Okula Dönüş Malzemeleri İçin Yeni Rekor Beklentisi

Enflasyonla ilgili endişelere rağmen, ebeveynlerin bu yıl okula dönüş malzemeleri için 41,5 milyar dolar harcayarak yeni bir rekor kırması bekleniyor; bu rakam geçen yılki toplam 36,9 milyar dolar ve 2021’deki 37,1 milyar dolarlık bir önceki en yüksek seviyeye göre önemli bir artış. Bu arada, üniversiteye dönüş harcamalarının da geçen yılın rekor kıran miktarından yaklaşık 20 milyar dolar daha fazla olarak 94 milyar dolara yükselmesi bekleniyor.

Yaz tatili tüm hızıyla devam ederken, bilinçli tüketiciler yaklaşan okula dönüş ve üniversiteye dönüş sezonu için alışveriş listelerini hazırlamaya başladı bile. ABD’deki perakendeciler ve pazarlamacılar okula dönüş ve üniversite sezonunu, tatil sezonundan sonra yılın en önemli alışveriş dönemlerinden biri olarak görüyor.

Ulusal Perakende Federasyonu’nun (NRF) son anketine göre, sınıfa dönüş alışverişi yapanların yüzde 55’i şimdiden okul malzemeleri ve ilk gün kıyafetleri almaya başladı. Bu yıl, ilkokuldan liseye kadar çocukları olan ailelerin okula dönüş ürünleri için ortalama 890,07 dolar harcaması bekleniyor; bu rakam geçen yılki harcamalara göre 25 dolarlık bir artış anlamına geliyor. Okula dönüş alışverişi yapanların neredeyse yüzde 70’i yüksek teknolojili aletler ve bilgisayar aksesuvarları almayı planlıyor ve bu da harcamalarda beklenen artışı tetikliyor. Üniversite öğrencileri ve aileleri, kişi başına ortalama 1.366,95 dolar ile daha da fazla harcama yapmaya hazırlanıyor. 2019’dan bu yana harcamalarda önemli bir artışa işaret eden bu tutar, neredeyse iki katına çıktı.

Yaz e-ticaret serimizin 2. bölümü olan bu makalede, mobil pazarlamacıların bir adım önde olmalarına ve 2023 yılında pazarlama stratejilerini ve reklam kampanyalarını geliştirmelerine yardımcı olmak için 2022 okula dönüş sezonundaki e-ticaret uygulama trendlerine daha yakından bakıyoruz.

E-ticaret uygulaması kullanımı Ağustos ayında zirve yaptı

Okul malzemeleri için alışveriş yaparken, e-ticaret uygulamaları birçok Amerikalı için tercih ediliyor. Adjust verilerine göre, e-ticaret uygulaması oturumları Temmuz-Eylül 2022 arasında yıldan yıla önemli bir büyüme gösterdi. Temmuz 2022’de oturumlarda yıllık bazda yüzde 11’lik etkileyici bir artış görüldü. Ancak rakamlar bundan sonra daha da iyiye gitti. Ağustos ayında, yıllık büyüme %12 ile daha da önemliydi; bu da Amerikalıların çoğunun yaklaşan okul yılına başlamadan hemen önce hazırlandığını gösteriyor. Eylül ayında ivme biraz yavaşladı ve yıllık artış yüzde 5 oldu. Ancak bu anlaşılabilir bir durumdur zira okulların çoğu genellikle bu dönemde açılmaktadır.

Alışveriş uygulaması oturumları 22 yazında yükselişe geçti

ABD’deki alışveriş uygulamaları 2022 yazı boyunca oturum sayısında büyük bir artış yaşadı. Temmuz ayında yıllık bazda yüzde 19’luk önemli bir artış görülürken, Ağustos ayında yüzde 22’lik daha da etkileyici bir yıllık büyüme kaydedildi. Bu eğilim Eylül ayında da yıllık bazda yüzde 19’luk bir artışla devam etti.

