Nokia ve Karel, 5G Baz İstasyonlarının Üretimini Başlatıyor

Nokia, Karel ile birlikte Ankara’daki üretim tesisinin resmi açılış törenini yapıyor. Bu tesis, Nokia’nın 4.5G ve 5G radyo ekipmanlarını üretebilecek. Yerel operatörlerin ihtiyaçları için üretilen 4.5G baz istasyonu ekipmanlarının ilk sevkiyatları başlayacak ve bu ekipmanlar, “Yerli Ürün” sertifikalı olacaklar.

Özgür Erzincan

Nokia ve Karel, 2022 yılının birinci çeyreğinde Türkiye’de ortak üretim kurmak amacıyla bir sözleşme imzalamıştı. Ve şimdiden, Mayıs ayında yerel olarak üretilen ilk radyo modülleri Türkiye’deki müşterilere gönderilmeye hazır. Nokia Karel ile birlikte geçtiğimiz birkaç ay boyunca en yüksek kalitede üretim sürecini oluşturmaya ilişkin muazzam bir projeyi tamamladı. Karel mühendislerine, Oulu’da bulunan Nokia Finlandiya Fabrikası ve yerel olarak Karel Fabrikasında 5400 saat eğitim verildi ve bilgi ve deneyim aktarıldı. Yüksek üretim standartları ve ileri teknolojili makineler sağlandı. Ayrıca üretimi desteklemek için, Karel fabrikasında 80 kişilik yeni istihdam oluşturuldu.

Şu anda gerçek bir üretim aşamasına dönüşen bu ortaklıkla, Nokia Türkiye pazarına ve Türk müşterilere olan taahhüdünü bir kez daha teyit ediyor.

Açılış törenine yerel hizmet sağlayıcılarının resmi delegasyonları, bakanlıklardan temsilciler ve hükümetten yetkililerin yanı sıra Finlandiya Büyükelçiliği’nden temsilciler katıldı.

Nokia Türkiye Kıdemli Ülke Yetkilisi Özgür Erzincan, “Türkiye İçin Örnek Olma” stratejisinin önemli adımlarından birini hayata geçirerek, müşterilerimizin ihtiyaçlarına cevap vermek üzere, 5G’yi de destekleyen, alanının en iyisi 4.5G mobil baz istasyonu teknolojimizin “yerli ürün” olarak Ankara’da Karel ile işbirliğimiz çerçevesinde üretimine başladık. Bu Nokia’nın Türkiye’ye verdiği önemi gösteren bir ilk adım olacak ve başka alanlarda da Türkiye’de değer üretmeye devam ediyor olacağız.” dedi.

Karel Yönetim Kurulu Başkanı Sinan Tunaoğlu, “Karel olarak uzun vadeli sürdürülebilirlik gelişim hedeflerimiz doğrultusunda, teknoloji alanında konusunda uzmanlaşmış global şirketlerle iş birlikleri yürüterek ivme kazanıyoruz. Bugün gerek ileri teknolojiye sahip ürün ve çözümleriyle, gerekse hedefleriyle önemli bir dünya markası Nokia ile yaptığımız güç birliğinden mutluyuz. Karel Nokia iş birliği ile üretimine başladığımız 4.5G ve 5G baz istasyonlarının ülkemiz altyapısında kullanılacak olmasından da ayrı gurur duyuyoruz. Önümüzdeki dönemlerde bu iş birliğinin gelişerek devam etmesiyle, ülkemize yurtiçi ve yurtdışında sağlayacağı önemli faydalardan dolayı da heyecan duymaktayız” dedi.

Sizin de bu konuda söyleyecekleriniz mi var?