Dell Technologies’in Dreamathon Projesi Meyvelerini Verdi

Dell Technologies, kız çocuklarına STEM alanında ilham olmayı hedeflediği “Kızlar İçin Gelecek” projesinin ikinci ayağını hayata geçirdi. Habitat Derneği’yle ortaklaşa yürütülen projede 51 genç kız, hayallerindeki dünyayı gerçekleştirmek için teknoloji kullanımı üzerine çalıştı.

Katılıan genç kızların projeleri, üçer kişilik 17 takımın birbirinden yaratıcı fikirler sunduğu iki günlük çalışmaların sonunda 27 Ekim’de Habitat Derneği’nde sergilendi. Açılış konuşmasının Dell Technologies Türkiye Ülke Müdürü Işıl Hasdemir tarafından yapıldığı sergiye 51 genç kızın yanı sıra Habitat Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Sezai Hazır, UNDP Türkiye İletişim Koordinatörü Faik Uyanık, Habitat Derneği eğitmenleri, veliler ve gazeteciler katıldı.

“Hayal Ettikleri Her Alanda Başarılı Olabileceklerine İnandırmaya Çalışıyoruz”

Projenin önemine vurgu yapan Hasdemir, şunları söyledi:
“Bugün Dell Technologies olarak yaptığımız pek çok araştırmada görüyoruz ki kız çocukları, toplumun cinsiyetlere atfettiği rolleri henüz çok küçük yaşta özümsüyor. Cinsiyetlere atfedilen roller ve yakın çevrenin etkisiyle genç kızlarımız yaşları ilerledikçe STEM alanından uzaklaşıyor. Dell Techologies olarak bu tabloyu değiştirmek istiyoruz. Henüz çocuk yaştayken kızları hayal ettikleri her alanda başarılı olabileceklerine inandırmaya odaklandık. Dell, kurulduğu ilk günden bu yana en büyük teknoloji şirketi olmayı değil, dünyanın daha iyi bir yer olması için gerekli teknolojiyi sunan şirket olmayı amaç edinen ve bunun için çalışan bir şirket.”

Hasdemir’in ardından Habitat Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Sezai Hazır ve UNDP Türkiye İletişim Koordinatörü Faik Uyanık, yaptıkları konuşmalarla genç kızları ve onları teşvik eden ailelerini tebrik etti.

Dell Technologies, Habitat Derneği iş birliğiyle başlattığı projenin ilk ayağını 2021’de gerçekleştirdi. Proje kapsamında dezavantajlı topluluklara mensup 953 kız öğrenci bilim, teknoloji, mühendislik ve matematik (STEM) alanıyla tanıştı.

Sizin de bu konuda söyleyecekleriniz mi var?