Lenovo İlk Çeyrek Sonuçlarının Özeti: “Kriz mi? Ne Krizi?”

Teknoloji devi 2020 yılının ilk çeyreğinde koronovirüs (Covid-19) etkisiyle yaşanan küresel zorlukların üstesinden gelerek tüm zamanların en yüksek vergi öncesi gelirini elde etti. Lenovo’nun vergi öncesi geliri yaklaşık yüzde 19 artış göstererek 1,02 milyar dolarla rekor kırdı. Lenovo’nun net geliri, önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 12 artışla 665 milyon dolara ulaşarak piyasa beklentilerinin üzerine çıkmayı başardı. Bir önceki yıla göre yüzde 43 artışla 3,5 milyar dolar faturalandırılmış hasılatla “Yazılım ve Hizmetler” gelirleri grubun genel dönüşümünde hızlandırıcı etken oldu. Lenovo, 2019/ 2020 mali yılının tüm hasılatı ile üst üste ikinci kez 50 milyar dolar düzeyini aşarak globaldeki güçlü konumunu sürdürdü.

Dünyanın ve Türkiye’nin lider teknoloji şirketlerinden Lenovo, 2020 yılının ilk çeyreğinde yeni tip koronavirüs (Covid- 19) etkisine rağmen piyasa beklentilerinin üstünde bir performansla güçlü konumunu yine ortaya koydu. Tedarik zincirinin operasyonel mükemmelliği sayesinde piyasa beklentilerinin ötesinde sonuçlar elde eden Lenovo, bu etkileri en aza indirdi. Bununla birlikte 2019/ 2020 mali yılı makroekonomik ve sektörel zorluklarla dolu bir mali yıl olmasına karşın, Lenovo üst üste ikinci yılında 50 milyar doların üzerinde (50,7 milyar dolar) tam yıl hasılatı açıkladı. Lenovo’nun vergi öncesi geliri bir önceki yılın aynı dönemine göre yaklaşık yüzde 19 artış göstererek 1,02 milyar dolarla rekor kırarak, kârlılığın güçlü kalmasını sağladı. Tam yıl net gelir, bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 12 artışla 665 milyar dolar oldu. Lenovo, globalde toplam kişisel bilgisayar pazar payını yıl genelinde yüzde 24,5’e çıkararak bu alanda liderliğini sürdürdü.

Lenovo CEO’su ve Yönetim Kurulu Başkanı Yang Yuanqing, sonuçlar hakkında şunları söyledi: “Lenovo, bugüne dek gördüğümüz en önemli küresel değişik ve dönüşüm dönemlerinden birinin ortasında faaliyetlerini geçtiğimiz yıl boyunca önemli ölçüde dönüştürmeyi başardı. 1,02 milyar dolar vergi öncesi gelirle rekor kırıp, 50,7 milyar dolar hasılatla rekora yaklaşan şirketimizin güçlü performansıyla ne kadar gurur duysam azdır. Bir işletme ve kurumsal yurttaş olarak küresel pandemiye verdiğimiz yanıttan dolayı da şirketimizle gurur duyuyorum.”

Başka Neler Öne Çıktı?

  • Lenovo’nun Akıllı Cihazlar Grubu (IDG), şirketin güçlü performansına öncülük etmeyi sürdürdü. Kişisel bilgisayar ve Akıllı Cihazlar Grubu (PCSD) da yıl genelinde bir önceki yıla kıyasla yüzde 3,6 artışla yaklaşık 40 milyar dolar hasılat elde ederek başı çekti. Lenovo, globalde toplam kişisel bilgisayar pazar payını yıl genelinde yüzde 24,5’e çıkararak bu alanda liderliğini sürdürdü.
  • Veri Merkezi Grubu (DCG), Hyperscale dışı hasılat, önceki yıla göre yüzde 5,3 artış gösterdi. Bunu mümkün kılan etken, Yazılım Tabanlı Altyapı (SDI), Depolama, Yazılım ve Hizmetlerde çift haneli hasılat artışı oldu. Özellikle depolama hasılatı, bir önceki yıla göre yüzde 50’den fazla artış gösterdi. Bunun yanında, bir önceki yıla kıyasla, hyperscale dışı sunucu hacmi yüzde 14 arttı.
  • Akıllı IoT hasılatı, Artırılmış ve sanal gerçeklik, Akıllı Ofis ve Nesnelerin İnterneti sayesinde önceki yıla kıyasla neredeyse dört katına çıktı artış yüzde 296). Ağ İşlevinin Sanallaştırılması hasılat getirmeye başlayınca, Akıllı Altyapı bir önceki yıla kıyasla yüzde 37 büyüdü.
  • Akıllı Dikey çözümler hasılatı, Veri Zekası İş Grubu, Akıllı sağlık ve Akıllı eğitim çözümleri sayesinde, önceki yılın hasılatının iki katını aştı (yüzde 133). Yazılım ve Hizmetler, önceki yıla göre yüzde 43,2 artış ile 3,5 milyar dolarlık faturalandırılmış rekor hasılat elde ederek bir atılım yılı geçirdi.
  • Kişisel Bilgisayar ve Akıllı Cihazlar” güçlü bir çeyrek geçirdi. Hasılat bir önceki yıla göre yüzde 4,4 azalırken vergi öncesi gelirin bir önceki yıla göre yüzde 15 artmasıyla (458 milyon dolardan 525 milyon dolara), şirketin sektörde öncü kârlılığı 1 tam puan artarak yüzde 6,2’lik rekor seviyeye yükseldi.
Etiketler: