Ödemeli TV Yayınlarının Gelişiminde Uydunun Rolü

Pay TV yani Türkçesiyle Ödemeli TV yayınlarının gelişimine uydu teknolojilerinin katkısı yadsınamaz. Konuyu işin uzmanlarından SES Türkiye İş Geliştirme Müdürü Nejla Bilge Atila, Enterprise Next okuyucuları için kaleme aldı.

Yeni teknolojiler ve değişen video tüketim alışkanlıkları, TV dünyasını ve ücretli TV içeriğini yeniden tanımlıyor. Yoğun rekabet ortamında, direkt eve yayın (DTH) operatörleri ve yayıncıların, bölgenin ücretli TV görünümünü şekillendiren en yeni tüketici eğilimlerinin üstünde durmaları büyük önem taşıyor.

Yaklaşık 903 milyon Asya Pasifik hanesi, 2020 yılına kadar ortalama 1.2 televizyon setinin sahibi olması bekleniyor. Bu toplamda 1.3 milyar TV seti anlamına gelirken, dünyadaki diğer bölgelere oranla daha hızlı bir büyümenin de ifadesidir. Asya Pasifik’te bu gelişmeler doğrultusunda HD yayıncılık da en çok izlenen saat standartı haline gelirken, Japonya ve Kore gibi ülke izleyicileri ise bir sonraki yüksek kaliteli içerik dalgası olarak Ultra HD’yi bekliyorlar.

Asya’da hali hazırda, her dört kişiden biri akıllı telefon sahibi ve tablet satışları da yarım milyarı geçiyor. Netflix gibi OTT hizmetlerinin gittikçe artan popülaritesi ile tüketiciler, akıllı telefonlarında video izlemeleri daha olası.

“Televizyonda ciddi bir değişim yaşanıyor”

TV, gelecek yıllar boyunca ev eğlencesi için en önemli unsur olmaya devam ederken, oyun alanı muazzam bir şekilde gelişti. Giderek birbirine bağlı bir dünyada, ücretli TV operatörleri de, tüketici beklentilerine uymak için yeni bir izleme deneyimi sunarak farklılaşmaya ihtiyaç duyuyorlar. Öte yandan, Asya gibi, kültürel ve etnik açıdan farklı ülkeleri barındıran bir bölgede, güçlü bölgesel programlama bir başka önemli ayrıştırıcı olma özelliği taşıyor. Asyalı izleyicilerin, çeşitli uluslararası kanallar için doyumsuz bir iştahı ve belirli kitlelere göre uyarlanmış yerel dil içeriği bulunuyor. Bunun anlamı, teknoloji kadar iş modelinin de tüketici taleplerine uyması gerekliliğidir. İşte özellikle de bu noktada, dünyanın önde gelen uydu operatörü SES, yayıncılıkta gelişmekte olan zorlukları aşıp, yeni fırsatları kucaklarken, ücretli TV operatörleriyle çalışıyor ve yenilikçi video deneyimlerinin her daim öncülüğünü yapıyor. SES’in AsyaPasifik bölgesine yayını gerçekleştiren uyduları, operatörlerin uzak yerlerdeki ve geniş coğrafi alanlardaki izleyicilerine ulaşmalarının yanı sıra, en yüksek kalitede içeriği, HD ve Ultra HD dahil olmak üzere, etkili bir şekilde yayınlamalarını sağlıyorlar. 95º Doğu ve 108.2ºDoğu yörünge konumunda bulunan SES uyduları, Asya’da iki ana video bölgesini kapsarken, DTH operatörleri ve yayıncıların, 44 milyondan fazla haneye ulaşmalarına imkân sunuyor.

Sektördeki HD gelişimi için ticari ivme sağlayıcısı olan SES’in, geniş kapsama alanlarında, yüksek kalite içeriği, daha çok izleyiciyle buluşturmaya öncülük ediyor. Örneğin, SES’in Filipinler merkezli DTH operatörü Cignal, 2010 yılında sayısı 7000 olan HD tabanını, sadece dört yıl içinde 300.000’e çıkardı. Yakın zamanda faaliyete geçen SES-9 uydusu, Asya’nın hızlı büyüyen video sektörünü desteklemek için yeni kapasiteler sunuyor. 108.2ºDoğu yörünge konumundaki SES-7 ile bu bölgede bulunan, en geniş uydu kapsama alanına sahip SES, DTH müşterilerinin daha fazla seçkin içeriği, HD formatında yayınlamalarını sağlıyor.

Sizin de bu konuda söyleyecekleriniz mi var?