Oracle, MySQL HeatWave Servisi için MySQL Autopilot’ı Duyurdu

MySQL Autopilot, makine öğrenimi destekli dokuz yeni otomasyon özelliği sunarak MySQL Heatwave Servisinin performansını ve ölçeklenebilirliğini daha da artırıyor.

http://www.dahlstroms.com

Oracle, Oracle Bulut Altyapısı’nda (OCI) MySQL Veritabanı Servisi için bellek içi sorgu hızlandırma motoru MySQL HeatWave service’in yeni bir bileşeni olan MySQL Autopilot’un kullanıma sunulduğunu duyurdu. MySQL Autopilot, HeatWave’i otomatik hale getirmek için gelişmiş makine öğrenimi tekniklerini kullanarak HeatWave’in kullanımını daha kolaylaştırmakta ve performansı ve ölçeklenebilirliğini de arttırmaktadır. Kendi veritabanı ürünleri için bu kadar ileri düzeyde otomasyon özellikleri sunabilen başka herhangi bir bulut tedarikçisi bulunmamaktadır. Autopilot, MySQL HeatWave müşterilerinin kullanımına ek herhangi bir ücret uygulanmaksızın sunulmaktadır.

MySQL Autopilot, kaynak ayırma, veri yükleme, sorgu yürütme ve hata işleme gibi yüksek sorgu performansı elde etmenin en önemli ve en zorlu unsurlarının birçoğunu otomatik hale getirmektedir. Verilerden örnek almak, verilere ve sorgulara ilişkin istatistikleri toplamak ve bellek kullanımını, ağ yükünü ve yürütme süresini modellemek amacıyla Oracle AutoML’yi kullanarak makine öğrenimi modelleri geliştirmek için gelişmiş teknikler kullanmaktadır. Bu makine öğrenimi modelleri de daha sonra temel özelliklerini yürütebilmek için MySQL Autopilot tarafından kullanılmaktadır. MySQL Autopilot, daha fazla sorgu yürütüldükçe HeatWave sorgu optimize ediciyi daha akıllı bir hale getirmekte ve bu da zamanla sistem performansının sürekli olarak iyileşmesini sağlamaktadır, ki bu özellik Amazon Aurora, Amazon Redshift, Snowflake veya diğer MySQL tabanlı veritabanı servislerinde bulunmamaktadır.

MySQL Autopilot, aşağıdaki özellikleri içermektedir:

· Otomatik kaynak ayırma, analitiğe ihtiyaç duyulan tablo verilerinden uyarlanabilir şekilde örnek toplayarak bir iş yükünü çalıştırmak için gereken HeatWave düğümlerinin sayısını tahmin etmektedir. Bu sayede de müşterilerin artık kendi kümelerinin optimal boyutunu manuel olarak tahmin etmelerine ihtiyaç kalmamaktadır. Başka hiçbir veritabanı servisi bu özelliği sunmamaktadır.

· Otomatik paralel yükleme, HeatWave’e yüklenmekte olan her bir tablo için en verimli paralellik derecesini tahmin ederek yükleme süresini ve bellek kullanımını en iyi hale getirmektedir. Başka hiçbir bulut tedarikçisi bu özelliği sunmamaktadır.

· Otomatik veri yerleştirme, sorgular için en iyi performansın elde edilmesine yardımcı olmak amacıyla tabloların bellek içinde hangi sütunda bölümlere ayrılacağını tahmin etmektedir. Ayrıca yeni sütun önerisiyle de sorgu performansında elde edilmesi beklenen kazancı da öngörebilmektedir. Bu da operatörler tarafından sütunu manuel olarak seçerken yapılabilecek seçeneklerden kaynaklanan düğümler arasındaki veri hareketini en aza indirmektedir. Başka hiçbir veritabanı servisi bu özelliği sunmamaktadır.

· Otomatik kodlama, sorguları göz önüne alarak HeatWave’e yüklenmekte olan sütunların en iyi temsilini belirleyebilmektedir. Bu da en iyi sorgu performansını sunarken maliyetleri en aza indirmek için gereken küme boyutunu en aza indirmektedir.

· Otomatik sorgu planı iyileştirme özelliği, sorguların yürütülmesinden elde edilen çeşitli istatistikleri öğrenerek gelecekteki sorguların yürütülme planlarını iyileştirebilmektedir. Bu da daha fazla sorgu çalıştırıldıkça sistemin performansını da arttırmaktadır. Başka hiçbir veritabanı servisi bu özelliği sunmamaktadır.

· Otomatik sorgu süresi tahmini, bir sorguyu yürütmeden önce ilgili sorgunun ne kadar süre boyunca yürütüleceğini tahmin edebilmektedir. Bu sayede bir sorgunun ne kadar süreceği öngörülebilerek müşterilerin sorgunun süresinin çok uzun olup olmadığı ve bunun yerine farklı bir sorgu çalıştırmak isteyip istemeyeceklerine karar vermelerine imkan sağlanmaktadır.

· Otomatik değişiklik yayılımı, MySQL Veritabanındaki değişikliklerin HeatWave Scale-out Veri Yönetimi katmanına en uygun olarak ne zaman aktarılması gerektiğini belirlemektedir. Bu da değişikliklerin en doğru ve uygun sıralama ile yayılmasını sağlamaya yardımcı olmaktadır. Başka hiçbir bulut tedarikçisi bu özelliği sunmamaktadır.

· Otomatik çizelgeleme, kuyruktaki hangi sorguların kısa sürdüğünü belirleyerek bunları uzun süreyle çalışan sorgulara kıyasla akıllı bir şekilde önceliklendirerek toplam bekleme süresini kısaltabilmektedir. Diğer birçok veritabanı ise çizelgeleme için İlk Giren İlk Çıkar (FIFO) mekanizmasını kullanmaktadır.

· Otomatik hata geri kurtarma, yeni düğümler için kaynak ayırmakta ve yazılım ya da donanım kusurları nedeniyle bir veya daha fazla HeatWave düğümü tepkisiz bir hale geçerse gereken verileri yeniden yüklemektedir.

“Oracle’ın HeatWave ile MySQL Veritabanı Servisi, hem OLTP hem de OLAP’ı verimli bir şekilde destekleyerek kullanıcıların, diğer analitik veya MySQL tabanlı veritabanlarına kıyasla yarısından daha az bir maliyetle 10 ile 1000 kat daha iyi performans ile MySQL veritabanlarında karma iş yüklerini veya gerçek zamanlı analitiklerini çalıştırabilmelerine imkan sağlamaktadır,” diyor Oracle Şef Kurumsal Mimar Edward Screven. “MySQL HeatWave, OCI’da en hızlı büyüyen bulut hizmetlerinden biri ve gittikçe daha çok sayıda müşteri de MySQL iş yüklerini HeatWave’e taşıyor. Bugün, Oracle’daki uzun yıllar süren araştırmaların ve ileri düzeydeki geliştirme çalışmalarının bir sonucu olan bir dizi yeniliği duyuruyoruz. Bu yenilikler hep birlikte otomasyon, performans ve maliyet konusunda muazzam gelişmeler sunarken HeatWave ile diğer veritabanı bulut hizmetleri arasındaki farkı da çok daha fazla açmış oluyor.”

Sizin de bu konuda söyleyecekleriniz mi var?