Mikro Yazılım ve Veribis CRM ile Müşterilerinizin Kontrolü Artık Sizde

Mikro Yazılım ile entegre çalışan Veribis CRM ile, müşteri ilişkilerinizi ve satışlarınızı yönetmek ve daha verimli hale getirmek artık çok daha kolay.

Türkiye’nin önde gelen köklü kurumsal ve ticari yazılım şirketi Mikro Yazılım, kullanıcılarına etkin bir müşteri ilişkileri yönetimi (CRM-Customer Relationship Management) sunmak amacıyla Veribis CRM’i ürün portföyüne dahil ettiğini anons etti.

Mikro Yazılım’ın KOBİ’lere yönelik ürünü Mikro Jump ve yeni nesil ERP ürünü Mikro Fly ile entegre çalışan Veribis CRM, müşteri ilişkilerini daha sağlıklı yöneterek firmaların müşterilerini daha iyi tanımasını, satış fırsatlarını etkin şekilde yönetmesini ve daha kazançlı satışlar yapmasını sağlıyor.

Veribis CRM, KOBİ’ler için tasarlanan Mikro Jump ve Mikro Yazılım’ın yeni nesil ERP Ürünü Mikro Fly ile Entegre Çalışıyor

Veribis CRM, sağlıklı ve kontrollü büyümek isteyen KOBİ’lerin tercihi Mikro Jump ve Mikro Yazılım’ın yeni nesil ERP ürünü Mikro Fly’a tam entegredir. Kullanıcılar, program içerisinden Veribis CRM’e “Satış ve Müşteri Yönetimi” modülü altından ulaşabiliyorlar.

Mikro Yazılım kullanıcılarının online olarak her platformdan ulaştıkları Veribis CRM, ofis dışında da cihaz duyarlı tasarımı sayesinde bilgisayar, tablet ve mobil cihazlar aracılığıyla da kolayca erişilebiliyor. Böylece Mikro Yazılım kullanıcıları müşterileri ile ilgili bilgileri her an yerden takip ediyorlar.

Veribis CRM Kimler İçin Uygundur?

– Büyüme trendinde olan KOBİ’ler,
-Kurumsallaşmak isteyen işletmeleri,
– Müşterisini daha iyi tanımak, müşterilerinin ürün ve hizmetleri ile kurduğu ilişkiyi daha iyi anlamak isteyen firmalar,
– Müşterileri ile olan etkileşimlerini kayıt altına almak, müşteri deneyimlerini iyileştirebilmek için etkili bir müşteri geçmişi oluşturmayı hedefleyen firmalari
– Satış sürecini otomatize etmek isteyen firmalar,
– Satış personelinin performansını takip etmek isteyen firmalar,
– Günlük işlerin takibi ile ilgili destek almak isteyen firmalar,

Veribis CRM Firmalar için Nasıl Avantajlar Sağlıyor?

– Müşteri genel bilgi, görüşme, fırsat ve teklif geçmişini kayıt eder.
– Tek bir platformda toplanan veriler sayesinde personelin aynı dili konuşmasını sağlar.
– Veri kaydı ile kurumsal hafıza oluşturur. Satış ve müşteri ekibi değişse bile şirketin müşteri gözündeki imajı aynı kalır.
– Teklif ve satış süreçlerini optimize eder. Ekibin birbirinden farklı ya da hatalı teklifler hazırlamasının önüne geçer.
– Özet raporları ile karar ve aksiyon alma süreçlerini kısaltır.
– Sade ara yüzü ile anlaşılır ve kolay bir kullanım sunar.
– Her yerden erişilebilir.

Sizin de bu konuda söyleyecekleriniz mi var?