Oracle Java 16’yı Duyurdu

Yeni sürümde, aralarında Java dilindeki yeni iyileştirmelerin, araçların, bellek yönetiminin ve tasarım ve ön izleme özelliklerinin de yer aldığı 17 yeni geliştirme yer alıyor.

Oracle, geliştiricilerin verimliliğini daha da arttıracak 17 yeni geliştirmenin platforma eklendiği Java 16 (Oracle JDK 16)’nın kullanıma sunulduğunu duyurdu. Bu en yeni Java Geliştirme Kiti’nde (JDK) ilk olarak Java 14 sürümünde ön izlemesine yer verilen Desen Eşleştirme (JEP 394) ve Kayıtlar (JEP 395) gibi Java dili geliştirmeleri de nihai hale getirilmiş durumda. Ayrıca geliştiriciler kendinden içerikli Java uygulamalarını iletmek amacıyla yeni Paketleme Aracı’nı (JEP 392) kullanabilecekleri gibi Vector API (JEP 338), Foreign Linker API (JEP 389) ve Foreign-Memory Access API (JEP 389) gibi üç tasarım özelliğini ve Sealed Classes (JEP 397) adlı bir ön izleme özelliğini de keşfedebilecek.

Oracle, geliştiricilere öngörebilecekleri bir sürüm programı sağlamak amacıyla her altı ayda bir Java güncellemeleri sunmaktadır. Bu güncellemelerde sürekli yenilikler olmasının yanı sıra performans, tutarlılık ve güvenlik alanında da sürekli olarak sunulan iyileştirmeler sayesinde Java’nın her ölçekten kuruluş ve sektörde yaygın bir şekilde kullanılabilme imkanını da artmaktadır.

“Altı ayda bir sürüm yayınlama temposunun sağladığı güç, bu en son sürümde her yönüyle hissediliyor” diyor Oracle Java Platformu Grubu geliştirme başkan yardımcısı Georges Saab. “Desen Eşleştirme ve Kayıtlar, JDK 14’ün bir parçası olarak bir sene önce kullanıma sunuldu ve o günden bu yana da gerçek dünyadaki kullanım alanlarına dayalı birçok topluluk geri bildirimi aldı. Bu süreç, Java geliştiricilerine sadece nihai hale getirilmeden önce bu özellikleri deneyimleme fırsatı vermekle kalmıyor, aynı zamanda topluluğun ihtiyaçlarını gerçek anlamıyla karşılayan iki sağlam JDK Geliştirme Önerileri’yle (JEP) de topluluktan alınan geri bildirimleri bünyesinde barındırabiliyor.”

Etiketler: , ,

Sizin de bu konuda söyleyecekleriniz mi var?