Oracle Systems Teknolojileri KKTC’de Sahne Aldı

Oracle’ın donanım çözüm ve teknolojilerinin tanıtıldığı Oracle Systems Day etkinlikleri İzmir ve KKTC’de gerçekleştirildi. Girne’de gerçekleşen ikinci etkinliği Enterprise Next olarak sizler için yerinde takip ettik.

KKTC BTHK Başkanı Kadri Bürüncük ve Oracle Türkiye ve Orta Asya Bölgesi Sistem Satış Direktörü Esra Ertürk

İzmir’den iki gün sonra Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin (KKTC) Girne kentinde gerçekleştirilen Oracle Digital Day’in açılış konuşmasını Oracle Türkiye ve Orta Asya Bölgesi Sistem Satış Direktörü Esra Ertürk yaptı. Bölgenin ve KKTC’nin öneminden bahseden Ertürk’ten sonra konuşma yapan KKTC Bilgi Teknolojileri ve Haberleşme Kurumu-BTHK Başkanı Kadri Bürüncük, yavru vatan Kıbrıs’ın Türkiye’nin de desteğiyle bilişim alanında önemli adımlar attığının altını çizdi.

Mobil numara taşımada adımlar atılıyor

Türkiye’nin mobilde numara taşıma projesini hayata geçirmeye hazırlandıklarını kaydeden Bürüncük, “Bakanlar Kurulu’nun GSM’de ‘Numara Taşınabilirliği Tüzüğü’nü onaylamasının ardından cepte numara taşıma dönemi ülkemizde de başlıyor. Numara taşımada, cep telefonu aboneleri, istediği takdirde baştaki GSM operatörünün numarasını değiştirmeden ayni telefon numarası ile diğer operatöre geçebilecek. Numara taşıma tüzüğünün onaylanıp devreye girmesi ile operatörler arasında kıyasıya bir rekabetin olacağı ve fiyatların aşağıya düşeceğini de düşünüyoruz” dedi.

KKTC’de mobil cihaz kayıt sisteminin de devreye alındığını kaydeden Bürüncük, sözlerini şu şekilde bitirdi:
“BTHK olarak 6/2012 sayılı Elektronik Haberleşme Yasası uyarınca hazırlanan ve 15.08.2014 tarihli ve R.G.173 Sayılı Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren ‘Elektronik Kimlik Bilgisini Haiz Cihazlara Dair Tüzük’ kapsamında hazırlanan Mobil Cihaz Kayıt Sistemi (MCKS) kurulumunu tamamladık. MCKS ile haksız rekabete ve vergi kaybına neden olan kayıt dışı cep telefon pazarı engellenecek, cep telefonu hırsızlıkları ve akabinde cihazın bulunamaması gibi sorunlar minimize edilecek. Bu sayede sistemsel ithal süreçleri ile KKTC’ye yasal ve yasal olmayan yollarla giren cihazların ayrımını da yapacağız.”

Oracle Systems Day, yapılan şu sunumlarla sona erdi. Dijital Çağda Altyapı Dönüşümleri- Oracle Sistem Satış Danışmanlığı Kıdemli Müdürü Özgür Özer. Bütünleşik Sistemler ile Bulut Yolculuğu ve Oracle Sistem Çözümleriyle Kendi Bulutunuzu Oluşturun-Oracle Sistem Kıdemli Satış Danışmanı Fırat Falay. Oracle Etkin Depolama ve Yedekleme Çözümleri-Oracle Bölgesel Satış Danışmanlığı Direktörü Mertol Özyöney.

“KKTC’ye daha sık geleceğiz”

Etkinlik sonrasında sohbet etme imkânı bulduğumuz Oracle Türkiye ve Orta Asya Bölgesi Sistem Satış Direktörü Esra Ertürk, KKTC’nin kendileri için çok önemli bir bölge olduğunu söyledi. İzmir’den sonra Girne’de de 50’den fazla misafiri ağırlamaktan son derece mutlu olduklarına dikkat çeken Ertürk, “Kuzey Kıbrıs bizim coğrafyamız içinde çok önemli bir bölge. Bu etkinlik bölgedeki hedeflerimizi, aramıza yeni katılan arkadaşlarımızı ve vizyonumuzu katılımcılarla paylaşmaya çalıştık. Misafirlerimizin bizi bundan sonra KKTC’de daha sık göreceklerini de söylemek isterim” dedi.

Oracle Systems’in Oracle tarafından önemli derecede desteklendiğini kaydeden Ertürk, sözlerini şöyle bitirdi:
“Donanım pazarı son dönemde bir düşüş eğiliminde. Ancak biz Oracle Systems olarak özellikle bizim bölgemizde bu eğilimin tam tersi bir eğilim gösteriyoruz. Bu da bulut bilişimi destekleyen ve işletmelerin dijital dönüşümüne fayda sağlayan bir ürün yelpazesine sahip olduğumuz için yakaladığımız bir başarı diyebilirim.”

Sizin de bu konuda söyleyecekleriniz mi var?