Microsoft Exchange Kullanıcılarının Derdi Bitmiyor

Kaspersky daha önce bilinmeyen, Microsoft web sunucularına ek özellikler sağlamayı amaçlayan bir yazılım parçası şeklinde gizlenen IIS modülünü ortaya çıkardı.

2021’de gelişmiş tehdit aktörleri, Microsoft Exchange Server’ın güvenlik açıklarından giderek daha fazla yararlanmaya başladı. Mart ayında sunuculardaki dört kritik güvenlik açığı, saldırganların kayıtlı tüm e-posta hesaplarına erişmesine ve rastgele kod yürütmesine izin verdi. Kaspersky uzmanları, Exchange’de potansiyel olarak zararlı olabilecek eklentileri ararken, saldırganların Outlook Web Access için oturum açma kimlik bilgilerini çalmasına ve sunucuya uzaktan erişim elde etmesine olanak tanıyan kötü amaçlı bir modülü ortaya çıkardı. Kaspersky, bu kötü amaçlı modüle Owowa adını verdi. Modülün yetenekleri, görünüşte zararsız istekler gönderilerek (OWA kimlik doğrulama istekleri gibi) kolayca başlatılabiliyor.

Kaspersky uzmanları, modülün 2020 sonuyla Nisan 2021 arasında derlendiğine ve Malezya, Moğolistan, Endonezya ve Filipinler’deki kurbanları hedef aldığına inanıyor. Kurbanların çoğu devlet kurumlarıyla, bir diğeri ise bir devlet nakliye şirketine bağlıydı. Avrupa’da da başka kurbanların olması muhtemel.

Siber suçluların kullanıcı adı ve parola alanlarına özel hazırlanmış komutları girmek için yalnızca güvenliği ihlal edilmiş sunucunun OWA oturum açma sayfasına erişmesi yetiyor. Bu, saldırganların Exchange sunucusunda ve hedeflenen ağlarda kalıcı olarak güçlü bir yer edinmesinde oldukça etkili oluyor.

Kaspersky araştırmacıları, Owowa’yı bilinen herhangi bir tehdit aktörüyle ilişkilendiremedi. Yine de diğer birkaç kötü amaçlı yükleyicinin arkasında olabilecek bir geliştirici olan “S3crt” kullanıcı adıyla ilişkili olduğunu buldular. Bununla birlikte, “S3crt”, İngilizce “gizli” kelimesinin basit bir türevine karşılık geliyor ve birden fazla tehdit aktörü tarafından kullanılabiliyor. Bu nedenle, bu kötü niyetli ikili dosyaların ve Owowa’nın bağlantısının olmaması da mümkün.

Kaspersky Global Research Analiz Ekibi (GReAT) Kıdemli Güvenlik Araştırmacısı Pierre Delcher şunları söyledi:
“Owowa ile ilgili esas tehlike, saldırganın web hizmetlerine yasal olarak erişen kullanıcıların kimlik bilgilerini çalmak için bu modülü kullanabilmesidir. Bu, uzaktan erişim elde etmenin kimlik avı e-postaları göndermekten çok daha gizli bir yolu. Ek olarak bu tür tehditleri tespit etmek için IIS yapılandırma araçlarından yararlanılsa da bunlar standart dosya ve ağ izleme etkinliklerinin bir parçası değil. Bu nedenle Owowa güvenlik araçlarının gözünden kolayca kaçabilir.”

Kaspersky GReAT Kıdemli Güvenlik Araştırmacısı Paul Rascagneres de şunları ekliyor:
“Owowa bir IIS modülü. Bu aynı zamanda Microsoft Exchange güncellense bile çalışmaya devam ettiği anlamına geliyor. İyi haber şu ki saldırganlar çok sofistike görünmüyor. Şirketler, son derece hassas oldukları ve tüm kurumsal e-postaları içerdiği için Exchange sunucularını dikkatle yakından izlemeli. Ayrıca çalışan tüm modülleri kritik olarak değerlendirmenizi ve bunları düzenli olarak kontrol etmenizi öneririz.”