen şifreleme anahtarları ve veritabanı seviyesindeki Erişim Kontrol Listeleri (ACL) gibi gelişmiş güvenlik özelliklerinden de faydalanabiliyor. İş açısından kritik olan uygulamalar artık farklı bölgeleri kapsayan Oracle Autonomous Data Guard’ı kullanarak basitleştirilmiş felaket anında geri kurtarma özelliklerinden faydalanabilirken heterojen veri replikasyonu ve gerçek zamanlı analitiklere yönelik veri yayını işleme özelliklerini de kullanabiliyor.

Oracle Exadata Database Machine X9M- Merkezi Platform

Merkezi Exadata X9M platformu, 27,6M IOPS ve 19 mikrosaniyenin altında OLTP gecikmesi sunmak üzere en yeni nesil Intel işlemcilerini ve Intel Optane kalıcı belleği (PMEM) ile Ethernet üzerinden RDMA’yı (RoCE) bir araya getirerek benzersiz bir mimari üzerine inşa edilmiştir. Analitik uygulamaları hızlandırmak için her bir Exadata X9M kabini, saniyede 1 TB’dan fazla analitik tarama kapasitesine ve düşük seviyedeki SQL sorgularını, analitik operasyonları ve makine öğrenimi algoritmalarını işlemek için de akıllı depolama sunucularında sayısı 576’ya varan işlem birimine sahiptir.

BT işlemlerini basitleştirmek için Exadata X9M, işlemleri daha hızlı tamamlamak ve daha az kaynak tüketmek üzere her tür OLTP, analitik, makine öğrenimi, bellek içi ve karma iş yükü kombinasyonuna da imkan tanımaktadır. Yüzde 33 daha fazla veritabanı sunucusu işlemcisi ve belleğinin yanı sıra önceki nesillere kıyasla yüzde 28 daha fazla depolama imkanıyla da Exadata X9M müşterileri artık tek bir Exadata sisteminde çok daha fazla sayıda Oracle Veritabanını konsolide edebilmekte ve bu sayede de maliyetlerini ve karmaşıklıkları azaltabilmektedir.

Oracle’ın Zero Data Loss Recovery Applianc (ZDLRA) X9M

Oracle bugün ayrıca ZDLRA X9M’nin de kullanıma sunulduğunu duyurdu. ZDLRA, Oracle Veritabanlarını korumak amacıyla geliştirilmiş olup herhangi bir veri kaybı olmaksızın veritabanlarını geri kurtarmaya ve veritabanının geri kurtarılabilir nitelikte olmasını güvence altına almak için yedekleri otomatik olarak doğrulamaya imkan sağlayan benzersiz özelliklere de sahiptir. Oracle ayrıca, kötü amaçlı ve fidye amaçlı saldırılarda verilerin güvenli bir şekilde geri kurtarılabilmesini sağlayan yeni Cyber Vault özelliklerini de kullanıma sunmaktadır. Bu yeni nesil ZDLRA, veri depolama kapasitesini yüzde 30 oranında arttırırken giriş seviyesindeki fiyatlandırmayı da yüzde 50 azaltmaktadır. Yeni özellikler arasında planlı ve plansız kesintiler sırasında yedekleme ve geri kurtarma sürekliliğine imkan sağlamak üzere birden çok ZDLRA arasında senkronizasyon sağlanması da yer almaktadır. Ayrıca uzun süreli yedekleme saklama seçeneklerine yönelik olarak sunulan destek, tesis bünyesindeki Oracle ZFS Depolama Sistemi ve Oracle Bulut Altyapısı Nesne Depolama özelliklerini de kapsamaktadır.