Oturumlarda en yüksek büyüme Ağustos ayında kaydedilmiş olsa da, kullanıcılar alışveriş uygulamalarında en fazla zamanı Eylül ayında geçirdi. Temmuz ayında 10,09 dakika olan ortalama oturum süresi, Ağustos ayında hafif bir artışla 10,18 dakikaya yükseldikten sonra Eylül ayında 11,09 dakikaya çıktı. Son dakika alışverişi yapanlar muhtemelen Eylül ayında en iyi fırsatları yakalamak için fazladan zaman harcadı.

Uygulama pazarlamacıları okula dönüş sezonunda nasıl başarılı olabilir?

Okula dönüş harcamaları trendini sürdürmek ve ebeveynlerin, öğretmenlerin ve öğrencilerin dikkatini çekmek için e-ticaret pazarlamacılarının pazarlama çabalarını optimize etmeleri gerekiyor. Öyleyse kaleminizi sivriltin ve not almaya hazır olun! Aşağıdaki fikirlerle, kazanan bir strateji geliştirebilir ve okula dönüş satışlarınızı en üst düzeye çıkarabilirsiniz.

Bütçe bilincine sahip müşterileri indirimler ve paket fırsatlarla cezbedin

Bu zorlu ekonomik dönemde uygulama pazarlamacıları, temel okul malzemeleri ve teknoloji ürünlerinde indirimler veya paket fırsatlar sunarak bütçe bilincine sahip müşterileri çekebilir. 2022’de okul malzemelerinin fiyatında yüzde 7’lik bir artış yaşanırken, yeni kıyafetlerin fiyatında yüzde 18’lik bir artış görüldü. Bu nedenle satış etkinlikleri okula dönüş ve üniversite alışverişi yapanlar için daha da önemli olacak. Perakendeciler kendi satış etkinliklerini oluşturarak Amazon Prime Day yaklaşımını benimseyebilir. Aslında, Amazon Prime Day 2023 sırasında, alışveriş yapanların muhtemelen okul malzemeleri için de en iyi fırsatları aradıklarını gördük, çünkü fırsat keşif uygulamaları için yüklemeler ve oturumlar sırasıyla yüzde 456 ve yüzde 27 oranında arttı.

Z ve Alfa kuşaklarına pazarlama yapmaya odaklanın

Okula dönüş sezonu, pazarlamacıların Z Kuşağı ve Alfa Kuşağı da dahil olmak üzere çok çeşitli bir kitleyi hedeflemesine olanak tanıyor. Z kuşağı, okul alışverişi için sosyal medya platformlarından ilham alan ve yüzde 80’i sosyal medyada keşfettikleri bir ürünü satın alan dijital yerlilerdir. Z kuşağından sonra okula başlama yaşına gelen ilk kategori olan Alfa kuşağının da okula dönüş alışveriş sezonunda önemli bir rol oynaması bekleniyor. Şimdiye kadarki en çeşitli nesil olan Alfa Kuşağı, kapsayıcılık, sürdürülebilirlik ve sosyal etkiye odaklanan kampanyalara iyi yanıt veriyor ve ankete katılan ebeveynlerin %50’si mümkün olduğunda sürdürülebilir okula dönüş ürünlerini tercih ediyor.

Alışveriş yapılabilir videolarla kullanıcı deneyimini geliştirin

Uygulama pazarlamacıları, okula dönüş alışverişi yapanları cezbetmek için alışveriş yapılabilir videoları kullanarak kullanışlı bir çevrimiçi alışveriş deneyimi sağlayabilir. Markalar, ürün bağlantılarını ve satın alma düğmelerini doğrudan videolara ekleyerek tüketiciler için ilgi çekici ve sürükleyici bir deneyim oluşturabilir ve sonuçta satışların ve marka sadakatinin artmasını sağlayabilir.

Sizin de bu konuda söyleyecekleriniz mi var?