Oracle Java 18’i Duyurdu

Yeni sürüm binlerce performans, kararlılık, güvenlik geliştirmesinin yanı sıra dokuz adet JDK Geliştirme Önerisi sunuyor.

Oracle, dünyanın bir numaralı programlama dili ve geliştirme platformunun en son sürümü olan Java 18’in kullanıma sunulduğunu duyurdu. Java 18 (Oracle JDK 18), platformda geliştirici verimliliğini artıracak dokuz iyileştirmenin yanı sıra binlerce performans, kararlılık ve güvenlik geliştirmesi sunuyor.

En yeni Java Geliştirme Paketi (JDK) içerisinde güncellemeler ve iyileştirmelerle beraber dokuz adet JDK Geliştirme Önerisi (JEP) de bulunuyor. API belgelerine örnek kaynak kodunun eklenmesini kolaylaştıran Java API Belgelerinde Kod Parçası (JEP 413) ekleme özelliği ve prototip oluşturma ve test etme işlemleri için Basit Web Sunucusu (JEP 408) özelliği de bunlara dahildir. Geliştiriciler iki farklı inkübatör modülünü inceleyebilir: Vektör API’si (JEP 417) ve Yabancı Fonksiyon ve Bellek API’si (JEP 419). Bunlarla beraber önizleme özelliği de sunuluyor: Anahtar için Düzen Eşleştirme (JEP 420).

“Java 18’in yayınlanması, Oracle’ın altı ayda bir yeni sürüm yayınlama temposunu koruyarak kuruluşların ve geliştiricilerin iyileştirme ve geliştirmelere daha hızlı erişimini sağlamak konusundaki kararlılığını ve istikrarını gösteriyor.” diyor Oracle’da Java Platform Grubu Ürün Geliştirme Başkan Yardımcısı Georges Saab. “Java SE Platform uygulamalarının performansını, kararlılığını, güvenliğini ve Java Geliştirme Kiti’ni daha iyi hale getirmek için teknik yatırımlar yapmaya devam ediyoruz.”

Sizin de bu konuda söyleyecekleriniz mi var?